czwartek, 15 maja 2014

Afty - leczenie

Afty to owrzodzenia jamy ustnej (o średnicy zwykle nie większej niż 2 milimetry), które w znacznym stopniu są w stanie utrudnić normalne funkcjonowanie. Pojawiają się zwykle na śluzówce jamy ustnej i powodują ból w trakcie jedzenia, picia czy szczotkowania zębów.


Przyczyn powstawania aft jest wiele. Wśród najczęstszych wymienić można:
  • niewłaściwą higienę jamy ustnej
  • ogólne osłabienie organizmu (wynikające np. ze stresu czy przebytej choroby leczonej antybiotykami)
  • niedobór witamin (głównie z grupy B)
  • choroby zębów (w tym próchnica)
  • uszkodzenie mechaniczne (np. podrażnienie śluzówki w trakcie szczotkowania zębów lub przygryzienie, źle dopasowana proteza powodująca ucisk)
Nieleczone afty znikają zazwyczaj samoistnie po kilku-kilkunastu dniach. Bywają one jednak na tyle dokuczliwe, że to z ich powodu Pacjenci zgłaszają się do stomatologa, prosząc o przepisanie środków działających przeciwbólowo (do stosowania miejscowego).

wizyta u stomatologa
Najlepszą kontrolę jamy ustnej zawsze przeprowadzi stomatolog

Warto jednak wspomnieć, że nie tylko dolegliwości bólowe powinny zasygnalizować konieczność konsultacji z lekarzem. Często nawracające afty lub powstawanie większych owrzodzeń (o średnicy powyżej 5 mm) może sugerować chorobę ogólnoustrojową (taką jak choćby zapalenie zatok, celiakia czy choroba Leśniowskiego-Crohna). Jeśli zatem owrzodzenia powracają i pojawiają się częściej niż raz w roku, warto wybrać się do lekarza i wykluczyć występowanie poważniejszych dolegliwości.

Jak łagodzić ból?

Na własną rękę można spróbować przyspieszyć gojenie się afty poprzez stosowanie preparatów z apteki dostępnych bez recepty, wody utlenionej czy płukanie jamy ustnej łagodnym roztworem soli (w proporcjach pół łyżeczki soli na szklankę ciepłej wody).

W czasie leczenia (także tego prowadzonego domowymi sposobami) warto zrezygnować z picia gorących napojów, alkoholu i soków. Z jadłospisu należy też wykluczyć produkty, które mogą podrażniać śluzówkę (twarde, mocno przyprawione), za to uzupełnić dietę w jogurty, tran czy preparaty z witaminą B.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz