wtorek, 24 kwietnia 2018

Zdrowy uśmiech przyszłej mamy


Tryb życia, nawyki żywieniowe i kondycja fizyczna przyszłej mamy nie pozostają obojętne dla zdrowia nienarodzonego dziecka. Stan jamy ustnej kobiety w ciąży również ma ogromny wpływ na prawidłowy rozwój płodu. Nieleczone choroby przyzębia mogą skutkować przedwczesnym porodem, niską masą ciała dziecka, a nawet poronieniem. I choć realizowane są liczne kampanie społeczne skierowane do kobiet w ciąży lub planujących ciążę, rzadko podejmowana jest kwestia zdrowia zębów przyszłej mamy.

kobieta w ciąży


Tymczasem z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Chile wynika, że:
  • choroby przyzębia mają negatywny wpływ na okres trwania ciąży
  • u kobiet z zaawansowaną chorobą przyzębia znacznie częściej dochodzi do przedwczesnego porodu
  • jeśli podczas ciąży wystąpiły powikłania związane z chorobami przyzębia u przyszłej matki, istnieje duże ryzyko, że kolejne ciąże również będą przebiegały pod znakiem powikłań o charakterze stomatologicznym

Kiedy zadbać o zęby?

W czasie ciąży nie należy przeprowadzać niektórych zabiegów stomatologicznych, dlatego o zęby warto zadbać wcześniej. Szczególnie niebezpieczne jest zapalenie miazgi zęba, w wyniku którego bakterie mogą przedostać się do krwiobiegu i doprowadzić do rozwoju chorób ogólnoustrojowych zarówno u kobiety, jak i u jej nienarodzonego dziecka. Nie należy kierować się wyłącznie własną obserwacją stanu zębów i dziąseł, gdyż choroby przyzębia nie zawsze są widoczne gołym okiem.
Zatem planując ciążę warto odwiedzić gabinet stomatologiczny i wykonać zdjęcie RTG zębów, które dostarczy dokładnej informacji o stanie zdrowia jamy ustnej.

Przed rozpoczęciem ciąży trzeba pamiętać o:
  • usunięciu kamienia nazębnego
  • wyleczeniu zębów objętych chorobą próchnicową
  • wyeliminowaniu ewentualnych ognisk zapalnych w obrębie jamy ustnej

Przyszła Mamo, dbaj o zęby!

Kobiety ciężarne często skarżą się na problemy z zębami, które zwykle są związane z burzą hormonalną, a także porannymi mdłościami (częste wymioty mogą znacznie osłabić szkliwo zębów, narażając je tym samym na działanie bakterii). Ciążowe zapalenie dziąseł dotyka aż 50% kobiet spodziewających się dziecka. Należy więc szczególnie dbać o higienę jamy ustnej, regularnie szczotkować zęby, używać miękkiej nici dentystycznej, łagodnej pasty do zębów i płynów do płukania ust. Zaleca się również ograniczenie spożywania słodyczy.

Należy udać się do stomatologa, gdy:
  • pojawi się zaczerwienienie lub obrzęk dziąseł
  • zauważymy krwawienie dziąseł podczas szczotkowania zębów lub spożywania posiłków
  • pojawią się zmiany próchnicowe

Uwaga: mitem jest, że będąc w „stanie błogosławionym” nie można leczyć zębów. Jak najbardziej można, trzeba jednak poinformować stomatologa o ciąży. Zatem jeśli dopadnie nas ból zęba, nie zwlekajmy z wizytą u dentysty!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz