piątek, 13 lipca 2018

Czym jest diastema?

Dla jednych mankament urody, dla innych charakterystyczny element wizerunku. Mowa o diastemie, czyli szczelinie między zębami, najczęściej między górnymi siekaczami. Moda modą, ale z perspektywy stomatologii, przerwa w uzębieniu traktowana jest jako defekt estetyczny, który może być powodem wielu problemów zdrowotnych w obrębie jamy ustnej.

diastema


Skąd się bierze diastema?

Przyczyny powstawania przerwy między zębami mogą być różne. Wymienić należy:
  • diastemę prawdziwą – przyczyną tego rodzaju diastemy jest nieprawidłowość w budowie wędzidełka wargi górnej
  • diastemę rzekomą – spowodowaną hiperdoncją (nadmiar zębów), mikrodoncją (bardzo mały rozmiar siekaczy) lub hipodoncją (całkowity brak siekaczy bocznych)
  • diastemę fizjologiczną – pojawia się w trakcie wyrzynania się zębów stałych u dzieci; ten rodzaj diastemy nie wymaga leczenia, wyrzynające się zęby stałe mają dość miejsca do wzrostu i samoistnie zamykają szczelinę


Wyróżnia się 3 typy diastemy:
  • równoległą – zęby są ułożone względem siebie równolegle
  • zbieżną – korony zębów skierowane są do siebie (w tym przypadku wskazane jest noszenie stałego aparatu ortodontycznego)
  • rozbieżną – zęby są skierowane do siebie korzeniami


Diastema – konsekwencje zdrowotne

Z pozoru niewinna przerwa między zębami może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych w obrębie jamy ustnej. Zbyt szeroka szczelina przyczynia się między innymi do:
  • wad zgryzu, które wymagają leczenia ortodontycznego
  • problemów ze stawami skroniowo-żuchwowymi
  • wad wymowy
  • chorób przyzębia, których źródłem są nieprawidłowości zgryzu


Leczenie diastemy

Przyjęło się, że przerwa między zębami, której szerokość nie przekracza 2 mm nie wymaga leczenia stomatologicznego. Niemniej jest to kwestia indywidualna i zawsze należy skonsultować swój problem ze stomatologiem. 

Istnieje kilka metod usunięcia szczeliny między zębami. Lekarz bierze pod uwagę między innymi rodzaj diastemy, wiek Pacjenta, budowę zgryzu itd. Różne typy diastem koryguje się przy użyciu odpowiednio dobranego aparatu ortodontycznego, który wyprostuje zęby, wyrówna ich ułożenie w łuku, a co za tym idzie zlikwiduje nieestetyczną przerwę.

Warto dodać, że nierzadko wymagana jest interwencja chirurgiczna (np. podcięcie wędzidełka w przypadku diastemy prawdziwej). Innym razem może być konieczna ekstrakcja zęba nadliczbowego. Zdarza się również, że z powodu braku zęba lub zębów przeprowadza się również leczenie implantologiczne. 

Jeśli Pacjentowi zależy na szybkim efekcie, stomatolog może polecić także licówki porcelanowe, uzupełnienie protetyczne lub tzw. bonding, czyli odbudowę zęba przy użyciu nowoczesnych żywic kompozytowych. Wszelkie tego typu zabiegi muszą być wykonywane na zdrowych zębach, dlatego zanim zdecydują się Państwo na którąś z opcji, konieczne jest wyleczenie ewentualnych chorób przyzębia. 

Jeśli mają Państwo pytania lub wątpliwości, zachęcamy do kontaktu z naszym gabinetem:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz