czwartek, 30 sierpnia 2018

Kilka faktów o fluoryzacji

Fluor to pierwiastek chemiczny, który w niewielkich ilościach jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu człowieka. Fluor występuje w wodzie pitnej, żywności (m.in. w rybach, herbacie, artykułach zbożowych) oraz produktach do higieny jamy ustnej (pasty do zębów, płyny do higieny jamy ustnej). Niedobór fluoru ma niekorzystny wpływ na kondycję zębów i kości, dlatego jego brak warto uzupełnić wykonując zabieg fluoryzacji. Zyskamy dzięki niemu nie tylko zdrowsze, ale i piękniejsze zęby!

piękny uśmiech


Fluorowe szaleństwo, czyli krótka historia fluoru

Niemiecki lekarz Georgius Agricola w XVI wieku jako pierwszy opisał działanie fluorku wapnia, czyli fluorytu. W XVIII wieku odkryto jego właściwości kwasowe oraz silną aktywność chemiczną. Jednak dopiero w 1886 r. francuski chemik Henri Moissan otrzymał fluor poprzez elektrolizę fluorowodoru, za co w 1906 r. został laureatem Nagrody Nobla.

Jednocześnie trzeba podkreślić, że pierwiastek ten nie zawsze cieszył się dobrą sławą. W XX wieku zaczęto eksperymentować z fluorem. Swego czasu był on kluczowym składnikiem trutki na szczury i insekty. Co więcej, amerykańscy naukowcy zaplanowali masową produkcję fluoru w celu skonstruowania bomby atomowej. Wykorzystywano go również w farmacji – do dziś dodaje się go do niektórych leków psychotropowych.

Skutki niedoboru fluoru

Toksyczność fluoru przyjmowanego w nadmiarze, a także nie do końca etyczne wykorzystywanie tego pierwiastka przez koncerny farmaceutyczne oraz władze totalitarne w XX wieku sprawiło, że społeczeństwo zaczęło bojkotować wszystkie kampanie promujące produkty z jego zawartością. Krzywdząca opinia o jednoznacznej szkodliwości fluoru obiegła cały świat. Z jednej skrajności popadnięto w drugą. Tymczasem, jak w wielu podobnych przypadkach, należy pamiętać o zasadzie złotego środka. Niedobór, tak samo jak przedawkowanie fluoru niekorzystnie wpływa na organizm, a w szczególności na stan kości oraz uzębienia.

Skutki niedoboru fluoru:

  • zaburzenia procesu mineralizacji zębów i kości
  • obniżona twardość szkliwa, a co za tym idzie szybciej rozwijająca się próchnica, łamliwość i kruchość zębów
  • osteoporoza


Fluoryzacja zębów w gabinecie stomatologicznym

Istnieje kilka metod fluoryzacji zębów. Zwykle stosuje się specjalne żele, lakiery lub pianki o odpowiednim stężeniu fluoru. Zabieg poprzedzony jest dokładnym oczyszczeniem jamy ustnej z wszelkich zanieczyszczeń. Wcześniej warto wykonać skaling zębów, dzięki czemu usunięty zostanie kamień nazębny. Następnie lekarz przy użyciu specjalnego pędzelka pokrywa powierzchnię zębów substancją z fluorem. Jony fluoru są stopniowo uwalniane do szkliwa, wzmacniając jego strukturę. Po wykonanym zabiegu zaleca się nie jeść i nie pić przez około 2 godziny. Zabieg może być przeprowadzany u osób w każdym wieku, również u kobiet w ciąży. 

Zalety fluoryzacji zębów:

  • szybka remineralizacja szkliwa
  • leczenie początkowych zmian próchnicowych
  • zminimalizowanie ryzyka wystąpienia próchnicy 
  • zmniejszenie nadwrażliwości zębów


Jeśli mają Państwo pytania dotyczące zabiegów higienizacyjnych, gorąco zachęcamy do kontaktu z naszym gabinetem http://endodental.pl/.

piątek, 10 sierpnia 2018

Zdrowie jamy ustnej a... płodność

Zły stan zębów oraz dziąseł może mieć negatywny wpływ na płodność zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Pacjenci nie zawsze są świadomi tego, że niedostateczna higiena jamy ustnej oraz unikanie gabinetu stomatologicznego może być przyczyną problemów związanych z zajściem w ciążę. Jakie czynniki związane z kondycją jamy ustnej obniżają płodność? Zachęcamy do dalszej lektury!

negatywny wynik testu ciążowego


Co szkodzi płodności?

1. Stany zapalne w obrębie jamy ustnej

Próchnica, kamień nazębny, patologiczne kieszonki dziąsłowe – bakterie bytują w różnych zakamarkach jamy ustnej, powodując stan zapalny. Jeśli w porę nie uporamy się z chorobą, drobnoustroje mogą przedostać się do krwiobiegu, stwarzając poważne zagrożenie dla zdrowia całego organizmu. 

Zdaniem niemieckich naukowców, u mężczyzn, u których zdiagnozowano choroby przyzębia znacznie częściej dochodzi do obniżenia jakości nasienia (bakteriospermia). Natomiast niewyleczona próchnica u kobiet w skrajnych przypadkach może doprowadzić do poronienia. Substancje zwane endotoksynami bakteryjnymi mogą uszkodzić płód lub spowodować przedwczesny poród.

Przeprowadzone dotychczas badania potwierdzają, że Pacjenci zmagający się z chorobami przyzębia dłużej starają się o dziecko, dlatego planując ciążę warto udać się na wizytę kontrolną do stomatologa, który oceni stan uzębienia przyszłych rodziców, a w razie potrzeby przeprowadzi leczenie. 

2. Brak dostatecznej higieny jamy ustnej

Zapomnijmy o szybkim i powierzchownym myciu zębów. Aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia, należy szczotkować zęby dokładnie, centymetr po centymetrze. Ponadto konieczne jest regularne stosowanie nici dentystycznej i płukanek do ust, dzięki którym starannie oczyścimy przestrzenie międzyzębowe oraz te obszary jamy ustnej, do których zwykła szczoteczka nie dociera. 

3. Stare wypełnienia dentystyczne

Porowate oraz nieszczelne wypełnienia stwarzają idealne warunki do rozwoju bakterii, a co za tym idzie stanów zapalnych. Stare plomby mogą przyspieszyć rozwój choroby zębów oraz dziąseł. Zatem planując potomstwo, zwróćmy uwagę na leciwe wypełnienia i skonsultujmy się z lekarzem dentystą.

Warto podkreślić, że wszystkie niezbędne zabiegi stomatologiczne zaleca się przeprowadzić przed podjęciem starania o potomstwo. U kobiety ciężarnej nie należy wykonywać zdjęć RTG, leczenia endodontycznego, czy też wybielania zębów. 

Leczenie niepłodności u stomatologa?

Wykrycie bakteryjnej infekcji w obrębie jamy ustnej ma ogromne znaczenie w kontekście płodności i prawidłowego przebiegu ciąży. Niezwykle niebezpieczna jest głęboka próchnica, która rozwija się pod szkliwem i często nie jest widoczna gołym okiem. Zdarza się, że bakterie wywołują stan zapalny w pustych kanałach po nieprawidłowo przeprowadzonym zabiegu endodontycznym. Innym źródłem bakterii powodujących zakażenie ogólnoustrojowe są zęby o utrudnionym wyrzynaniu. Niezwykle często wyrzynaniu się zębów mądrości towarzyszy ostry stan zapalny, który nie jest obojętny dla organizmu. W wyżej wymienionych sytuacjach niezbędna jest pomoc stomatologa i wykonanie zdjęcia pantomograficznego. Warto pamiętać, że dbałość o zdrowie i higienę jamy ustnej, to ważny krok w leczeniu niepłodności.

5 pytań o choroby przyzębia

Przyzębie to część składowa narządu żucia, która ma za zadanie unieruchomić zęby i chronić tkanki przed działaniem negatywnych czynników – na przykład przed wdaniem się zakażenia spowodowanego działaniem bakterii. Przyzębie zbudowane jest z dziąsła, ozębnej, kości wyrostka zębodołowego i okostnej, a także cementu korzeniowego. Ozębna nie tylko utrzymuje zęby w zębodołach, ale także amortyzuje siły mechaniczne podczas żucia, czy też pozwala odczuwać nacisk na zęby podczas spożywania pokarmów. Dzięki wiązadłom ozębnej ząb nie jest sztywno umocowany w zębodole, lecz wykazuje niewyczuwalną ruchomość fizjologiczną, konieczną do prawidłowego funkcjonowania całego narządu żucia.

kontrola stomatologiczna


Choroby przyzębia – skąd się biorą?

Za choroby przyzębia odpowiadają bakterie oraz grzyby znajdujące się w jamie ustnej. Wyróżnia się kilka typów chorób przyzębia, w zależności od rozległości choroby, jej lokalizacji i stopnia zaawansowania. Pacjent może cierpieć z powodu przewlekłego zapalenia przyzębia lub ostrego stanu przyzębia wywołanego m.in. martwiczo-wrzodziejącym zapaleniem dziąseł. 

Źródła zapalenia:
  • niedostateczna higiena jamy ustnej
  • zła dieta
  • nawyk oddychania przez usta
  • palenie papierosów i inne używki
  • choroby ogólne (np. cukrzyca, białaczka)
  • zaburzenia hormonalne
  • przyjmowanie niektórych leków
  • choroby wirusowe
  • czynniki uwarunkowane genetycznie


Jakie są przyczyny chorób dziąseł?

Krwawienie, opuchnięcie lub zaczerwienienie dziąseł, to widoczne gołym okiem objawy choroby przyzębia. U pacjentów najczęściej występuje zapalenie dziąseł spowodowane narastającą płytką nazębną. Wśród przyczyn chorób dziąseł należy wymienić:
  • zaburzenia hormonalne
  • choroby krwi i inne choroby ogólnoustrojowe
  • przyjmowanie niektórych leków
  • zaburzenia odżywiania
  • infekcje jamy ustnej 
  • wszelkiego rodzaju urazy mechaniczne


Zapalenie przyzębia – jak często występuje?

Z chorobami przyzębia może się zmagać nawet 25% pacjentów w Polsce. Według przeprowadzonych statystyk, choroby przyzębia są częściej diagnozowane u mężczyzn oraz u osób starszych. 

Jakie są jego objawy?

Są to przede wszystkim:
  • ból podczas spożywania pokarmów
  • krwawienie, zaczerwienienie, zmieniony kształt dziąseł
  • przykry zapach z ust
  • obrzęki w obrębie jamy ustnej


Jeśli zauważysz u siebie któryś z wyżej wymienionych objawów, koniecznie skonsultuj się z lekarzem dentystą.

Jakie są sposoby leczenia chorób przyzębia?

Kluczową rolę w przeciwdziałaniu chorobom przyzębia odgrywa staranna higiena jamy ustnej. Tu nie ma miejsca na kompromis, a jak wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć. Natomiast jeśli zauważymy u siebie niepokojące objawy, nie zwlekajmy z wizytą u stomatologa. Lekarz przeprowadzi wywiad i podejmie stosowne kroki – może zalecić antybiotykoterapię i/lub stosowanie specjalnej płukanki do ust. Jednak pierwszym etapem leczenia jest przeprowadzenie zabiegów higienizacyjnych, mających na celu usunięcie kamienia nazębnego. 

Jak uniknąć nawrotu choroby?

Przede wszystkim należy konsekwentnie przestrzegać zasad higieny jamy ustnej i regularnie zaglądać do gabinetu stomatologicznego. Dokładne szczotkowanie i nitkowanie zębów ma kluczowe znaczenie dla utrzymania dobrej kondycji zdrowotnej całej jamy ustnej.