Usunięcie zęba często bywa mniej bolesne od powikłań, które mogą wystąpić po zabiegu (zwykle wynikających z niestosowania się do zaleceń stomatologa) |
Puste miejsce po wyrwanym zębie jest szczególnie narażone na działanie czynników zewnętrznych oraz bakterii. Jedną z najczęściej występujących przyczyn powstania suchego zębodołu jest nieumyślne wypłukanie przez pacjenta skrzepu, będącego naturalnym opatrunkiem rany poekstrakcyjnej. W efekcie pojawia się promieniujący, rwący ból. Aby uniknąć powikłań, po wykonanej ekstrakcji niezwykle ważne jest przestrzeganie zaleceń stomatologa. Warto pamiętać o tym, aby bezpośrednio po zabiegu:
- nie pić gorących napojów
- nie palić tytoniu (co najmniej przez dobę; zaciąganie się papierosem znacznie spowalnia gojenie miejsca poekstrakcyjnego)
- nie spożywać gorących posiłków
- nie płukać jamy ustnej
- nie pić alkoholu
- unikać wysiłku fizycznego
- zrezygnować z opalania oraz z korzystania z sauny.
Co jeszcze może przyczynić się do powstania suchego zębodołu?
Nie tylko wypłukanie skrzepu może doprowadzić do komplikacji po zabiegu. Innymi przyczynami są m.in:
- hemofilia (problemy z krzepliwością krwi)
- nieprawidłowo przeprowadzona ekstrakcja
- choroba nowotworowa
- uraz mechaniczny
- różnego typu infekcje
- niedożywienie i niedobór witamin
- cukrzyca
Jakie są objawy?
Infekcja w miejscu po ekstrakcji rozwija się bardzo szybko. Pierwsze objawy suchego zębodołu pojawiają się na ogół w drugiej lub trzeciej dobie po ekstrakcji. Zwykle pojawia się w tym czasie bardzo silny ból, którego często nie sposób uśmierzyć żadnymi środkami farmakologicznymi. Zazwyczaj pacjenci przyjmują dostępne bez recepty leki przeciwbólowe - licząc na to, że dolegliwości ustąpią. Niestety w takim przypadku może pojawić się ogólne osłabienie organizmu, zawroty głowy, nerwobóle, wymioty lub też gorączka. Jedynym skutecznym rozwiązaniem jest wizyta u stomatologa i rozpoczęcie leczenia.
Jak wygląda leczenie suchego zębodołu?
Stomatolog dokładnie ogląda ranę poekstrakcyjną i przepłukuje ją w celu usunięcia resztek rozpadłego skrzepu (stosuje się zazwyczaj wodny roztwór KMnO4, wodę utlenioną lub Rivanol). Kolejnym krokiem jest aplikacja wkładek przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Założony opatrunek ochronny zabezpiecza miejsce poekstrakcyjne. W niektórych przypadkach konieczne jest przepisanie antybiotyku. Leczenie trwa zazwyczaj od 5 do 10 dni.
Witam,
OdpowiedzUsuńw sobotę 19 listopada miałam usuwaną górną 6-stkę. Ekstrakcja trwała godzinę, ząb cały czas pękał i nie chciał "wyjść". Po usunięciu okazało się, że jest połączenie ustno-zatokowe. Dentysta ( chirurg szczękowy) oczyścił ranę, łyżeczkował i wszystko pozszywał. Przeciwbólowo kazął brać 3x dziennie Ketonal. Od poniedziałku pojawiła się ropna wydzielina z nosa( ścieka głównie gardłem), ból cały czas był silny więc we wtorek poszłam do internisty. Internist aprzepisał Clindamycin 300 - 3 razy dziennie i był zdziwiony, że odrazu nie dostałam antybiotyku. W środę rano bół się nasilił. Zaczeła boleć mnie 7-demka, boli samoistnie i podczas zamykania szczęki. Dodatkowo do gardła ściekła mi wielka ilość gęstej ropy zabarwioan świeżą krwią. Ponadto odczuwam takie jakby "bulgotanie" w miejscu po 6-stce. Przy czkawce, kichnięciu czy odbijaniu ból jest ogromny i właśnie wtedy najlepiej czuć to "bulgotanie". Niestety wizytę u stomatologa mam dopiero jutro, martwię się bo ketonal przestaje na mnie działać i nie wiem co się dzieje. Czy to objawy suchego zębodołu? Czy może jeszcze coś innego? Co się dzieje z 7-demką? Pzred zabiegiem nie dawała kompletnei żadnych dolegliwości.
Proszę o poradę.
Pozdrawiam,
Kasia