czwartek, 21 marca 2013

Jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej?

Wydawałoby się, że od najmłodszych lat świetnie wiemy, jak dbać o zęby. Tymczasem okazuje się, że często zamiast sobie pomagać - szkodzimy.

                                                                    źródło: brighterlife.ca via BrighterLife.ca on Pinterest


Co jest nam potrzebne?

Szczoteczka do zębów

Zanim sięgniemy po pierwszy lepszy produkt znajdujący się na półce, zastanówmy się jakiej szczoteczki potrzebujemy. Miękkie przeznaczone są przede wszystkim dla osób, które poddane były zabiegom stomatologicznym i muszą oszczędzać dziąsła. Twarde - mogą powodować uszkodzenie szkliwa (przy zbyt intensywnym szczotkowaniu). Najlepiej wybrać zatem szczoteczkę średnią i pamiętać o jej regularnej wymianie (po około 3 miesiącach należy kupić nową).

Pasta

Także pastę należy dobrać odpowiednią do swoich aktualnych potrzeb. Cieszące się dużą popularnością pasty wybielające nie powinny być używane regularnie, ponieważ mogą uszkodzić szkliwo i doprowadzić do nadwrażliwości zębów. Nie bójmy się też od czasu do czasu wymienić pasty na inną (o tych samych właściwościach, ale już np. innego producenta).

Nić dentystyczna

Absolutnie niezbędna, jeśli zależy nam na prawidłowym stanie jamy ustnej. Żadna szczoteczka ani płyn do płukania nie zastąpią nici, która pozwala na dokładne oczyszczenie przestrzeni pomiędzy zębami. Posługując się nicią, wykonujemy ruchy góra-dół. Ruch przypominający "piłowanie" może uszkodzić dziąsła.

Płyn do higieny jamy ustnej

Jest dobrym uzupełnieniem dla powyższych produktów. Należy stosować go na końcu zabiegu.

Jak myć zęby?

Idealnie byłoby szczotkować je po każdym posiłku, natomiast mycie ich rano i wieczorem jest absolutnie konieczne - to minimum. Wykonujemy ruchy "wymiatające", nie ograniczając się wyłącznie do poziomego "szorowania". Ważne, by dokładnie umyć zęby przy dziąsłach - tam bowiem najczęściej osadza się kamień. Jeśli dziąsła krwawią, nie oszczędzamy ich: dokładne i regularne ich mycie jest niezbędne do zlikwidowania problemu.

Zęby powinny być wyczyszczone z każdej strony - zewnętrznej i wewnętrznej, a cały zabieg powinien trwać minimum 3 minuty. Przestrzenie pomiędzy zębami czyścimy nicią stomatologiczną, a na koniec myjemy szczoteczką język (wykonując 3-4 ruchy). Warto pamiętać, że i na nim osadza się wiele bakterii szkodliwych dla zdrowia.

                                                                      źródło: workingmother.com via Michelle on Pinterest


Na koniec stosujemy płyn do higieny jamy ustnej - po jego użyciu nie przepłukujemy już ust wodą!

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Za zdrowe i zadbane zęby odpowiada także nasza dieta. Podjadanie pomiędzy posiłkami, zwłaszcza słodyczy, sprzyja rozwijaniu się próchnicy. Warto wybierać produkty bogate w białko, wapń i fosfor (a zatem włączyć do diety mleko i jego przetwory, drób, ryby, pomidory i jaja). Dobrze zbilansowana dieta zapewni nam nie tylko mocne i zdrowe zęby, ale poprawi funkcjonowanie całego organizmu.

poniedziałek, 11 marca 2013

Leczenie kanałowe zęba

Leczenie kanałowe zęba jest niezbędne wtedy, gdy bakterie powodujące próchnicę przenikną przez cienką warstwę zębiny do miazgi zęba powodując zakażenie (zgorzel) lub zapalenie miazgi (dział stomatologii zajmujący się chorobami miazgi zębów nazywany jest endodoncją). Leczenie kanałowe to zabieg wymagający niezwykłej precyzji, jest zatem czasochłonny.

                                                          źródło: naturopath-gold-coast.com.au via SEO Gold Coast on Pinterest






Przyczyn chorób miazgi, obok zakażenia bakteryjnego, jest wiele: 

  • urazy mechaniczne – będące pochodną niewłaściwego preparowania ubytku, uderzenia, nieostrożnie przeprowadzonego zabiegu ortodontycznego, złamania lub pęknięcia zęba;
  • bodźce termiczne – częste spożywanie gorących i zimnych pokarmów może spowodować przekrwienie bądź niedokrwienie miazgi (warto przy tym pamiętać, że znacznie bardziej szkodliwe są temperatury wysokie niż niskie);
  • bodźce chemiczne – związki chemiczne mogące podrażnić miazgę, takie jak fenol, alkohol, fluorek sodu, azotan srebra;
  • czynniki wewnątrzpochodne – niedobory witaminowe i pokarmowe, zaburzenia w przemianie materii, choroby zakaźne.

Ostre zapalenie miazgi trwa zazwyczaj 2 tygodnie. Może zakończyć się obumarciem miazgi bądź przejść
w stan przewlekły trwający nawet latami.

Jak rozpoznać, że nasz ząb wymaga leczenia kanałowego?

Do najpopularniejszych objawów należą: zaczerwienienie i/lub opuchlizna dziąsła, ból odczuwany przy gryzieniu, długotrwała nadwrażliwość przy przyjmowaniu gorących i zimnych posiłków, ciemnienie zęba, powiększenie węzłów chłonnych. Jednak zdarza się, że żaden z wymienionych objawów nie występuje,
a pacjent dowiaduje się o chorobie miazgi zęba podczas rutynowej wizyty u stomatologa.

Czym jest zgorzel miazgi?

Zgorzel powstaje w wyniku gnilnego rozpadu martwej miazgi. Flora zakażonej miazgi jest idealnym miejscem dla drobnoustrojów. Oprócz bakterii znajduje się w niej wiele szkodliwych toksyn i substancji powstałych z rozpadu białka. Częstym efektem zgorzeli jest przykry zapach wydobywający się z ust i silny, pulsujący ból zęba.

Jak wygląda leczenie?

Zadaniem stomatologa jest usunięcie zakażonej miazgi z kanału zębowego i wypełnienie go substancją stabilizującą – najczęściej gutaperką (żywica drzewa południowoamerykańskiego). Po wykonaniu zdjęcia RTG zęba, lekarz ocenia stan zniszczenia tkanek, przybliżoną długość korzeni, ich liczbę, topografię
i drożność. Następnie wykonuje znieczulenie miejscowe. Na ząb nakładany jest koferdam (ślinochron). Za pomocą nowoczesnego urządzenia – endometru, precyzyjnie mierzone są długości kanałów korzeniowych. W procesie opracowywania kanałów używa się także środków chemicznych, takich jak  podchloryn sodu mający silne właściwości utleniające, sól fizjologiczną, wodę utlenioną czy alkohol.  Dokładnie oczyszczone, zdezynfekowane i osuszone kanały wypełniane są substancją zabezpieczającą.


                                                            źródło: kensingtondental.com via kensingtondental on Pinterest




Niezbędne jest ponowne wykonanie zdjęcia RTG. Jeśli kanały zostały szczelnie wypełnione, stomatolog przystępuje do trwałej odbudowy zęba.

Zęby leczone endodontycznie mają taką samą żywotność jak zęby naturalne. Trzeba natomiast uważać, by nie przeżuwać i nie gryźć twardych rzeczy, zanim nastąpi całkowita odbudowa zęba. Zdarza się, że przez kilka dni po przebytym leczeniu pacjent odczuwa dyskomfort, ból, nadwrażliwość zęba – warto wówczas sięgnąć po zwykłe środki przeciwbólowe.

Dzięki postępowi w technice medycznej (i takim narzędziom jak lupa stomatologiczna, zdjęcie RTG i RVG, mikroskop stomatologiczny, system radiografii cyfrowej, bezprzewodowy mikrosilnik endodontyczny, skaler endodontyczny, wszelkie narzędzia do opracowywania kanałów) leczenie kanałowe nie musi być bolesne. Zdecydowanie warto poddać się leczeniu kanałowemu niż po prostu usunąć chory ząb. Żaden, choćby najdroższy implant, nie zastąpi w pełni naturalnego zęba – nawet tego obumarłego.

Czym jest rewizja leczenia kanałowego?

Zdarza się, że ząb wymaga ponownego leczenia kanałowego. Przyczyną może być niedokładne wypełnienie kanałów zębowych, pominięcie kanału w trakcie pierwotnego leczenia, odsłonięcie wypełnionych kanałów w wyniku nowo powstałej próchnicy, złamanie lub pęknięcie korony. W tej sytuacji stomatolog ponownie dokładnie oczyszcza i dezynfekuje kanały. Następnie zakłada wypełnienie czasowe do korony. Po kolejnej wizycie ząb jest na nowo odbudowany koroną protetyczną lub kompozytem. W tej sytuacji trzeba się  liczyć
z nieco większymi kosztami leczenia, gdyż ponowny zabieg jest bardziej skomplikowany i pracochłonny – lekarz musi usunąć z kanałów wcześniejsze wypełnienie i jeszcze raz zbadać topografię zęba.

W wyjątkowych przypadkach alternatywą dla rewizji leczenia kanałowego jest usunięcie chorego zęba.

Niezwykle istotne jest wczesne rozpoznanie choroby zęba i natychmiastowe podjęcie leczenia kanałowego. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnych konsekwencji w postaci przedłużającego się bólu zęba, niszczenia kości pod nim, czy też przykrego objawu jakim jest ropień.