czwartek, 21 stycznia 2016

Czym jest stomatologia anty-aging?

Stomatologia anty-aging wchodzi w zakres stomatologii estetycznej i w szybkim tempie zyskuje na popularności również w Polsce. Grono specjalistów w tej dziedzinie pracuje nie tylko nad leczeniem zębów swoich pacjentów, ale także nad poprawą ogólnego wyglądu całej twarzy. Zarówno kondycja naszej skóry, jak i stan uzębienia uwidaczniają postępujący proces starzenia. I tutaj z pomocą przychodzi nowoczesna stomatologia, która nie tylko leczy zęby, ale w widoczny sposób zapobiega oznakom starzenia.

starsza kobieta z pięknym uśmiechem

Stomatologia anty-aging to szereg zabiegów mających na celu zachowanie bądź przywrócenie pięknego uśmiechu. Wśród nich znaleźć można m.in.:
  • lifting stomatologiczny – kompleksowe leczenie zębów oraz wad zgryzu, które mają wpływ na wygląd twarzy
  • ortolifting – spłycanie zmarszczek poprzez poszerzenie łuku zębowego, które ma na celu skorygowanie rysów twarzy 
  • bonding – dzięki tej metodzie możliwe jest nadanie zębom śnieżnobiałego koloru bez przebarwień, zlikwidowanie diastemy oraz skorygowanie wszelkich niedoskonałości uzębienia (m.in. w przypadku złamania lub ukruszenia zęba).

Konsekwencje ścierania się zębów

Z wiekiem nasze zęby stają się coraz krótsze za sprawą stopniowego ścierania się. Wówczas mięśnie oraz skóra twarzy zaczyna tracić swe naturalne oparcie. Wokół ust pojawiają się bruzdy i zmarszczki, które sprawiają, że wyglądamy starzej. Braki w uzębieniu tylko pogłębiają proces starzenia, dlatego tak istotna jest odpowiednia pielęgnacja zębów już od najmłodszych lat. Dzięki regularnemu przeprowadzaniu podstawowych zabiegów dentystycznych oraz skorygowaniu wad zgryzu  jesteśmy w stanie wydłużyć „żywotność” naszego uzębienia o kilka, a nawet kilkanaście lat. Warto również pamiętać, że nie bez znaczenia będą tutaj nawyki żywieniowe oraz prowadzony tryb życia.

Zaawansowana stomatologia estetyczna

Dzięki najnowszym technologiom wykorzystywanym w stomatologii estetycznej możemy cieszyć się nie tylko białym i równym uśmiechem. Specjalistyczne zabiegi pozwalają również:
  • wymodelować i uwydatnić usta
  • zlikwidować zwiotczenia w okolicach ust
  • wymodelować kontur brody
  • zapobiec ścieraniu się zębów
  • zapobiec cofaniu się dziąseł

Nowoczesne narzędzia stomatologii przeciwstarzeniowej


Specjaliści na co dzień zajmujący się „naprawą” uśmiechu swoich pacjentów mają w swym zasięgu szereg nowoczesnych narzędzi oraz rozwiązań stomatologii estetycznej. Popularne są przede wszystkim licówki, aparaty ortodontyczne, wysokiej jakości protezy oraz implanty. W leczeniu ortodontycznym wykorzystywane są szyny okluzyjne, a sam proces eliminowania wad zgryzu powinien współgrać z pracą kości szczęk oraz mięśni twarzy.
W zaawansowanym leczeniu z zakresu stomatologii anty-aging stosowane są również biomateriały, botoks, a nawet przeszczepy tkankowe.

