wtorek, 19 marca 2019

Wpływ fast foodów na zdrowie zębów


Jedzenie typu fast food to wygoda i oszczędność czasu, dlatego bary oraz restauracje szybkiej obsługi robią zawrotną karierę wszędzie tam, gdzie się pojawią. Złe nawyki żywieniowe mogą być spowodowane wieloma czynnikami: pośpiechem, nie przykładaniem wagi do tego, co się je, czy po prostu faktem, że dla wielu ludzi „szybkie” posiłki z opcją na wynos są najzwyczajniej w świecie smaczne. Zbyt krótka przerwa w pracy, zamawianie przekąsek z dostawą do biura, niemożność przygotowania pełnowartościowego posiłku, to sytuacje sprzyjające spożywaniu fast foodów.

jedzenie fast food


Szybkie jedzenie – szybka droga do próchnicy

Spożywanie dużej ilości hamburgerów, kebabów, pizzy czy niepozornych batoników jest jedną z głównych przyczyn epidemii otyłości, o której od lat trąbi Światowa Organizacja Zdrowia. Tymczasem fast foody nie tylko mają niekorzystny wpływ na naszą sylwetkę, ale mogą być powodem poważnych chorób jamy ustnej. Największym zagrożeniem są słodkie napoje gazowane. W szklance coli znajduje się około 20 kostek cukru. Taka ilość słodyczy nie może pozostać obojętna dla zdrowia naszych zębów.

Fast foody należą do tzw. posiłków kariogennych, czyli przyspieszających rozwój próchnicy. W ich składzie znajdują się kwasy organiczne, które w procesie fermentacji uszkadzają strukturę szkliwa i powodują rozwój bakterii.

Do przysmaków, które poważnie zagrażają zdrowiu zębów zaliczyć należy także „ciągnące” się batoniki z toffi i czekoladą oraz chipsy ziemniaczane, które nie dość, że zawierają zabójczą ilość węglowodanów, to jeszcze przyklejają się do zębów niszcząc szkliwo. Spożywanie cienkich i twardych „plasterków” chipsów może również uszkadzać dziąsła i przestrzenie międzyzębowe, powodując krwawienie i bolesność przyzębia.

Miłość do fast foodów a zdrowie jamy ustnej

Jak zadbać o zęby nie odmawiając sobie przyjemności ze zjedzenia hamburgera w porze lunchu? Najważniejszy jest umiar oraz odpowiednia higiena jamy ustnej. Hot-dog zjedzony raz na jakiś czas nie spowoduje spustoszenia w jamie ustnej. Problem pojawia się w momencie, gdy posiłki typu fast food na stałe zagościły w naszym jadłospisie.

Co więcej, warto ograniczyć spożywanie przekąsek przed telewizorem, w tym popcornu, którego cząstki dostają się do przestrzeni międzyzębowych i nieraz trzeba się mocno „nagimnastykować”, by dokładnie oczyścić zęby oraz miejsce przy linii dziąseł.

Aby cieszyć się zdrowym uśmiechem przez lata, warto przestrzegać kilku zaleceń:
  • dokładnie szczotkować i nitkować zęby po każdym posiłku, a gdy to niemożliwe (np. w podróży), sięgnąć po gumę do żucia
  • ograniczyć spożywanie fast foodów (jeśli nie potrafimy całkowicie zrezygnować z hamburgera czy pizzy, ustalmy sobie jeden dzień w miesiącu na jedzenie tego typu przysmaków)
  • zrezygnować ze słodkich napojów gazowanych
  • pić duże ilości wody
  • nie podjadać między posiłkami
  • samodzielnie przygotowywać zdrowe śniadania do pracy, a jeśli to niemożliwe, zastąpić fast food sałatką, którą obecnie znajdziemy w większości „sieciówek” z fast foodami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz