piątek, 17 stycznia 2014

Periodontologia - przyczyny i skutki chorób przyzębia

Periodontologia to dziedzina stomatologii, w zakres której wchodzi leczenie dziąseł oraz innych tkanek okalających zęby. Komórki bakteryjne znajdujące się w jamie ustnej, a ściślej w płytce nazębnej, są przyczyną zapalenia przyzębia, którego początkowa faza objawia się w krwawieniu dziąseł. Bakterie w podstępny sposób stopniowo niszczą tkanki wokół zęba. Obecnie ponad połowa populacji cierpi na paradontozę, która – jeśli nie jest leczona – może doprowadzić do całkowitej utraty zębów.

choroby dziąseł


Przyczyny chorób przyzębia:
- płytka nazębna;
- nieprawidłowe usytuowanie zęba, niewłaściwie ukształtowane wypełnienia i uzupełnienia protetyczne sprzyjające odkładaniu się płytki nazębnej;
- nieleczona próchnica;
- palenie papierosów;
- zła dieta, stres, zmiany hormonalne;
- uwarunkowania anatomiczne, genetyczne (np. nieprawidłowy zgryz);
- choroby przewlekłe (osteoporoza, cukrzyca, alergie), stosowanie niektórych leków.

Objawy:
- zaczerwienienie oraz krwawienie dziąseł podczas szczotkowania;
- kamień nazębny, osad;
- nieświeży oddech, niesmak w ustach;
- nadwrażliwość zębów;
- rozchwianie, przemieszczanie się zębów, powstawanie szpar między zębami;


Choroby przyzębia dotyczą najczęściej osób dorosłych. Statystycznie pierwsze objawy pojawiają się w wieku ok. 30 lat. Według uśrednionych danych na dolegliwość w postaci parodontozy szczególnie narażeni są mężczyźni oraz kobiety w ciąży (III trymestr). Wczesne zdiagnozowanie choroby przyzębia znacznie skraca proces leczenia, dlatego tak ważna jest odpowiednia higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty u stomatologa.

Do podstawowych zabiegów periodontologicznych zalicza się:
- skaling naddziąsłowy i poddziąsłowy – jest to oczyszczanie i polerowanie zębów przy użyciu odpowiedniego zestawu końcówek i aparatów ultradźwiękowych.
- kiretaż zamknięty i otwarty – polega na oczyszczeniu kieszonek przyzębnych; stosowany w przypadku zaawansowanych chorób przyzębia.
- piaskowanie zębów – czyli zabieg usunięcia powierzchniowych przebarwień i osadu po kawie, herbacie, tytoniu; bezpośrednio po piaskowaniu zaleca się lakierowanie zębów dzięki któremu utworzona zostanie powłoka chroniąca tkankę zębową przed działaniem komórek bakteryjnych.
- augmentacja kości – zabieg ten jest przeprowadzany w celu odbudowy zniszczonej wskutek stanów zapalnych kości.

Terapia periodontologiczna:
1. Faza początkowa to etap higienizacji. Usuwany jest kamień nazębny i osad. Lekarz przekazuje pacjentowi niezbędne informacje na temat właściwej higieny jamy ustnej. Doradza jaki rodzaj pasty, żelu, płynu do płukania ust wybrać.
2. Etap właściwy terapii podczas którego wykonywany jest skaling głęboki, augmentacja kości, kiretaż – w zależności od stopnia zaawansowania choroby.
3. Ostatnia faza to podtrzymanie dotychczasowych efektów leczenia. Dzięki wizytom kontrolnym oraz odpowiedniej dbałości o higienę jamy ustnej możemy zapobiec nawrotom choroby przyzębia.

W rzeczywistości to, czy całkowicie wyeliminujemy stany zapalne dziąseł i innych tkanek okołozębowych zależy od pacjenta oraz jego determinacji. Jeśli nie będzie przestrzegał zaleceń lekarza bądź przerwie leczenie, stan chorobowy jedynie się pogłębi. Możemy uniknąć żmudnego, długotrwałego procesu przywracania zdrowia naszym zębom i dziąsłom – wystarczy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy obserwujemy u siebie któreś z wyżej wymienionych objawów chorób przyzębia. Jeśli tak, nie zwlekajmy z wizytą u specjalisty.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz