Przyzębie to część składowa narządu żucia, która ma za zadanie unieruchomić zęby i chronić tkanki przed działaniem negatywnych czynników – na przykład przed wdaniem się zakażenia spowodowanego działaniem bakterii. Przyzębie zbudowane jest z dziąsła, ozębnej, kości wyrostka zębodołowego i okostnej, a także cementu korzeniowego. Ozębna nie tylko utrzymuje zęby w zębodołach, ale także amortyzuje siły mechaniczne podczas żucia, czy też pozwala odczuwać nacisk na zęby podczas spożywania pokarmów. Dzięki wiązadłom ozębnej ząb nie jest sztywno umocowany w zębodole, lecz wykazuje niewyczuwalną ruchomość fizjologiczną, konieczną do prawidłowego funkcjonowania całego narządu żucia.
Choroby przyzębia – skąd się biorą?
Za choroby przyzębia odpowiadają bakterie oraz grzyby znajdujące się w jamie ustnej. Wyróżnia się kilka typów chorób przyzębia, w zależności od rozległości choroby, jej lokalizacji i stopnia zaawansowania. Pacjent może cierpieć z powodu przewlekłego zapalenia przyzębia lub ostrego stanu przyzębia wywołanego m.in. martwiczo-wrzodziejącym zapaleniem dziąseł.
Źródła zapalenia:
- niedostateczna higiena jamy ustnej
- zła dieta
- nawyk oddychania przez usta
- palenie papierosów i inne używki
- choroby ogólne (np. cukrzyca, białaczka)
- zaburzenia hormonalne
- przyjmowanie niektórych leków
- choroby wirusowe
- czynniki uwarunkowane genetycznie
Jakie są przyczyny chorób dziąseł?
Krwawienie, opuchnięcie lub zaczerwienienie dziąseł, to widoczne gołym okiem objawy choroby przyzębia. U pacjentów najczęściej występuje zapalenie dziąseł spowodowane narastającą płytką nazębną. Wśród przyczyn chorób dziąseł należy wymienić:
- zaburzenia hormonalne
- choroby krwi i inne choroby ogólnoustrojowe
- przyjmowanie niektórych leków
- zaburzenia odżywiania
- infekcje jamy ustnej
- wszelkiego rodzaju urazy mechaniczne
Zapalenie przyzębia – jak często występuje?
Z chorobami przyzębia może się zmagać nawet 25% pacjentów w Polsce. Według przeprowadzonych statystyk, choroby przyzębia są częściej diagnozowane u mężczyzn oraz u osób starszych.
Jakie są jego objawy?
Są to przede wszystkim:
- ból podczas spożywania pokarmów
- krwawienie, zaczerwienienie, zmieniony kształt dziąseł
- przykry zapach z ust
- obrzęki w obrębie jamy ustnej
Jeśli zauważysz u siebie któryś z wyżej wymienionych objawów, koniecznie skonsultuj się z lekarzem dentystą.
Jakie są sposoby leczenia chorób przyzębia?
Kluczową rolę w przeciwdziałaniu chorobom przyzębia odgrywa staranna higiena jamy ustnej. Tu nie ma miejsca na kompromis, a jak wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć. Natomiast jeśli zauważymy u siebie niepokojące objawy, nie zwlekajmy z wizytą u stomatologa. Lekarz przeprowadzi wywiad i podejmie stosowne kroki – może zalecić antybiotykoterapię i/lub stosowanie specjalnej płukanki do ust. Jednak pierwszym etapem leczenia jest przeprowadzenie zabiegów higienizacyjnych, mających na celu usunięcie kamienia nazębnego.
Jak uniknąć nawrotu choroby?
Przede wszystkim należy konsekwentnie przestrzegać zasad higieny jamy ustnej i regularnie zaglądać do gabinetu stomatologicznego. Dokładne szczotkowanie i nitkowanie zębów ma kluczowe znaczenie dla utrzymania dobrej kondycji zdrowotnej całej jamy ustnej.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz