wtorek, 18 grudnia 2018

Ciekawostki stomatologiczne cz. III


Narzędzia stomatologiczne kiedyś i dziś

Dawne praktyki stomatologiczne po dziś dzień intrygują, wywołują uśmiech, nierzadko szokują. Pamiętajmy jednak, że od zarania dziejów ludzie musieli radzić sobie z bólem zębów. Metod uśmierzania bólu było mnóstwo. Na przykład w średniowieczu zalecano picie ziołowych wywarów, nacieranie bolącego zęba popiołem, chlebem ogryzionym przez myszy lub innym specyfikiem o bliżej nieokreślonym pochodzeniu. Popularne było również „leczenie” zęba płonącą świeczką, a nawet... całowanie osła w celu usunięcia dokuczliwego bólu.


osioł


Co robiono z bolącym zębem w czasach, kiedy dysponowano jedynie prostymi narzędziami? Najłatwiej było go wyrwać. Brakująca jedynka nikomu nie spędzała snu z powiek. Wyjątkiem byli możnowładcy i osoby wyżej postawione w hierarchii społecznej. Nawet w średniowieczu brak uzębienia u młodej arystokratki nie był wskazany. Aby zachować zdrowe zęby jak najdłużej, stosowano płukanki ziołowe, a powierzchnię zębów czyszczono kawałkiem szorstkiej tkaniny.

Ludzie z niższych warstw społecznych nie przejmowali się zanadto zdrowiem jamy ustnej. Rzecz jasna, do czasu. Gdy pojawiał się ból zęba, szukano najprostszej i najszybszej drogi do rozwiązania problemu. Niestety, zabieg ekstrakcji zęba kilka wieków temu był drogą przez mękę. „Wyrywacze zębów”, którzy z zawodu byli rzemieślnikami, usuwali zęby swoim „pacjentom” na zatłoczonych targowiskach między straganami. O znieczuleniach wiedziano niewiele. Czasem sięgano po zioła lub alkohol, który jedynie otępiał zmysły nieszczęśnika. Dopiero w czasach nowożytnych pojawiły się nowe metody znieczulenia. W gabinetach dentystycznych stosowano opium, konopie indyjskie, a później również kokainę i gaz rozweselający.

Na szczęście stomatologia, podobnie jak inne dziedziny medycyny mocno ewoluowała. Największy jej rozkwit przypada na wiek XIX. Aby docenić to, co mamy dziś, warto przyjrzeć się metodom leczenia zębów, stosowanym kilkaset lat temu.

Stomatologia kiedyś...

Dawne narzędzia „dentystyczne”, które można oglądać w muzeach na całym świecie, wywołują ciarki na plecach. Oto niektóre z nich:

  • prototyp wiertarki stomatologicznej – pierwsze ręcznie napędzane wiertarki, za pomocą których oczyszczano zęby, były znane już w starożytności. Bardziej zaawansowaną technicznie wiertarkę skonstruował ojciec stomatologii Pierre Fauchard w XVIII wieku;
  • dźwignia typu „pelikan” - narzędzie to skonstruowano w XIV w. (wg niektórych źródeł historycznych był to wiek XV) i służyło ono do ekstrakcji zęba. Instrument przypominał wyglądem dziób pelikana. Jego stosowanie wymagało od dentysty nie lada wprawy, a także użycia siły. Często dochodziło do komplikacji podczas zabiegu – zmiażdżenia chorego zęba, a nawet uszkodzenia zębów sąsiednich, dziąseł i całej żuchwy;
  • rozwieracz do ust – ten z XVI w. ani trochę nie przypomina silikonowych rozwieraczy, które obecnie można znaleźć w sklepach medycznych. Jest metalowy, ciężki i mówiąc delikatnie, mało komfortowy w użytkowaniu. Rozwieracze dentystyczne stosowane były u pacjentów ze szczękościskiem. Eliminowały również odruch zamykania jamy ustnej podczas bolesnego zabiegu;
  • dłuta dentystyczne – wyglądem przypominały małe metalowe łopatki zakończone drewnianym trzonkiem. Niezbędne do wykonania zabiegu ekstrakcji. Stosowano je do podważania zepsutych zębów i usuwania pozostałości korzeni;
  • kleszcze z wysuwaną śrubą, zwane również „kruczym nosem” - kolejny, tym razem XIX-wieczny wynalazek służący do usuwania pozostałości korzenia zębowego. Warto wspomnieć, że zabieg ekstrakcji zwykle kończył się przyłożeniem rozpalonego żelaza w miejsce rany, aby zapobiec rozwojowi infekcji.

i dziś

Archaiczne instrumentarium dentystyczne niewątpliwie budzi grozę. Niemniej trzeba pamiętać, że było ono kamieniem milowym w rozwoju współczesnej stomatologii. Niektóre metody leczenia zębów przetrwały do dziś. Dla przykładu: starożytni Celtowie z powodzeniem wstawiali złote „implanty”, Rzymianie wyspecjalizowali się w wypełnianiu ubytków próchnicowych ołowiem, a w X wieku arabski lekarz Albucasis skonstruował przyrząd do usuwania kamienia nazębnego.

Choć termin „dentysta” pojawił się dopiero w XIV wieku, już wcześniej znano bardziej lub mniej skuteczne metody higieny i leczenia jamy ustnej. W XX wieku rozwinęły się takie dziedziny, jak stomatologia estetyczna, protetyka czy implantologia. Pojawiły się nowoczesne unity, mikroskopy stomatologiczne, skuteczne metody znieczulenia oraz szereg innych udogodnień, dzięki którym wizyta u dentysty przebiega sprawnie i bezboleśnie.

czwartek, 13 grudnia 2018

Ciekawostki stomatologiczne cz. II


Oto kolejna garść ciekawostek stomatologicznych!

Ohaguro i czarne zęby

Podczas gdy w europejskim kanonie piękna ważne miejsce zajmowały ładne, białe zęby, w kulturze japońskiej praktykowano zwyczaj zwany Ohaguro. Na czym on polegał? Od VIII aż do XX wieku zamężne Japonki malowały zęby na czarno, co w zestawieniu z białą, porcelanową twarzą dawało niesamowity kontrast. Czarne zęby były postrzegane jako piękne i zadbane (ponoć mikstura, którą czerniono uzębienie miała właściwości przeciwpróchnicze). Czarne zęby świadczyły o statusie kobiety dumnie pełniącej rolę żony i matki.

ohaguro
źródło: podrozekosmetyczne

Praktykę czernienia zębów kontynuowano aż do końca XIX wieku. Później zwyczaj powoli zanikał. Jednak co ciekawe, jeszcze dziś przy odrobinie szczęścia można spotkać współczesną gejszę o porcelanowej cerze, krwistoczerwonych ustach i czarnych zębach. Ohaguro było znane również w niektórych rejonach Chin, Wietnamie, a także na wyspach Pacyfiku.

Piłowanie, ciosanie, wybijanie

W niektórych zakątkach świata powiedzenie „ostrzyć sobie zęby” nabiera zupełnie innego znaczenia. Na wyspie Bali ostrzenie dolnych zębów to swoisty rytuał wejścia w dorosłość. W niektórych grupach etnicznych zamieszkujących Amerykę Południową, Afrykę i Australię, zęby u dzieci są szlifowane tak długo, aż uzyskają trójkątny, podłużny kształt. Zdarza się, że zęby są specjalnie usuwane lub wręcz przeciwnie – dodatkowo zdobione drogocennymi minerałami i złotem.

Okazuje się, że są jeszcze takie miejsca na ziemi, gdzie zawód ortodonty na nic się zdaje. Warto wspomnieć o japońskiej praktyce zwanej yaeba. Jest to celowe wykrzywianie przednich zębów w taki sposób, aby nakładały się na siebie. Zdaniem Japończyków, wyeksponowanie „wampirzych kłów” odmładza wygląd twarzy i jest szalenie atrakcyjne.

Zęby w ścianie

W październiku 2018 r., w mieście Valdosta (stan Georgia) dokonano niezwykłego odkrycia. Ze ściany jednego z domów, w którym przeprowadzano remont, wysypały się setki ludzkich zębów. Skąd się tam wzięły? Jak się okazało, w budynku przez ponad 100 lat mieściły się gabinety dentystyczne. Najwidoczniej ówcześni dentyści po przeprowadzeniu zabiegu ekstrakcji chowali zęby w ścianie. Żeby tego było mało, miasto oferuje 100$ każdemu, kto odgadnie ile dokładnie zębów odnaleziono. Szczegóły znaleźć można na: https://abc7.com/health/nearly-1000-teeth-found-in-walls-of-building/4610401/.

Zepsute zęby a trądzik

Stosujesz rozmaite kosmetyki i leki, a stan Twojej cery nadal pozostawia wiele do życzenia? Udaj się do stomatologa! O tym, że kondycja uzębienia ma ogromny wpływ na zdrowie całego organizmu pisaliśmy już wiele razy. Warto jednak podkreślić, że nieleczona próchnica może skutkować pojawieniem się nieestetycznych wyprysków oraz krost w okolicy brody i ust. Wszystkiemu winne bakterie gnieżdżące się w zepsutych zębach czy też nieusuniętych korzeniach zębowych. Zatem w przypadku problemów z cerą, warto odwiedzić nie tylko dermatologa, ale także dentystę.

Hipnoza zamiast znieczulenia

American Dental Association oficjalnie przyjęła hipnozę jako jedną z technik niwelujących ból u pacjentów podczas zabiegów stomatologicznych. Ponoć trans hipnotyczny redukuje stres związany z wizytą u dentysty. Techniki relaksacyjne są bardzo różne. W USA odbywają się specjalne warsztaty dla stomatologów pragnących zgłębić tajniki hipnozy. Zabieg stomatologiczny z zastosowaniem hipnozy jest 10 razy droższy od tradycyjnego. Mimo to dentyści nie narzekają na brak pacjentów.

czwartek, 22 listopada 2018

Ciekawostki stomatologiczne cz. I


Od farmera do stomatologa

Pensylwania, rok 1882. Sroga zima sprawia, że stado owiec, należące do niejakiego Edwarda Hartleya Angle'a, zostaje zdziesiątkowane. Załamany młodzieniec, syn farmera, któremu nie szła nauka pracy na farmie, ostatecznie postanawia rzucić wszystko i założyć własną praktykę... stomatologiczną. Jeszcze nie wie, że dzięki swym zdolnościom manualnym i konstruktorskim zostanie okrzyknięty ojcem amerykańskiej ortodoncji.

szczoteczki do mycia zębów


Hartley Angle początkowo pracował jako pomocnik w gabinecie stomatologicznym. Szybko zauważył, że ówczesnej praktyce dentystycznej brakuje skutecznych metod i narzędzi pozwalających korygować wady zgryzu. Skończył szkołę stomatologii i w 1878 r. otworzył własny gabinet w Towanda. Opatentował 46 aparatów ortodontycznych, opisał „klasyfikację wad zgryzu” i otworzył Angle School of Orthodontia w St. Louis. W 1906 r. skonstruował cienkołukowy aparat na zęby, który jest stosowany po dziś dzień.

Lubisz prosecco? Koniecznie to przeczytaj

Aperol Spritz, Bellini, Pineapple Express – wyśmienitych koktajli z ulubionym winem Włochów – prosecco – jest mnóstwo. Tymczasem British Dental Association alarmuje, że połączenie alkoholu, cukru i bąbelków negatywnie wpływa na kondycję uzębienia. Częste sięganie po prosecco może prowadzić do erozji szkliwa i nadwrażliwości zębów.

Strach przed dentystą dziedziczony po rodzicach

Z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Zachodniej Wirginii wynika, że dzieci mogą odziedziczyć po rodzicach geny odpowiadające za odczuwanie strachu przed bólem. Naukowcy Cameron Randall i Daniel McNeil podkreślają, że dentofobia jest dziedziczona w 30% przypadków (w badaniu wzięło udział 1370 pacjentów w wieku od 11 do 74 lat). Jednocześnie zdaniem badaczy możliwe jest „oswojenie” strachu przed leczeniem stomatologicznym. Kluczową rolę odgrywa tu relacja na linii pacjent-stomatolog. Odpowiedni dialog oraz zaufanie do lekarza pozwala zdziałać cuda. Nawet wtedy, gdy pacjent jest 100-procentowym dentofobem.

Jesteś stałym bywalcem siłowni? Uważaj na zęby!

Ćwiczenia na siłowni pozwalają spełnić marzenie o pięknej, umięśnionej sylwetce. Tymczasem warto mieć na uwadze, że regularne podnoszenie ciężarów sprawia, iż mocno zaciskamy zęby, co ma negatywny wpływ na ich ogólną kondycję. Zaciskanie zębów w trakcie wysiłku porównuje się do zgrzytania zębami (może nawet dojść do rozchwiania lub ukruszenia zębów). Dlatego osobom pracującym z ciężarami zaleca się noszenie specjalnych szyn zgryzowych.

Słomka do zadań specjalnych

Słodki syrop, lemoniada czy świeżo wyciskany sok szkodzą zdrowiu zębów. Na negatywne działanie cukrów i kwasów zawartych w słodzonych napojach narażone są w szczególności zęby przednie. Częste spożywanie tego typu przysmaków może doprowadzić do demineralizacji szkliwa. A od niej już prosta droga do nadwrażliwości oraz próchnicy zębów. Jednak w prosty sposób możemy uniknąć negatywnych konsekwencji picia słodkich napojów. Wystarczy za każdym razem pić napój przez słomkę. Warto wpajać ten nawyk maluchom. Słomka będzie dobrą alternatywą dla kubków-niekapków, których stosowanie może prowadzić do pojawienia się wad zgryzu.

czwartek, 8 listopada 2018

Czym jest starzenie dentalne?


Wraz z wiekiem nasze zęby ulegają naturalnemu procesowi starzenia, podobnie jak włosy czy skóra. U jednych proces ten przebiega wolniej, u innych szybciej, ale jedno jest pewne: prędzej czy później każdy z nas zaobserwuje u siebie pierwsze oznaki starzenia dentalnego. 

starsza kobieta myjąca zęby

Co zrobić, aby jak najdłużej cieszyć się pięknym uśmiechem i nawet w podeszłym wieku mieć zdrowe zęby? Bo tak, jest to możliwe! 

O tym i kilku innych ważnych kwestiach można przeczytać w niniejszym artykule. Zachęcamy do lektury!

Skutki starzenia dentalnego

Zniszczone zęby mogą postarzać nawet o kilkanaście lat. Widać to zwłaszcza u osób młodych, w wieku 30-40 lat, które zmagają się z zaawansowanymi chorobami jamy ustnej, lub u których występują znaczne braki w uzębieniu. Na taki stan rzeczy ma wpływ wiele czynników, a wśród nich m.in.:
  • poważne zaniedbania w zakresie higieny jamy ustnej i zbyt rzadkie wizyty u stomatologa
  • długotrwały stres, który skutkuje zgrzytaniem zębów, obgryzaniem paznokci czy gryzieniem długopisów (tego rodzaju nawyki mają negatywny wpływ na zdrowie zębów i dziąseł)
  • nieleczone wady ortodontyczne (pamiętajmy, że aparaty ortodontyczne nie są zarezerwowane wyłącznie dla dzieci i młodzieży!)
  • przyjmowanie niektórych leków wpływających niekorzystnie na kondycję i estetykę zębów
  • urazy mechaniczne w wyniku których dochodzi do złamania bądź ukruszenia zęba

Czym objawia się starzenie dentalne?
  • zmianą koloru szkliwa, które przybiera nieco ciemniejszy odcień
  • pojawieniem się przebarwień na powierzchni zębów
  • fizjologicznym lub patologicznym starciem zębów
  • utratą zębów spowodowaną chorobami próchnicowymi
  • „wykrzywianiem” i przesuwaniem się zębów w łuku

A także:
  • pojawieniem się zmarszczek na twarzy i bruzd w okolicy ust w wyniku wiotczenia skóry oraz całkowitej utraty zębów

Lifting twarzy u stomatologa?

Na powyższe problemy jest tylko jedna rada: poddać swój uśmiech kompleksowym zabiegom stomatologicznym. Warto pamiętać, że w znacznym stopniu sami jesteśmy w stanie przyspieszyć lub opóźnić procesy starzenia się zębów. Współczesna stomatologia estetyczna pozwala naprawić to, co zostało zaniedbane w latach wczesnej młodości. Czasem wystarczy drobna zmiana - wymiana starych wypełnień (plomb) czy też wykonanie zabiegu wybielającego zęby.

Terapia anti-aging w gabinecie dentystycznym to szereg specjalistycznych zabiegów, mających na celu przywrócenie pięknego uśmiechu, a co za tym idzie, poprawienie konturu twarzy. Zdrowe, białe zęby, uznawane za atrybut młodości, mogą być naszą ozdobą przez całe życie. W gabinecie Endodental wykonywane są mało inwazyjne zabiegi, takie jak skaling, piaskowanie, licówki czy wybielanie zębów. Z pomocą przychodzą również uzupełnienia protetyczne, korony i mosty porcelanowe, implanty, leczenie ortodontyczne oraz zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej (m.in. wydłużenie korony klinicznej zęba, unieruchomienie zębów chwiejących się). Szczegóły oferty znajdą Państwo na stronie http://endodental.pl/. W przypadku pytań, zachęcamy do kontaktu z zespołem Endodental!

piątek, 26 października 2018

Czy leki mogą niszczyć zęby?

Zdecydowana większość z nas stosuje leki, antybiotyki, czy choćby zwykłe suplementy diety. Według statystyk, Polacy chętnie sięgają po środki farmaceutyczne – zwłaszcza te, wydawane bez recepty (dane IMS Health, 2013). Badania potwierdzają, że większość pacjentów nie czyta ulotek i sięga po pigułki nie do końca zdając sobie sprawę z ich działania. Jeśli wybrany w aptece środek przyniesie nam ulgę – świetnie! Jeśli nie, wznawiamy poszukiwania i dokupujemy dodatkowe medykamenty. Tymczasem testowanie różnych preparatów farmaceutycznych w sytuacji, gdy nie jest to konieczne, może negatywnie wpłynąć na kondycję zdrowotną organizmu. Warto pamiętać, że niektóre leki szkodzą zdrowiu jamy ustnej, a o tym nie zawsze przeczytamy na załączonej ulotce.

tabletki na dłoni


Wpływ leków na zęby

Niektóre preparaty farmaceutyczne mogą przyspieszać rozwój chorób jamy ustnej, takich jak:
  • próchnica
  • zapalenie dziąseł
  • przebarwienia zębów
  • kamień nazębny
  • grzybica jamy ustnej
  • owrzodzenia, afty, nadżerki
  • suchość jamy ustnej (kserostomia)
  • zaburzenia smaku


W grupie leków „podwyższonego ryzyka” znajdziemy środki dedykowane alergikom, astmatykom i osobom cierpiącym na depresję. Preparaty te bardzo często negatywnie oddziałują na florę bakteryjną jamy ustnej. Niektóre leki przyjmowane z użyciem inhalatora obniżają pH w ustach, a co za tym idzie, wpływają na rozwój bakterii próchnicotwórczych. Co więcej, w lekach uspokajających, przeciwdepresyjnych, a także w specyfikach stosowanych w terapii Alzheimera i Parkinsona,  znaleźć można substancje, które powodują suchość i pieczenie jamy ustnej.

Afty, drożdżyce, bolesne owrzodzenia – nierzadko tego typu schorzenia spowodowane są przyjmowaniem antybiotyków zawierających ampicylinę, linkomycynę lub cafamandol. Skutkiem ubocznym niektórych leków wziewnych i suplementów diety jest kruchość zębów oraz erozja szkliwa. Niekorzystny wpływ na zęby mają również preparaty przeciwdziałające zgadze oraz te, zawierające dużą dawkę fluoru. 

Wśród produktów próchnicotwórczych tego rodzaju, wymienić należy m.in. słodkie zawiesiste syropy na kaszel, cukierki i pastylki na gardło, a także lubiane przez najmłodszych żelki i gumy do żucia z witaminami. 

Stosowanie leków a przebarwienia na zębach

Przebarwienia na zębach mogą się pojawić w wyniku dłuższego przyjmowania niektórych antybiotyków na bazie tetracykliny, stosowanych w leczeniu chorób laryngologicznych i trądziku. Nieestetyczne szaro-brązowe lub żółte plamki są niezwykle trudne do usunięcia. Aby się ich pozbyć, konieczne jest przeprowadzenie profesjonalnego zabiegu wybielania zębów. Co więcej,  przebarwienia na zębach mogą być spowodowane przyjmowaniem środków zawierających chloroheksydynę (działanie antyseptyczne), cyprofloksacynę (działanie bakteriobójcze) oraz kombinację amoksycyliny i kwasu klawulanowego. 

Czy można zapobiegać schorzeniom jamy ustnej spowodowanym przyjmowaniem leków?

Możemy zapobiec uszkodzeniom w obrębie jamy ustnej lub przynajmniej złagodzić ich negatywne oddziaływanie. Warto zwrócić uwagę na kilka kwestii:
  • jeśli to możliwe, należy szukać alternatywy dla leku, który zagraża zdrowiu jamy ustnej
  • po przyjęciu leku zaleca się płukanie ust sporą ilością wody 
  • niektóre preparaty można przyjmować za pomocą słomki (np. słodkie syropy)
  • podczas antybiotykoterapii należy pamiętać o lekach osłonowych
  • w trakcie stosowania leków, które niszczą zęby, wskazane jest regularne odwiedzanie gabinetu stomatologicznego (nawet co 2-3 miesiące).

wtorek, 16 października 2018

Kamień nazębny, o czym warto wiedzieć?

Jakie są przyczyny powstawania kamienia nazębnego?

Kamień nazębny w mniejszym lub większym stopniu pojawia się u każdego człowieka. Jego przyczyną jest najczęściej nieprzestrzeganie zasad higieny jamy ustnej, ale nie tylko. Do powstawania kamienia nazębnego może się przyczynić niewłaściwa dieta - zwłaszcza ta bogata w węglowodany proste i produkty kwasotwórcze (np. cola, kawa, nabiał, tłuszcze trans). Na odkładanie się złogów kamienia wpływa także palenie papierosów i picie alkoholu.

kamień nazębny


Inne czynniki, które mogą mieć związek z przyspieszonym powstawaniem kamienia nazębnego, to niedobór witamin i minerałów w diecie, a w szczególności:
  • niedobór magnezu i wapnia
  • niedobór witaminy C, a także witamin z grupy B, żelaza i cynku, które są niezbędne do prawidłowego wchłaniania magnezu i wapnia.


Jak powstaje kamień nazębny?

Kamień nazębny powstaje w wyniku mineralizacji odkładającej się płytki nazębnej, która mocno przylega do powierzchni zębów. Proces powstawania płytki rozpoczyna się zaledwie kilka minut po spożyciu posiłku. Warto jednak zaznaczyć, że nawet gdy wyczyścimy zęby szczoteczką, bakterie znajdujące się w ślinie, których nie jesteśmy w stanie całkowicie usunąć, będą stopniowo osadzać się na zębach. 

O ile płytka nazębna jest miękka i można się jej pozbyć za pomocą zwykłej szczoteczki do zębów, o tyle twardy, zmineralizowany już osad bardzo trudno usunąć w domowych warunkach. Zdarza się, że pacjenci próbują na własną rękę rozprawić się z kamieniem nazębnym, co zwykle kończy się niepotrzebnym podrażnieniem i krwawieniem dziąseł, a kamień jak był, tak pozostał. 

W jaki sposób kamień nazębny wpływa na zdrowie jamy ustnej?

Kamień nazębny to siedlisko bakterii, które niszczą szkliwo i powodują próchnicę. Ponadto kamień nazębny może być przyczyną zapalenia dziąseł, które w dalszej perspektywie przekształca się w zapalenie przyzębia i paradontozę. 

Jak wygląda profesjonalne usuwanie kamienia nazębnego?

W gabinecie stomatologicznym przeprowadza się efektywne zabiegi higienizacyjne, takie jak piaskowanie i skaling zębów. Kamień nazębny można usunąć mechanicznie lub przy pomocy specjalnych urządzeń ultradźwiękowych. Skaling naddziąsłowy polega na usunięciu złogów kamienia z koron zębowych. Skaling poddziąsłowy to metoda polegająca na oczyszczeniu z kamienia miejsc znajdujących się poniżej linii dziąsła. 

Jeśli kamienia nazębnego nie jest dużo, zaleca się wykonanie zabiegu piaskowania zębów. Przy użyciu tzw. piaskarki stomatolog usuwa wszelkie osady i przebarwienia nazębne. Piaskowanie wykonuje się również jako zabieg uzupełniający po skalingu. Obie metody znacznie minimalizują ryzyko pojawienia się chorób przyzębia. Po przeprowadzeniu zabiegu skalingu i/lub piaskowania, warto dodatkowo zabezpieczyć zęby przed rozwojem próchnicy, wykonując fluoryzację zębów. 

Jak często należy usuwać kamień nazębny?

Zaleca się usuwanie kamienia nazębnego 1-2 razy do roku, a jeśli zajdzie taka potrzeba, nawet częściej. Ze skalingu powinny zrezygnować osoby z problemami kardiologicznymi – jednak nie zawsze. Warto skonsultować tę kwestię z lekarzem dentystą. 

środa, 26 września 2018

Do dentysty z bezdechem sennym

Około 30% życia przesypiamy. Dzięki temu ciało i umysł ma czas na regenerację. Sen złożony z powtarzających się faz (faza czuwania, snu płytkiego, snu głębokiego i marzeń sennych REM) powinien trwać około 6-9 godzin, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie organizmu w ciągu dnia. Wszelkiego typu zaburzenia snu mają negatywny wpływ na kondycję fizyczną i psychiczną człowieka. Jedną z najczęściej występujących dolegliwości mających wpływ na jakość snu jest bezdech senny. 

chrapiący mężczyzna

Lekarz stomatolog nierzadko jako pierwszy diagnozuje bezdech senny u pacjenta. Wówczas podejmuje stosowne kroki, których celem jest wyeliminowanie przypadłości, bada stan uzębienia pacjenta, a w razie potrzeby kieruje chorego do poradni specjalizującej się w leczeniu tego typu schorzeń. 

Objawy bezdechu sennego:
  • chrapanie, które przeszkadza nie tylko choremu, ale także innym domownikom
  • przerywany oddech i niemożność „chwytania” powietrza spowodowane m.in. rozluźnieniem mięśni gardła podczas snu
  • częste wybudzanie, które prowadzi do złego samopoczucia, chronicznego zmęczenia, a nawet depresji i stanów lękowych
  • nadmierna potliwość w porze nocnej
  • częste wizyty w toalecie
  • bóle głowy o poranku, rozdrażnienie
  • uczucie suchości w ustach
  • problemy z koncentracją
  • u mężczyzn - zaburzenia potencji


Przyczyny bezdechu sennego:
  • choroby stomatologiczne (m.in. bruksizm, nieprawidłowości w budowie stawu skroniowo-żuchwowego, abfrakcja)
  • nieprawidłowości w budowie dróg oddechowych (polipy, przerośnięta tkanka, zbyt wiotkie mięśnie gardła)
  • przyjmowanie niektórych leków sedatywnych (uspokajających)
  • palenie papierosów, nadmierne picie alkoholu
  • problemy z nadwagą
  • okres okołomenopauzalny


Co więcej, bezdech senny może towarzyszyć takim chorobom jak akromegalia czy niedoczynność tarczycy.

Leczenie bezdechu sennego u stomatologa

W leczeniu bezdechu sennego o różnym stopniu nasilenia (bezdech łagodny, umiarkowany, ciężki) może uczestniczyć kilku różnych specjalistów – stomatolog, laryngolog, a czasami również dietetyk i psycholog. Lekarz dentysta przeprowadza badanie jamy ustnej pod kątem występowania objawów bezdechu sennego. Badaniu towarzyszy szczegółowy wywiad lekarski. W zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta, konieczne może się okazać zastosowanie aparatu wewnątrzustnego, który wysuwa żuchwę do przodu, gwarantując tym samym spokojny oddech podczas snu. W niektórych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie leczenia chirurgicznego i/lub używanie przez pacjenta specjalnych protez powietrznych, dzięki którym zachowana jest drożność dróg oddechowych w czasie snu. 

Zatem jeśli mają Państwo problemy z chrapaniem i częstym wybudzaniem się w nocy, zachęcamy do skonsultowania się ze stomatologiem. Podjęcie odpowiednich działań zapewni Państwu spokojny sen, a co za tym idzie świetną kondycję zdrowotną całego organizmu.

poniedziałek, 10 września 2018

Prognatyzm – przyczyny, objawy, leczenie

Prognatyzm, nazywany wargą habsburską, polega na nadmiernym wysunięciu szczęki lub żuchwy. Przeciwieństwem prognatyzmu jest ortognatyzm, czyli niewielkie wysunięcie ku przodowi kości twarzoczaszki. Ze zbyt przerośniętą dolną wargą oraz nadzwyczaj rozwiniętą żuchwą musieli sobie radzić niektórzy członkowie dynastii Habsburgów. 

model żuchwy

Jakie są przyczyny choroby?

  • prognatyzm jako wada wrodzona, przekazywana z pokolenia na pokolenie
  • utrwalenie u dziecka niewłaściwych nawyków (takich jak nadmierne ssanie kciuka lub wargi), a także zbyt wczesne usuwanie zębów mlecznych
  • prognatyzm może występować równocześnie z chorobami endokrynologicznymi (np. gigantyzmem, akromegalią), powodującymi nadmierne wydzielanie hormonu wzrostu
  • może towarzyszyć chorobom genetycznym, takim jak zespół Crouzona (dysostoza czaszkowo – twarzowa), zespół Gorlina


Wyróżnia się kilka typów prognatyzmu:

  • prognatyzm żuchwy, czyli mocno wystająca broda i przerośnięta dolna warga (defekt estetyczny widoczny zwłaszcza z profilu)
  • prognatyzm zębodołowy, którego cechą charakterystyczną jest wyraźne wysunięcie szczęki górnej 
  • prognatyzm dwuszczękowy, kiedy i żuchwa i szczęka są mocno wysunięte względem reszty twarzy
  • prognatyzm całkowity, czyli nadmiernie wysunięta cała twarz


Jakie są objawy prognatyzmu?

Objawy prognatyzmu będą zależeć między innymi od typu schorzenia. Specyficzną cechą prognatyzmu żuchwy jest mocno wystająca broda i przerośniętą dolna warga. Taka budowa twarzoczaszki może być powodem problemów z przeżuwaniem pokarmów i mówieniem. Problemy z gryzieniem będzie miał również pacjent, u którego występuje prognatyzm zębodołowy. Do najczęstszych objawów charakterystycznych dla tzw. wargi habsburskiej zalicza się między innymi:

  • utrudnione przeżuwanie pokarmów
  • problem z artykulacją dźwięków
  • ślinotok
  • trudności w oddychaniu
  • w związku z nietypową budową szczęki i żuchwy, zęby i dziąsła narażone są na rozwój bakterii
  • w niektórych przypadkach niemożność całkowitego zamknięcia ust


Leczenie

W niwelowaniu wyżej wymienionych objawów sprawdza się leczenie ortodontyczne i chirurgiczne. Każdy przypadek jest inny, dlatego konieczne jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu z pacjentem i wykonanie zdjęć RTG. Prognatyzm to poważne schorzenie, które często zaniża samoocenę pacjenta, wpływa na jego relacje z otoczeniem. Nie podjęcie leczenia może pogłębić wadę, dlatego im wcześniej skorygujemy defekt, tym lepiej.

czwartek, 30 sierpnia 2018

Kilka faktów o fluoryzacji

Fluor to pierwiastek chemiczny, który w niewielkich ilościach jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu człowieka. Fluor występuje w wodzie pitnej, żywności (m.in. w rybach, herbacie, artykułach zbożowych) oraz produktach do higieny jamy ustnej (pasty do zębów, płyny do higieny jamy ustnej). Niedobór fluoru ma niekorzystny wpływ na kondycję zębów i kości, dlatego jego brak warto uzupełnić wykonując zabieg fluoryzacji. Zyskamy dzięki niemu nie tylko zdrowsze, ale i piękniejsze zęby!

piękny uśmiech


Fluorowe szaleństwo, czyli krótka historia fluoru

Niemiecki lekarz Georgius Agricola w XVI wieku jako pierwszy opisał działanie fluorku wapnia, czyli fluorytu. W XVIII wieku odkryto jego właściwości kwasowe oraz silną aktywność chemiczną. Jednak dopiero w 1886 r. francuski chemik Henri Moissan otrzymał fluor poprzez elektrolizę fluorowodoru, za co w 1906 r. został laureatem Nagrody Nobla.

Jednocześnie trzeba podkreślić, że pierwiastek ten nie zawsze cieszył się dobrą sławą. W XX wieku zaczęto eksperymentować z fluorem. Swego czasu był on kluczowym składnikiem trutki na szczury i insekty. Co więcej, amerykańscy naukowcy zaplanowali masową produkcję fluoru w celu skonstruowania bomby atomowej. Wykorzystywano go również w farmacji – do dziś dodaje się go do niektórych leków psychotropowych.

Skutki niedoboru fluoru

Toksyczność fluoru przyjmowanego w nadmiarze, a także nie do końca etyczne wykorzystywanie tego pierwiastka przez koncerny farmaceutyczne oraz władze totalitarne w XX wieku sprawiło, że społeczeństwo zaczęło bojkotować wszystkie kampanie promujące produkty z jego zawartością. Krzywdząca opinia o jednoznacznej szkodliwości fluoru obiegła cały świat. Z jednej skrajności popadnięto w drugą. Tymczasem, jak w wielu podobnych przypadkach, należy pamiętać o zasadzie złotego środka. Niedobór, tak samo jak przedawkowanie fluoru niekorzystnie wpływa na organizm, a w szczególności na stan kości oraz uzębienia.

Skutki niedoboru fluoru:

  • zaburzenia procesu mineralizacji zębów i kości
  • obniżona twardość szkliwa, a co za tym idzie szybciej rozwijająca się próchnica, łamliwość i kruchość zębów
  • osteoporoza


Fluoryzacja zębów w gabinecie stomatologicznym

Istnieje kilka metod fluoryzacji zębów. Zwykle stosuje się specjalne żele, lakiery lub pianki o odpowiednim stężeniu fluoru. Zabieg poprzedzony jest dokładnym oczyszczeniem jamy ustnej z wszelkich zanieczyszczeń. Wcześniej warto wykonać skaling zębów, dzięki czemu usunięty zostanie kamień nazębny. Następnie lekarz przy użyciu specjalnego pędzelka pokrywa powierzchnię zębów substancją z fluorem. Jony fluoru są stopniowo uwalniane do szkliwa, wzmacniając jego strukturę. Po wykonanym zabiegu zaleca się nie jeść i nie pić przez około 2 godziny. Zabieg może być przeprowadzany u osób w każdym wieku, również u kobiet w ciąży. 

Zalety fluoryzacji zębów:

  • szybka remineralizacja szkliwa
  • leczenie początkowych zmian próchnicowych
  • zminimalizowanie ryzyka wystąpienia próchnicy 
  • zmniejszenie nadwrażliwości zębów


Jeśli mają Państwo pytania dotyczące zabiegów higienizacyjnych, gorąco zachęcamy do kontaktu z naszym gabinetem http://endodental.pl/.

piątek, 10 sierpnia 2018

Zdrowie jamy ustnej a... płodność

Zły stan zębów oraz dziąseł może mieć negatywny wpływ na płodność zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Pacjenci nie zawsze są świadomi tego, że niedostateczna higiena jamy ustnej oraz unikanie gabinetu stomatologicznego może być przyczyną problemów związanych z zajściem w ciążę. Jakie czynniki związane z kondycją jamy ustnej obniżają płodność? Zachęcamy do dalszej lektury!

negatywny wynik testu ciążowego


Co szkodzi płodności?

1. Stany zapalne w obrębie jamy ustnej

Próchnica, kamień nazębny, patologiczne kieszonki dziąsłowe – bakterie bytują w różnych zakamarkach jamy ustnej, powodując stan zapalny. Jeśli w porę nie uporamy się z chorobą, drobnoustroje mogą przedostać się do krwiobiegu, stwarzając poważne zagrożenie dla zdrowia całego organizmu. 

Zdaniem niemieckich naukowców, u mężczyzn, u których zdiagnozowano choroby przyzębia znacznie częściej dochodzi do obniżenia jakości nasienia (bakteriospermia). Natomiast niewyleczona próchnica u kobiet w skrajnych przypadkach może doprowadzić do poronienia. Substancje zwane endotoksynami bakteryjnymi mogą uszkodzić płód lub spowodować przedwczesny poród.

Przeprowadzone dotychczas badania potwierdzają, że Pacjenci zmagający się z chorobami przyzębia dłużej starają się o dziecko, dlatego planując ciążę warto udać się na wizytę kontrolną do stomatologa, który oceni stan uzębienia przyszłych rodziców, a w razie potrzeby przeprowadzi leczenie. 

2. Brak dostatecznej higieny jamy ustnej

Zapomnijmy o szybkim i powierzchownym myciu zębów. Aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia, należy szczotkować zęby dokładnie, centymetr po centymetrze. Ponadto konieczne jest regularne stosowanie nici dentystycznej i płukanek do ust, dzięki którym starannie oczyścimy przestrzenie międzyzębowe oraz te obszary jamy ustnej, do których zwykła szczoteczka nie dociera. 

3. Stare wypełnienia dentystyczne

Porowate oraz nieszczelne wypełnienia stwarzają idealne warunki do rozwoju bakterii, a co za tym idzie stanów zapalnych. Stare plomby mogą przyspieszyć rozwój choroby zębów oraz dziąseł. Zatem planując potomstwo, zwróćmy uwagę na leciwe wypełnienia i skonsultujmy się z lekarzem dentystą.

Warto podkreślić, że wszystkie niezbędne zabiegi stomatologiczne zaleca się przeprowadzić przed podjęciem starania o potomstwo. U kobiety ciężarnej nie należy wykonywać zdjęć RTG, leczenia endodontycznego, czy też wybielania zębów. 

Leczenie niepłodności u stomatologa?

Wykrycie bakteryjnej infekcji w obrębie jamy ustnej ma ogromne znaczenie w kontekście płodności i prawidłowego przebiegu ciąży. Niezwykle niebezpieczna jest głęboka próchnica, która rozwija się pod szkliwem i często nie jest widoczna gołym okiem. Zdarza się, że bakterie wywołują stan zapalny w pustych kanałach po nieprawidłowo przeprowadzonym zabiegu endodontycznym. Innym źródłem bakterii powodujących zakażenie ogólnoustrojowe są zęby o utrudnionym wyrzynaniu. Niezwykle często wyrzynaniu się zębów mądrości towarzyszy ostry stan zapalny, który nie jest obojętny dla organizmu. W wyżej wymienionych sytuacjach niezbędna jest pomoc stomatologa i wykonanie zdjęcia pantomograficznego. Warto pamiętać, że dbałość o zdrowie i higienę jamy ustnej, to ważny krok w leczeniu niepłodności.

5 pytań o choroby przyzębia

Przyzębie to część składowa narządu żucia, która ma za zadanie unieruchomić zęby i chronić tkanki przed działaniem negatywnych czynników – na przykład przed wdaniem się zakażenia spowodowanego działaniem bakterii. Przyzębie zbudowane jest z dziąsła, ozębnej, kości wyrostka zębodołowego i okostnej, a także cementu korzeniowego. Ozębna nie tylko utrzymuje zęby w zębodołach, ale także amortyzuje siły mechaniczne podczas żucia, czy też pozwala odczuwać nacisk na zęby podczas spożywania pokarmów. Dzięki wiązadłom ozębnej ząb nie jest sztywno umocowany w zębodole, lecz wykazuje niewyczuwalną ruchomość fizjologiczną, konieczną do prawidłowego funkcjonowania całego narządu żucia.

kontrola stomatologiczna


Choroby przyzębia – skąd się biorą?

Za choroby przyzębia odpowiadają bakterie oraz grzyby znajdujące się w jamie ustnej. Wyróżnia się kilka typów chorób przyzębia, w zależności od rozległości choroby, jej lokalizacji i stopnia zaawansowania. Pacjent może cierpieć z powodu przewlekłego zapalenia przyzębia lub ostrego stanu przyzębia wywołanego m.in. martwiczo-wrzodziejącym zapaleniem dziąseł. 

Źródła zapalenia:
  • niedostateczna higiena jamy ustnej
  • zła dieta
  • nawyk oddychania przez usta
  • palenie papierosów i inne używki
  • choroby ogólne (np. cukrzyca, białaczka)
  • zaburzenia hormonalne
  • przyjmowanie niektórych leków
  • choroby wirusowe
  • czynniki uwarunkowane genetycznie


Jakie są przyczyny chorób dziąseł?

Krwawienie, opuchnięcie lub zaczerwienienie dziąseł, to widoczne gołym okiem objawy choroby przyzębia. U pacjentów najczęściej występuje zapalenie dziąseł spowodowane narastającą płytką nazębną. Wśród przyczyn chorób dziąseł należy wymienić:
  • zaburzenia hormonalne
  • choroby krwi i inne choroby ogólnoustrojowe
  • przyjmowanie niektórych leków
  • zaburzenia odżywiania
  • infekcje jamy ustnej 
  • wszelkiego rodzaju urazy mechaniczne


Zapalenie przyzębia – jak często występuje?

Z chorobami przyzębia może się zmagać nawet 25% pacjentów w Polsce. Według przeprowadzonych statystyk, choroby przyzębia są częściej diagnozowane u mężczyzn oraz u osób starszych. 

Jakie są jego objawy?

Są to przede wszystkim:
  • ból podczas spożywania pokarmów
  • krwawienie, zaczerwienienie, zmieniony kształt dziąseł
  • przykry zapach z ust
  • obrzęki w obrębie jamy ustnej


Jeśli zauważysz u siebie któryś z wyżej wymienionych objawów, koniecznie skonsultuj się z lekarzem dentystą.

Jakie są sposoby leczenia chorób przyzębia?

Kluczową rolę w przeciwdziałaniu chorobom przyzębia odgrywa staranna higiena jamy ustnej. Tu nie ma miejsca na kompromis, a jak wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć. Natomiast jeśli zauważymy u siebie niepokojące objawy, nie zwlekajmy z wizytą u stomatologa. Lekarz przeprowadzi wywiad i podejmie stosowne kroki – może zalecić antybiotykoterapię i/lub stosowanie specjalnej płukanki do ust. Jednak pierwszym etapem leczenia jest przeprowadzenie zabiegów higienizacyjnych, mających na celu usunięcie kamienia nazębnego. 

Jak uniknąć nawrotu choroby?

Przede wszystkim należy konsekwentnie przestrzegać zasad higieny jamy ustnej i regularnie zaglądać do gabinetu stomatologicznego. Dokładne szczotkowanie i nitkowanie zębów ma kluczowe znaczenie dla utrzymania dobrej kondycji zdrowotnej całej jamy ustnej.

piątek, 13 lipca 2018

Czym jest diastema?

Dla jednych mankament urody, dla innych charakterystyczny element wizerunku. Mowa o diastemie, czyli szczelinie między zębami, najczęściej między górnymi siekaczami. Moda modą, ale z perspektywy stomatologii, przerwa w uzębieniu traktowana jest jako defekt estetyczny, który może być powodem wielu problemów zdrowotnych w obrębie jamy ustnej.

diastema


Skąd się bierze diastema?

Przyczyny powstawania przerwy między zębami mogą być różne. Wymienić należy:
  • diastemę prawdziwą – przyczyną tego rodzaju diastemy jest nieprawidłowość w budowie wędzidełka wargi górnej
  • diastemę rzekomą – spowodowaną hiperdoncją (nadmiar zębów), mikrodoncją (bardzo mały rozmiar siekaczy) lub hipodoncją (całkowity brak siekaczy bocznych)
  • diastemę fizjologiczną – pojawia się w trakcie wyrzynania się zębów stałych u dzieci; ten rodzaj diastemy nie wymaga leczenia, wyrzynające się zęby stałe mają dość miejsca do wzrostu i samoistnie zamykają szczelinę


Wyróżnia się 3 typy diastemy:
  • równoległą – zęby są ułożone względem siebie równolegle
  • zbieżną – korony zębów skierowane są do siebie (w tym przypadku wskazane jest noszenie stałego aparatu ortodontycznego)
  • rozbieżną – zęby są skierowane do siebie korzeniami


Diastema – konsekwencje zdrowotne

Z pozoru niewinna przerwa między zębami może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych w obrębie jamy ustnej. Zbyt szeroka szczelina przyczynia się między innymi do:
  • wad zgryzu, które wymagają leczenia ortodontycznego
  • problemów ze stawami skroniowo-żuchwowymi
  • wad wymowy
  • chorób przyzębia, których źródłem są nieprawidłowości zgryzu


Leczenie diastemy

Przyjęło się, że przerwa między zębami, której szerokość nie przekracza 2 mm nie wymaga leczenia stomatologicznego. Niemniej jest to kwestia indywidualna i zawsze należy skonsultować swój problem ze stomatologiem. 

Istnieje kilka metod usunięcia szczeliny między zębami. Lekarz bierze pod uwagę między innymi rodzaj diastemy, wiek Pacjenta, budowę zgryzu itd. Różne typy diastem koryguje się przy użyciu odpowiednio dobranego aparatu ortodontycznego, który wyprostuje zęby, wyrówna ich ułożenie w łuku, a co za tym idzie zlikwiduje nieestetyczną przerwę.

Warto dodać, że nierzadko wymagana jest interwencja chirurgiczna (np. podcięcie wędzidełka w przypadku diastemy prawdziwej). Innym razem może być konieczna ekstrakcja zęba nadliczbowego. Zdarza się również, że z powodu braku zęba lub zębów przeprowadza się również leczenie implantologiczne. 

Jeśli Pacjentowi zależy na szybkim efekcie, stomatolog może polecić także licówki porcelanowe, uzupełnienie protetyczne lub tzw. bonding, czyli odbudowę zęba przy użyciu nowoczesnych żywic kompozytowych. Wszelkie tego typu zabiegi muszą być wykonywane na zdrowych zębach, dlatego zanim zdecydują się Państwo na którąś z opcji, konieczne jest wyleczenie ewentualnych chorób przyzębia. 

Jeśli mają Państwo pytania lub wątpliwości, zachęcamy do kontaktu z naszym gabinetem:


środa, 27 czerwca 2018

6 najczęściej popełnianych błędów przy higienie jamy ustnej

Pośpiech, chwila nieuwagi, zmęczenie, brak odpowiedniej wiedzy – czynniki, które wpływają na jakość samodzielnie przeprowadzanych zabiegów higienizacyjnych w obrębie jamy ustnej można mnożyć. Dziś pod lupę bierzemy najczęściej popełniane błędy, które mają niekorzystny wpływ na kondycję jamy ustnej. Zatem do dzieła!

szczotkowanie zębów


1. Mycie samych zębów

Często zdarza się, że całą swą uwagę skupiamy na dokładnym wyczyszczeniu zębów, zapominając o języku i dziąsłach, na których również znajdują się bakterie. Do czyszczenia języka warto używać specjalnej skrobaczki. W przypadku dziąseł ważna jest delikatność, dlatego zaopatrzmy się w miękką szczoteczkę, która ich nie podrażni, a wręcz przeciwnie – zadziała jak masaż.

2. Szorowanie zębów zamiast szczotkowania

Może się wydawać, ze skrupulatne szorowanie zębów da lepsze efekty niż delikatne szczotkowanie. Tymczasem nie trzeba wkładać dużej siły w czyszczenie zębów, aby skutecznie pozbyć się płytki nazębnej. Zła technika szczotkowania zębów może mieć bardzo negatywny wpływ na stan naszych zębów. Jak zatem czyścić zęby szczoteczką manualną, aby nie uszkodzić szkliwa i dziąseł? Należy stosować ruchy okrężno-wymiatające, obejmujące jednocześnie 2-3 zęby. W przypadku szczoteczki elektrycznej, delikatnie przesuwajmy szczoteczkę wzdłuż linii dziąseł i unikajmy nadmiernego nacisku na zęby.

3. Ograniczanie się do szczoteczki i pasty do zębów

Pacjenci rzadko kiedy przyznają, że nie używają nici dentystycznej. Jednak trzeba pamiętać, że samo szczotkowanie zębów, nawet przy użyciu najlepszej pasty, może być niewystarczające. Używanie nitki dentystycznej pozwala usunąć zanieczyszczenia w trudno dostępnych miejscach i na linii dziąseł. 

4. Brak systematyczności

Należy czyścić zęby co najmniej 2 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Regularne usuwanie płytki nazębnej uchroni zęby przed próchnicą. Niestety, brak systematyczności dotyczy nie tylko codziennej higieny jamy ustnej, ale także wizyt kontrolnych. Jeśli Pacjent nie odczuwa żadnych przykrych dolegliwości, to na ogół odwleka wizytę u dentysty. A czasem potrzeba tak niewiele, aby zapobiec rozwojowi chorób jamy ustnej.

5. Wybielanie zębów domowymi sposobami

Soda oczyszczona, plaster cytryny, węgiel – domowych metod na wybielenie zębów jest sporo, jednak nie zawsze ich stosowanie kończy się „happy endem”. Podrażnione dziąsła i osłabione szkliwo, to tylko niektóre z nieprzyjemnych konsekwencji wybielania zębów na własną rękę. Nie oznacza to jednak, że należy porzucić marzenie o pięknym, białym uśmiechu. Istnieje wiele profesjonalnych technik wybielania zębów, które są skuteczne, a przede wszystkim bezpieczne dla zdrowia. 

6. Niewłaściwa dieta

To, co jemy, ma ogromny wpływ na kondycję naszego uzębienia. Kleiste, słodkie, łatwo fermentujące produkty spożywcze mogą wzmagać rozwój bakterii odpowiedzialnych za próchnicę. Podjadanie między posiłkami obniża pH w ustach, a tym samym stwarza dogodne warunki dla rozwoju szkodliwych mikroorganizmów. Kolejny problem to używki, takie jak alkohol czy papierosy, których stosowanie może mieć opłakane skutki dla zdrowia całego organizmu, w tym jamy ustnej. Jeśli chcemy cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem przez wiele lat, warto przyjrzeć się swojej diecie, urozmaicić jadłospis i usunąć z niego to, co ma negatywny wpływ na kondycję zębów i dziąseł. 

Kwestie związane z higieną jamy ustnej zawsze warto skonsultować ze stomatologiem. Mają Państwo pytania lub wątpliwości? Zachęcamy do kontaktu z naszym gabinetem: http://endodental.pl/ 

środa, 13 czerwca 2018

Znaczenie stomatologii estetycznej

Szczery uśmiech powinien być atrybutem każdego z nas. Uśmiechając się tworzymy wokół siebie przyjazną aurę, jesteśmy postrzegani jako osoby otwarte i chętne do nawiązywania nowych kontaktów. Zyskuje na tym również nasze samopoczucie oraz pewność siebie. Co więcej, badania z zakresu psychologii dowodzą, że minuta śmiechu przedłuża życie o 10 minut i pozwala spalić kilkanaście kalorii!

uśmiech


Statystyki dotyczące uśmiechu

Według badań przeprowadzonych przez American Academy of Cosmetic Dentistry, 99,7% osób biorących udział w ankiecie uważa, że uśmiech jest niezbędny w relacjach interpersonalnych, a 96% ankietowanych jest zdania, że ładny uśmiech wpływa na naszą atrakcyjność. Według 74% badanych, nieestetyczne uzębienie może niekorzystnie wpływać na samopoczucie oraz relacje w życiu zawodowym. 

Niestety, nie każdy może się cieszyć idealnym, gwiazdorskim uśmiechem. Wady zgryzu, przebarwienia zębów czy braki w uzębieniu to powszechne problemy, z jakimi zmaga się wielu Pacjentów. Na stan zębów i dziąseł wpływa wiele rozmaitych czynników, takich jak odpowiednia higiena jamy ustnej, dieta, używki, urazy mechaniczne czy uwarunkowania genetyczne. Na szczęście z pomocą przychodzi stomatologia estetyczna, która naprawia to, co natura (lub my sami) „przeoczyła”.

Stomatologia estetyczna

Współczesny człowiek przykłada znacznie większą wagę do wyglądu swojego uzębienia niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Dziś piękny i naturalny uśmiech, podobnie jak styl ubierania się czy fryzura, stał się nieodłącznym elementem wizerunku. Stomatologia estetyczna spełnia marzenia o naturalnych i ładnych zębach. Dyscyplina ta łączy w sobie m.in. protetykę stomatologiczną, ortodoncję, implantologię, zabiegi higienizacyjne i wybielające, a nierzadko również chirurgię stomatologiczną. Wszystko po to, aby podnieść komfort życiowy Pacjenta i pozwolić mu żyć bez kompleksów. 

Stomatologia estetyczna w gabinecie Endodental

Stomatologia estetyczna niesie za sobą nieograniczone możliwości. Dzięki niej możemy skorygować kolor i kształt zębów, ich położenie względem siebie, czy też wypełnić braki w uzębieniu. Zespół Endodental od lat wykonuje profesjonalne zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej i zachowawczej, protetyki oraz implantologii. 

Oferujemy szereg zabiegów dopasowanych do potrzeb naszych Pacjentów, w tym m.in.:
  • wybielanie zębów (w tym wybielanie zębów martwych oraz wybielanie metodą nakładkową)
  • licówki porcelanowe
  • korony i mosty porcelanowe, nakłady porcelanowe i kompozytowe,  uzupełnienia na implantach
  • zabiegi higienizacyjne, za pomocą których usuwamy kamień nazębny, nieestetyczne osady i przebarwienia (piaskowanie, skaling)


Więcej informacji na temat przeprowadzanych przez nas zabiegów stomatologicznych znajdą Państwo na: http://endodental.pl/oferta  

Serdecznie zapraszamy!

środa, 23 maja 2018

Jak mądrze dbać o zęby?

Zdrowie jamy ustnej to coś więcej niż ładne zęby. Nierzadko za kondycją zdrowotną jamy ustnej stoją relacje interpersonalne, pewność siebie, przyjemność z jedzenia, a także szereg powiązań z ogólnym stanem zdrowia organizmu. Choroby dziąseł mogą zwiększać ryzyko pojawienia się cukrzycy i chorób układu krążenia, a niedostateczna higiena jamy ustnej może być nawet przyczyną nowotworów. Zatem odpowiednia dbałość o kondycję zębów i dziąseł nie tylko ochroni nas przed próchnicą i paradontozą, ale także przed wieloma chorobami ogólnoustrojowymi.

higiena jamy ustnej


Aby utrzymać jamę ustną w dobrej kondycji, należy przede wszystkim wyeliminować takie czynniki ryzyka, jak:

niezdrowa dieta

Warto zrezygnować ze słodkich przekąsek między posiłkami, a także słodkich napojów, w tym gazowanych „energetyków”. 

nadmierne spożywanie alkoholu

Kwaśny odczyn trunków wysokoprocentowych sprzyja rozwojowi bakterii i powstawaniu próchnicy w obrębie jamy ustnej. Co więcej, alkohol działa wysuszająco i drażniąco na błonę śluzową, może powodować bolesne podrażniania oraz niszczyć szkliwo zębów.

palenie tytoniu

Każdy palacz wie, jak trudno jest rzucić palenie, niemniej podjęcie tego wyzwania będzie miało zbawienny wpływ na zdrowie jamy ustnej i całego organizmu. 

niedostateczna higiena jamy ustnej

To jedna z głównych przyczyn rozwoju chorób w obrębie jamy ustnej, takich jak próchnica czy paradontoza. Trzeba podkreślić, że samo szczotkowanie zębów nie wystarczy. Aby skutecznie chronić jamę ustną przed działaniem bakterii, konieczne jest systematyczne usuwanie płytki nazębnej za pomocą nici dentystycznej oraz bezalkoholowych płynów do płukania ust. 

Jak mądrze zadbać o zdrowie jamy ustnej?

  • Ogranicz spożywanie cukrów, które są pożywką dla bakterii. Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, osoba dorosła nie powinna spożywać więcej niż 10-12 łyżeczek cukru w ciągu doby. Warto sprawdzać ile cukru zawarto w danym produkcie spożywczym, a także zrezygnować z dosładzania samodzielnie przygotowywanych potraw i napojów.
  • Nie lekceważ zmian w obrębie jamy ustnej, takich jak krwawienie i obrzęk dziąseł, plamki na powierzchni zębów, uczucie suchości w ustach, nadwrażliwość zębów, ruszające się zęby czy nieprzyjemny oddech.
  • Nie zapominaj o codziennych czynnościach higienizacyjnych. Wybierz optymalne dla Twoich potrzeb akcesoria do higieny jamy ustnej. Szczoteczka manualna czy elektryczna? Nić dentystyczna, irygator wodny, a może jedno i drugie? Przetestuj kilka rozwiązań i wybierz najlepsze. 
  • Regularnie odwiedzaj gabinet stomatologiczny, a nawet jeśli z jakichś powodów do tej pory omijałeś gabinet dentystyczny szerokim łukiem, pamiętaj, że nigdy nie jest za późno na podjęcie leczenia chorób jamy ustnej. Zdrowe zęby to prosta droga do odzyskania dobrego samopoczucia i pewności siebie! 


Jeśli borykają się Państwo z problemem natury stomatologicznej, zachęcamy do kontaktu z zespołem Endodental. Od lat zapewniamy naszym Pacjentom pełen zakres usług: od stomatologii zachowawczej, poprzez endodoncję mikroskopową, aż po implantologię i protetykę. Zapraszamy na http://endodental.pl/ 

wtorek, 24 kwietnia 2018

Zdrowy uśmiech przyszłej mamy


Tryb życia, nawyki żywieniowe i kondycja fizyczna przyszłej mamy nie pozostają obojętne dla zdrowia nienarodzonego dziecka. Stan jamy ustnej kobiety w ciąży również ma ogromny wpływ na prawidłowy rozwój płodu. Nieleczone choroby przyzębia mogą skutkować przedwczesnym porodem, niską masą ciała dziecka, a nawet poronieniem. I choć realizowane są liczne kampanie społeczne skierowane do kobiet w ciąży lub planujących ciążę, rzadko podejmowana jest kwestia zdrowia zębów przyszłej mamy.

kobieta w ciąży


Tymczasem z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Chile wynika, że:
  • choroby przyzębia mają negatywny wpływ na okres trwania ciąży
  • u kobiet z zaawansowaną chorobą przyzębia znacznie częściej dochodzi do przedwczesnego porodu
  • jeśli podczas ciąży wystąpiły powikłania związane z chorobami przyzębia u przyszłej matki, istnieje duże ryzyko, że kolejne ciąże również będą przebiegały pod znakiem powikłań o charakterze stomatologicznym

Kiedy zadbać o zęby?

W czasie ciąży nie należy przeprowadzać niektórych zabiegów stomatologicznych, dlatego o zęby warto zadbać wcześniej. Szczególnie niebezpieczne jest zapalenie miazgi zęba, w wyniku którego bakterie mogą przedostać się do krwiobiegu i doprowadzić do rozwoju chorób ogólnoustrojowych zarówno u kobiety, jak i u jej nienarodzonego dziecka. Nie należy kierować się wyłącznie własną obserwacją stanu zębów i dziąseł, gdyż choroby przyzębia nie zawsze są widoczne gołym okiem.
Zatem planując ciążę warto odwiedzić gabinet stomatologiczny i wykonać zdjęcie RTG zębów, które dostarczy dokładnej informacji o stanie zdrowia jamy ustnej.

Przed rozpoczęciem ciąży trzeba pamiętać o:
  • usunięciu kamienia nazębnego
  • wyleczeniu zębów objętych chorobą próchnicową
  • wyeliminowaniu ewentualnych ognisk zapalnych w obrębie jamy ustnej

Przyszła Mamo, dbaj o zęby!

Kobiety ciężarne często skarżą się na problemy z zębami, które zwykle są związane z burzą hormonalną, a także porannymi mdłościami (częste wymioty mogą znacznie osłabić szkliwo zębów, narażając je tym samym na działanie bakterii). Ciążowe zapalenie dziąseł dotyka aż 50% kobiet spodziewających się dziecka. Należy więc szczególnie dbać o higienę jamy ustnej, regularnie szczotkować zęby, używać miękkiej nici dentystycznej, łagodnej pasty do zębów i płynów do płukania ust. Zaleca się również ograniczenie spożywania słodyczy.

Należy udać się do stomatologa, gdy:
  • pojawi się zaczerwienienie lub obrzęk dziąseł
  • zauważymy krwawienie dziąseł podczas szczotkowania zębów lub spożywania posiłków
  • pojawią się zmiany próchnicowe

Uwaga: mitem jest, że będąc w „stanie błogosławionym” nie można leczyć zębów. Jak najbardziej można, trzeba jednak poinformować stomatologa o ciąży. Zatem jeśli dopadnie nas ból zęba, nie zwlekajmy z wizytą u dentysty!

wtorek, 10 kwietnia 2018

Próchnica niszczy nie tylko zęby

Wyniki badań przeprowadzonych w 2014 r. na zlecenie ogólnoświatowej organizacji pożytku publicznego  Alliance for a Cavity-Free Future (ACFF) nie pozostawiają złudzeń. Świadomość Polaków w kontekście profilaktyki i leczenia próchnicy wciąż jest niewystarczająca. Aż 60% respondentów twierdzi, że „psucie się zębów” to proces nieunikniony, który prędzej czy później dotknie każdego. Zdaniem 20% Polaków, próchnicy można zapobiegać tylko w dzieciństwie – później pozostaje nam pogodzić się z chorobą. 85% respondentów poinformowało, że wie jak należy dbać o zęby, jednak aż 73% osób przyznało, że robi niewiele w kierunku zapobieżenia choroby próchnicowej.

próchnica


Gorzka prawda o słodyczach

Respondenci wskazali, że najważniejszym obszarem do poprawy w zakresie dbania o zdrowie zębów jest ograniczenie spożycia słodyczy (38%). I rzeczywiście, cukier zawarty w pokarmach to pożywka dla bakterii. Produkowane przez nie kwasy niszczą szkliwo zębów i są przyczyną powstawania ubytków. 

Z raportu World Health Organization (2003) wynika, że próchnica dotyka blisko 80% populacji świata. Mimo że na przestrzeni ostatnich 30 lat nastąpiła znaczna poprawa w zakresie profilaktyki chorób jamy ustnej, problem próchnicy w Europie Środkowo-Wschodniej wciąż jest poważny. Sprawa jest o tyle istotna, że próchnica to nie tylko „dziura w zębie” i nieznośny ból wymagający interwencji lekarza stomatologa. Społeczeństwo w niewielkim stopniu zdaje sobie sprawę z tego, że nieleczona próchnica może powodować nieodwracalne zmiany chorobowe nie tylko w obrębie jamy ustnej, ale całego organizmu.

Groźne powikłania

Zbagatelizowanie problemu próchnicy może być przyczyną pojawienia się wielu poważnych dolegliwości oraz chorób ogólnoustrojowych. Wraz z rozwojem próchnicy zwiększa się ryzyko:

  • paradontozy i różnego typu infekcji jamy ustnej
  • chorób serca, w tym zawału lub udaru
  • chorób nerek
  • cukrzycy
  • wrzodów żołądka
  • stanów zapalnych stawów
  • halitozy, czyli nieprzyjemnego zapachu z ust
  • stanów zapalnych zatok szczękowych
  • stanów zapalnych migdałków podniebiennych i gardła
  • powikłań w trakcie ciąży
  • sepsy


Warto podkreślić, że objęte chorobą próchnicową zęby, a co za tym idzie mało atrakcyjny wygląd uzębienia mogą niekorzystnie wpływać na nasze samopoczucie i skutecznie obniżać poczucie własnej wartości. 

Co robić, by nie dać się próchnicy?

Przyszłość bez ubytków próchnicowych jest możliwa. Aby utrzymać dobrą kondycję zębów oraz dziąseł należy konsekwentnie przestrzegać podstawowych zasad higieny jamy ustnej i odwiedzać gabinet stomatologiczny co najmniej dwa razy w roku. Warto również przyjrzeć się swojej diecie i ograniczyć spożywanie słodyczy. W zachowaniu zdrowia zębów pomogą nam również specjalistyczne zabiegi higienizacyjne, takie jak fluoryzacja czy piaskowanie.

wtorek, 27 marca 2018

Ekstrakcja zęba – wskazania do zabiegu i jego przebieg

Nieocenione możliwości współczesnej stomatologii pozwalają wyleczyć nawet bardzo trudne przypadki chorób zębów. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy usunięcie zęba jest nieuniknione. Na przykład wtedy, gdy doszło do pęknięcia korzenia zęba  lub przeprowadzenie leczenia endodontycznego u danego Pacjenta nie jest możliwe.

stomatologiczny przegląd zębów

Inne wskazania do ekstrakcji zęba to m.in.:
  • zęby ustawione poza łukiem lub zęby stłoczone (nierzadko przed przystąpieniem do leczenia ortodontycznego konieczne jest usunięcie zdrowego zęba lub zębów)
  • duży stopień rozchwiania zęba, brak umocowania zęba w zębodole
  • zęby zatrzymane, czyli te, które nie wyrżnęły się całkowicie i są przyczyną dolegliwości bólowych
  • złamanie korony zęba w sposób uniemożliwiający odbudowę zęba 
  • złamanie korzenia zęba
  • usunięcie zęba martwego lub ze zmianami zapalnymi w tkankach otaczających korzeń może być konieczne w przypadku niektórych chorób ogólnoustrojowych, takich jak zapalenie mięśnia sercowego, schorzenie o charakterze reumatycznym, alergia
  • nierzadko wskazaniem do usunięcia dotkniętego chorobą zęba jest chemioterapia.


Trzeba jednak pamiętać, że przeprowadzenie zabiegu ekstrakcji zęba zawsze poprzedzone jest szczegółowym wywiadem lekarskim, a to, czy ząb zostanie usunięty, czy też nie, to kwestia indywidualna i zależy od wielu czynników. Aby uniknąć ewentualnych powikłań w trakcie lub po zabiegu, Pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich schorzeniach, takich jak astma, epilepsja, cukrzyca, choroby wątroby lub wrodzone wady serca.

Co więcej, zabieg nie powinien być wykonywany u Pacjentek w ciąży (zwłaszcza w pierwszym trymestrze), a także u osób chorych na białaczkę lub hemofilię.

Przebieg zabiegu

Zabieg usunięcia zęba na ogół zostaje przeprowadzony w znieczuleniu miejscowym. Za sprawą silnych środków znieczulających jest on bezbolesny. Zadaniem stomatologa jest zerwanie wiązadła, które „trzyma” ząb w zębodole. Dzięki odpowiednim narzędziom oraz manualnym umiejętnościom lekarza dentysty cały zabieg nie trwa długo. Po usunięciu zęba stomatolog oczyszcza zębodół i zakłada opatrunek. Czasami konieczne jest założenie szwów na dziąśle.

Wskazania po zabiegu

Aby przyspieszyć proces regeneracji tkanki po zabiegu i wyeliminować uczucie dyskomfortu, warto przestrzegać zaleceń lekarza. Wśród nich wymienić należy m.in.:
  • przyjmowanie środków przeciwbólowych (w razie potrzeby)
  • unikanie ciężkiej pracy fizycznej przez co najmniej dobę po zabiegu
  • przyjmowanie płynnych i chłodnych pokarmów 
  • zrezygnowanie z palenia papierosów przynajmniej 24h po zabiegu
  • dbanie o higienę jamy ustnej (należy jednak zrezygnować z intensywnych zabiegów higienizacyjnych)


Jeśli mają Państwo pytania dotyczące zabiegu ekstrakcji przeprowadzanego w gabinecie stomatologicznym Endodental, zachęcamy do kontaktu z naszym zespołem: http://endodental.pl/.

poniedziałek, 12 marca 2018

5 pytań o piaskowanie zębów

Na czym polega piaskowanie zębów?

Jest to zabieg stomatologiczny, który ma na celu usunięcie z zębów osadu, przebarwień oraz resztek kamienia nazębnego. Kawa, herbata, niektóre produkty żywnościowe, a także papierosy i leki mogą być przyczyną pojawienia się nieestetycznych przebarwień na powierzchni zębów. Aby skutecznie rozprawić się z nalotami i osadami na zębach, warto poddać się zabiegowi piaskowania zębów, gdyż samo szczotkowanie może okazać się niewystarczające. Usunięcie osadów z powierzchni zębowych zmniejsza ryzyko rozwoju bakterii, a zęby zyskują gładkość i jaśniejszy odcień. 

Jaki jest przebieg zabiegu piaskowania zębów?

Sam zabieg trwa zwykle 20-30 minut. Stomatolog lub higienistka stomatologiczna starannie usuwa płytkę nazębną i wszelkiego typu naleciałości przy użyciu tzw. piaskarki stomatologicznej. Drobny proszek rozpylony pod ciśnieniem w jamie ustnej Pacjenta dokładnie oczyszcza nawet trudno dostępne przestrzenie międzyzębowe, do których nie dociera szczoteczka. Zabieg piaskowania zębów jest bezbolesny i w pełni bezpieczny dla zdrowia.

Jakie są zalecenia po zabiegu?

Kilka godzin po zabiegu Pacjent powinien unikać picia kawy i herbaty. Powinien również wstrzymać się z zapaleniem papierosa, gdyż zęby są wtedy szczególnie narażone na pojawienie się nowych przebarwień. Bardzo ważna jest dbałość o higienę jamy ustnej i stosowanie się do zaleceń stomatologa. Wskazana jest tzw. biała dieta, czyli wyeliminowanie z jadłospisu produktów barwiących (np. kolorowe napoje, niektóre soki). Po przeprowadzeniu piaskowania zębów warto rozważyć zastosowanie fluoryzacji, która wzmacnia szkliwo.

Kto może skorzystać z zabiegu piaskowania?

Zabieg piaskowania zębów może być przeprowadzany u każdego, o ile lekarz nie stwierdził stanu zapalnego jamy ustnej, zapalenia dziąseł lub uszkodzenia błony śluzowej jamy ustnej. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest także alergia na sodę, pylica lub astma.

Piaskowanie jest zalecane przede wszystkim osobom, które:
  • piją duże ilości kawy i/lub herbaty
  • palą papierosy
  • noszą aparaty ortodontyczne
  • planują wybielanie zębów
  • mają tzw. zęby stłoczone
  • są podatne na pojawienie się przebarwień na powierzchni zębów.

aparat ortodontyczny

Jak często należy poddawać się zabiegowi piaskowania zębów?

Standardowo zaleca się piaskować zęby 1-2 razy w roku. Pacjenci, którzy noszą aparaty ortodontyczne, a także osoby, których zęby są wyjątkowo podatne na przebarwienia powinny poddawać się zabiegowi częściej, nawet 3-4 razy w roku. 

Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą gabinetu Endodental: http://endodental.pl/oferta