Recesja dziąsłowa polega na odsunięciu się dziąsła i odsłonięciu zęba oraz korzenia. W rezultacie „odkryta” część zęba narażona jest na działanie substancji drażniących (np. ostre lub kwaśne pokarmy, alkohol). Co więcej, obnażone częściowo zęby – zwłaszcza gdy są to zęby przednie – wyglądają mało estetycznie, a to sprawia, że pacjent w trakcie mówienia lub uśmiechania czuje się niekomfortowo.
Jakie są przyczyny recesji dziąsłowej?
Ryzyko pojawienia się recesji dziąseł wzrasta wraz z wiekiem, ale czynników chorobotwórczych może być wiele. Są to m.in.:
Ryzyko pojawienia się recesji dziąseł wzrasta wraz z wiekiem, ale czynników chorobotwórczych może być wiele. Są to m.in.:
- stosowanie zbyt twardej lub zużytej szczoteczki do zębów
- nieumiejętne korzystanie z wykałaczek
- nieprawidłowa technika szczotkowania oraz nitkowania zębów, w tym nieumiejętne mycie zębów szczoteczką elektryczną
- odkładający się kamień nazębny
- niedostateczna higiena jamy ustnej
- utrzymujące się stany zapalne dziąsła (np. paradontoza czy też zapalenia powstałe w wyniku zanikania kości po utracie zębów)
- nieprawidłowo wykonane korony protetyczne
- nadmierne zgrzytanie zębami i czynniki anatomiczne
- wady zgryzu
- czynniki mechaniczne, takie jak np. noszenie kolczyków w obrębie jamy ustnej.
Konsekwencje recesji dziąsłowej
Poza widocznym defektem estetycznym oraz narażeniem na bakterie odsłoniętego przez dziąsło korzenia, recesja dziąsłowa objawia się m.in.:
- wzmożonym osadzaniem się płytki bakteryjnej na zębach, co może doprowadzić do zapalenia miazgi zęba, a co za tym idzie przeprowadzenia leczenia kanałowego
- nadwrażliwością zębów na ciepłe i zimne pokarmy
- odczuwalnym bólem podczas spożywania słodkich i kwaśnych produktów
- zwiększeniem ryzyka rozwoju próchnicy, a także erozją zębów
- problemami z utrzymaniem prawidłowej higieny jamy ustnej.
Nieleczona recesja pogłębia się i może doprowadzić nawet do utraty zęba. Aby temu zapobiec powinniśmy przyjrzeć się swojej technice szczotkowania zębów. Zbyt mocne przyciskanie główki szczoteczki do zębów i dziąseł może powodować „cofanie się” dziąsła. Nić dentystyczną należy używać zgodnie z zaleceniami, czyli delikatnie, nie narażając dziąseł na uszkodzenia.
Do recesji dziąseł przyczynia się również niedostateczna higiena jamy ustnej. Warto też pamiętać, że gromadzący się kamień nazębny oraz otwarta droga do korzenia zębowego dla wszelkiego rodzaju drobnoustrojów to czynniki mocno próchnicotwórcze.
Leczenie recesji dziąsłowej
W przypadku wystąpienia recesji u pacjenta konieczna jest wizyta u stomatologa. Lekarz bada zasięg recesji i określa stopień jej zaawansowania. Wyróżnia się 2 typy recesji – stabilną i pogłębiającą się. W przypadku tej drugiej nierzadko konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Ogromne znaczenie w procesie leczenia odgrywa edukacja pacjenta w zakresie prawidłowej higieny jamy ustnej oraz profesjonalna higienizacja, czyli usunięcie kamienia nazębnego oraz nalotów, a także wymiana nieprawidłowych wypełnień.
W razie jakichkolwiek pytań związanych z diagnozowaniem oraz leczeniem recesji dziąsłowej zachęcamy do kontaktu z naszym gabinetem.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz