czwartek, 22 listopada 2018

Ciekawostki stomatologiczne cz. I


Od farmera do stomatologa

Pensylwania, rok 1882. Sroga zima sprawia, że stado owiec, należące do niejakiego Edwarda Hartleya Angle'a, zostaje zdziesiątkowane. Załamany młodzieniec, syn farmera, któremu nie szła nauka pracy na farmie, ostatecznie postanawia rzucić wszystko i założyć własną praktykę... stomatologiczną. Jeszcze nie wie, że dzięki swym zdolnościom manualnym i konstruktorskim zostanie okrzyknięty ojcem amerykańskiej ortodoncji.

szczoteczki do mycia zębów


Hartley Angle początkowo pracował jako pomocnik w gabinecie stomatologicznym. Szybko zauważył, że ówczesnej praktyce dentystycznej brakuje skutecznych metod i narzędzi pozwalających korygować wady zgryzu. Skończył szkołę stomatologii i w 1878 r. otworzył własny gabinet w Towanda. Opatentował 46 aparatów ortodontycznych, opisał „klasyfikację wad zgryzu” i otworzył Angle School of Orthodontia w St. Louis. W 1906 r. skonstruował cienkołukowy aparat na zęby, który jest stosowany po dziś dzień.

Lubisz prosecco? Koniecznie to przeczytaj

Aperol Spritz, Bellini, Pineapple Express – wyśmienitych koktajli z ulubionym winem Włochów – prosecco – jest mnóstwo. Tymczasem British Dental Association alarmuje, że połączenie alkoholu, cukru i bąbelków negatywnie wpływa na kondycję uzębienia. Częste sięganie po prosecco może prowadzić do erozji szkliwa i nadwrażliwości zębów.

Strach przed dentystą dziedziczony po rodzicach

Z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Zachodniej Wirginii wynika, że dzieci mogą odziedziczyć po rodzicach geny odpowiadające za odczuwanie strachu przed bólem. Naukowcy Cameron Randall i Daniel McNeil podkreślają, że dentofobia jest dziedziczona w 30% przypadków (w badaniu wzięło udział 1370 pacjentów w wieku od 11 do 74 lat). Jednocześnie zdaniem badaczy możliwe jest „oswojenie” strachu przed leczeniem stomatologicznym. Kluczową rolę odgrywa tu relacja na linii pacjent-stomatolog. Odpowiedni dialog oraz zaufanie do lekarza pozwala zdziałać cuda. Nawet wtedy, gdy pacjent jest 100-procentowym dentofobem.

Jesteś stałym bywalcem siłowni? Uważaj na zęby!

Ćwiczenia na siłowni pozwalają spełnić marzenie o pięknej, umięśnionej sylwetce. Tymczasem warto mieć na uwadze, że regularne podnoszenie ciężarów sprawia, iż mocno zaciskamy zęby, co ma negatywny wpływ na ich ogólną kondycję. Zaciskanie zębów w trakcie wysiłku porównuje się do zgrzytania zębami (może nawet dojść do rozchwiania lub ukruszenia zębów). Dlatego osobom pracującym z ciężarami zaleca się noszenie specjalnych szyn zgryzowych.

Słomka do zadań specjalnych

Słodki syrop, lemoniada czy świeżo wyciskany sok szkodzą zdrowiu zębów. Na negatywne działanie cukrów i kwasów zawartych w słodzonych napojach narażone są w szczególności zęby przednie. Częste spożywanie tego typu przysmaków może doprowadzić do demineralizacji szkliwa. A od niej już prosta droga do nadwrażliwości oraz próchnicy zębów. Jednak w prosty sposób możemy uniknąć negatywnych konsekwencji picia słodkich napojów. Wystarczy za każdym razem pić napój przez słomkę. Warto wpajać ten nawyk maluchom. Słomka będzie dobrą alternatywą dla kubków-niekapków, których stosowanie może prowadzić do pojawienia się wad zgryzu.

czwartek, 8 listopada 2018

Czym jest starzenie dentalne?


Wraz z wiekiem nasze zęby ulegają naturalnemu procesowi starzenia, podobnie jak włosy czy skóra. U jednych proces ten przebiega wolniej, u innych szybciej, ale jedno jest pewne: prędzej czy później każdy z nas zaobserwuje u siebie pierwsze oznaki starzenia dentalnego. 

starsza kobieta myjąca zęby

Co zrobić, aby jak najdłużej cieszyć się pięknym uśmiechem i nawet w podeszłym wieku mieć zdrowe zęby? Bo tak, jest to możliwe! 

O tym i kilku innych ważnych kwestiach można przeczytać w niniejszym artykule. Zachęcamy do lektury!

Skutki starzenia dentalnego

Zniszczone zęby mogą postarzać nawet o kilkanaście lat. Widać to zwłaszcza u osób młodych, w wieku 30-40 lat, które zmagają się z zaawansowanymi chorobami jamy ustnej, lub u których występują znaczne braki w uzębieniu. Na taki stan rzeczy ma wpływ wiele czynników, a wśród nich m.in.:
  • poważne zaniedbania w zakresie higieny jamy ustnej i zbyt rzadkie wizyty u stomatologa
  • długotrwały stres, który skutkuje zgrzytaniem zębów, obgryzaniem paznokci czy gryzieniem długopisów (tego rodzaju nawyki mają negatywny wpływ na zdrowie zębów i dziąseł)
  • nieleczone wady ortodontyczne (pamiętajmy, że aparaty ortodontyczne nie są zarezerwowane wyłącznie dla dzieci i młodzieży!)
  • przyjmowanie niektórych leków wpływających niekorzystnie na kondycję i estetykę zębów
  • urazy mechaniczne w wyniku których dochodzi do złamania bądź ukruszenia zęba

Czym objawia się starzenie dentalne?
  • zmianą koloru szkliwa, które przybiera nieco ciemniejszy odcień
  • pojawieniem się przebarwień na powierzchni zębów
  • fizjologicznym lub patologicznym starciem zębów
  • utratą zębów spowodowaną chorobami próchnicowymi
  • „wykrzywianiem” i przesuwaniem się zębów w łuku

A także:
  • pojawieniem się zmarszczek na twarzy i bruzd w okolicy ust w wyniku wiotczenia skóry oraz całkowitej utraty zębów

Lifting twarzy u stomatologa?

Na powyższe problemy jest tylko jedna rada: poddać swój uśmiech kompleksowym zabiegom stomatologicznym. Warto pamiętać, że w znacznym stopniu sami jesteśmy w stanie przyspieszyć lub opóźnić procesy starzenia się zębów. Współczesna stomatologia estetyczna pozwala naprawić to, co zostało zaniedbane w latach wczesnej młodości. Czasem wystarczy drobna zmiana - wymiana starych wypełnień (plomb) czy też wykonanie zabiegu wybielającego zęby.

Terapia anti-aging w gabinecie dentystycznym to szereg specjalistycznych zabiegów, mających na celu przywrócenie pięknego uśmiechu, a co za tym idzie, poprawienie konturu twarzy. Zdrowe, białe zęby, uznawane za atrybut młodości, mogą być naszą ozdobą przez całe życie. W gabinecie Endodental wykonywane są mało inwazyjne zabiegi, takie jak skaling, piaskowanie, licówki czy wybielanie zębów. Z pomocą przychodzą również uzupełnienia protetyczne, korony i mosty porcelanowe, implanty, leczenie ortodontyczne oraz zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej (m.in. wydłużenie korony klinicznej zęba, unieruchomienie zębów chwiejących się). Szczegóły oferty znajdą Państwo na stronie http://endodental.pl/. W przypadku pytań, zachęcamy do kontaktu z zespołem Endodental!