To, jak szybko Pacjent przyzwyczai się do noszenia ruchomej protezy zębowej, zależy od kilku czynników, m.in. od rodzaju protezy i jej dopasowania. Warto wiedzieć, że organizm różnie reaguje na noszenie protezy. Na początku mogą pojawić się nieprzyjemne objawy w postaci nadmiernego wydzielania śliny, upośledzenia smaku, a nawet odruchu wymiotnego. Jeśli będziemy przestrzegać wskazówek lekarza, uzbroimy się w cierpliwość i odpowiednio zadbamy o protezę, uczucie dyskomfortu szybko minie.
W pierwszych dniach po odebraniu protezy mogą wystąpić problemy z jedzeniem. Pacjent na nowo uczy się gryźć i przeżuwać kęsy. Początkowo dobrze jest unikać twardych produktów spożywczych, takich jak orzechy, surowe warzywa i owoce. Zaleca się również równomierne, obustronne przeżuwanie pokarmów.
Pacjenci po założeniu protezy ruchomej miewają ponadto problemy z mówieniem. Właściwej artykulacji dźwięków również trzeba się nauczyć, ale nie jest to trudne. Wystarczy codziennie czytać na głos i dużo rozmawiać. Ważne, by mówić głośno i wyraźnie. Z czasem zupełnie zapomnimy, że mamy założoną protezę.
Czas na poprawki
W początkowym okresie użytkowania protezy może wystąpić podrażnienie tkanek jamy ustnej lub stan zapalny i związany z nim ból. Zazwyczaj wiąże się to z nieprawidłowym przyleganiem protezy i pojawieniem się bolesnych odleżyn. Wówczas trzeba niezwłocznie udać się do stomatologa, który skoryguje „wadliwą” część konstrukcji. W przypadku złamania czy pęknięcia protezy również należy zgłosić się do lekarza dentysty. W żadnym wypadku nie powinniśmy wykonywać korekty na własną rękę, bo może to doprowadzić do całkowitego zniszczenia protezy, co wiąże się z koniecznością wykonania nowej.
Kilka wskazówek pielęgnacyjnych:
- Materiał, z którego wykonywane są protezy ruchome wymagają systematycznego czyszczenia. Protezę należy myć po każdym posiłku za pomocą miękkiej szczoteczki i odrobiny pasty do zębów lub innego delikatnego preparatu. Następnie należy ją dokładnie wypłukać w czystej wodzie i osuszyć. Trzeba jednak uważać, żeby nie przesadzić z czyszczeniem – zbyt intensywne szorowanie może zniszczyć delikatną powierzchnię protezy.
- Zaleca się, aby wyjmować protezę na noc i zdezynfekowaną przechowywać w szczelnym pojemniku.
- Do czyszczenia protez służą specjalne produkty o właściwościach bakteriobójczych. Dzięki nim usuniemy również przebarwienia po kawie czy herbacie. Dezynfekcję protezy przy użyciu specjalnych tabletek lub innych preparatów należy przeprowadzać średnio 2-3 razy w miesiącu i każdorazowo po przebytym stanie zapalnym jamy ustnej.
- Ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny jamy ustnej - nawet przy całkowitym bezzębiu. Warto regularnie stosować płyny do płukania ust i mieszanki ziołowe, które zapobiegają rozwojowi stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej i odświeżają oddech.
- Należy pamiętać o systematycznym usuwaniu kamienia nazębnego z protezy. W tym celu wskazane jest udanie się do stomatologa.
- Prawidłowa pielęgnacja protezy ruchomej wpływa na jej żywotność i wytrzymałość. Jeśli będziemy dobrze o nią dbać, zagwarantujemy sobie komfortowe użytkowanie przez lata. Zazwyczaj po upływie 5-7 lat konieczne jest wykonanie nowej protezy.