Stomatologia przeciwstarzeniowa powinna być priorytetem każdego, komu zależy na zachowaniu młodego wyglądu na dłużej. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy od razu poddać się szeregowi skomplikowanych zabiegów. Ważne jest, aby od najmłodszych lat odpowiednio dbać o zęby, systematycznie leczyć wszelkie schorzenia w obrębie jamy ustnej, zwalczać przebarwienia i nie dopuścić do rozprzestrzeniania się próchnicy. Są to podstawowe zalecenia, które w znacznym stopniu pomogą nam zachować zdrowy i piękny uśmiech przez wiele lat.

wtorek, 5 stycznia 2016

Zęby zatrzymane

Problem zatrzymania zęba lub zębów może mieć poważne konsekwencje dla funkcjonowania jamy ustnej. Dotyczy przede wszystkim zębów trzecich trzonowych (górnych i dolnych), górnych kłów oraz dolnych przedtrzonowców. Warto pamiętać, że ząb zatrzymany jest zębem w pełni wykształconym, tkwiącym w kości szczęki bądź żuchwy. Zdarza się, że problematyczny ząb znajduje się w felernym położeniu przez wiele lat, aż do momentu, kiedy zostanie usunięty chirurgicznie. 

bolący ząb

Do zatrzymania prawidłowego wzrostu zęba może dojść w kilku przypadkach:
  • kiedy sąsiednie zęby blokują wyrżnięcie się zęba
  • gdy zęby są duże i w efekcie brakuje miejsca  w łuku zębowym
  • gdy występują zęby nadliczbowe
  • kiedy występują torbiele lub inne guzy szczęki
  • gdy niewyrżnięty ząb ma nietypową budowę
  • kiedy wystąpił uraz w okolicy wyrostka zębodołowego
  • w przypadku rozszczepu wyrostka zębodołowego
  • z uwagi na uwarunkowania genetyczne

Na zatrzymanie narażone są szczególnie ósemki, które nie znajdują dla siebie miejsca w łuku zębowym. Może to doprowadzić do stanów zapalnych, bólu, obrzęków, nieświeżego oddechu i szybszego rozwoju próchnicy. Wówczas konieczne jest podjęcie leczenia stomatologicznego.
Podobnie wygląda sytuacja z górnymi kłami, które wyrzynają się później i mogą ulec zatrzymaniu bądź wykrzywieniu z uwagi na stłoczenie obecnych już zębów.

Zwykle zaleca się usunięcie zęba zatrzymanego nawet wtedy, gdy na dany moment nie sprawia on problemu. Ma to na celu zmniejszenie ryzyka wystąpienia powikłań, które w przypadku starszych osób mogą mieć dość nieprzyjemny przebieg.

Na ogół, im wcześniej zajmiemy się zębem zatrzymanym, tym lepiej. Ekstrakcja takiego zęba ma na celu:
  • zmniejszenie ryzyka powstania próchnicy lub infekcji
  • zapobieganie chorobom przyzębia oraz resorpcji korzenia
  • zapobieganie powstawania guzów i torbieli
  • ułatwienie założenia protezy
  • ułatwienie leczenia ortodontycznego
  • przyspieszenie gojenia przyzębia

Trzeba jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach ekstrakcja zęba zatrzymanego nie jest wskazana. Mowa przede wszystkim o osobach starszych lub tych, którzy zmagają się z różnego typu schorzeniami ogólnoustrojowymi.

Postępowanie w przypadku zęba zatrzymanego

Wyrżnięcie się zęba może być wspomagane przez zabiegi zachowawczo-chirurgiczne, czyli na przykład wycięcie kaptura dziąsłowego, pod którym znajduje się zatrzymany ząb, a następnie podawanie odpowiednich leków. Jednak w przypadku zbytniego stłoczenia zębów wskazane jest jego usunięcie. Nierzadko dostęp do zatrzymanego zęba jest utrudniony i trzeba usunąć zęba lub zęby z nim sąsiadujące.
Podsumowując, nie ma jednego słusznego rozwiązania problemu zatrzymanego zęba. Przebieg leczenia zależy od wielu czynników, a przede wszystkim od położenia problematycznego zęba. W związku z tym leczenie może obejmować zarówno działania zachowawcze, ortodontyczne, jak i chirurgiczne.