piątek, 29 grudnia 2017

Jak dbać o protezy ruchome?

To, jak szybko Pacjent przyzwyczai się do noszenia ruchomej protezy zębowej, zależy od kilku czynników, m.in. od rodzaju protezy i jej dopasowania. Warto wiedzieć, że organizm różnie reaguje na noszenie protezy. Na początku mogą pojawić się nieprzyjemne objawy w postaci nadmiernego wydzielania śliny, upośledzenia smaku, a nawet odruchu wymiotnego. Jeśli będziemy przestrzegać wskazówek lekarza, uzbroimy się w cierpliwość i odpowiednio zadbamy o protezę, uczucie dyskomfortu szybko minie.

proteza

Problemy dnia codziennego

W pierwszych dniach po odebraniu protezy mogą wystąpić problemy z jedzeniem. Pacjent na nowo uczy się gryźć i przeżuwać kęsy. Początkowo dobrze jest unikać twardych produktów spożywczych, takich jak orzechy, surowe warzywa i owoce. Zaleca się również równomierne, obustronne przeżuwanie pokarmów.

Pacjenci po założeniu protezy ruchomej miewają ponadto problemy z mówieniem. Właściwej artykulacji dźwięków również trzeba się nauczyć, ale nie jest to trudne. Wystarczy codziennie czytać na głos i dużo rozmawiać. Ważne, by mówić głośno i wyraźnie. Z czasem zupełnie zapomnimy, że mamy założoną protezę.

Czas na poprawki

W początkowym okresie użytkowania protezy może wystąpić podrażnienie tkanek jamy ustnej lub stan zapalny i związany z  nim ból. Zazwyczaj wiąże się to z nieprawidłowym przyleganiem protezy i pojawieniem się bolesnych odleżyn. Wówczas trzeba niezwłocznie udać się do stomatologa, który skoryguje „wadliwą” część konstrukcji. W przypadku złamania czy pęknięcia protezy również należy zgłosić się do lekarza dentysty. W żadnym wypadku nie powinniśmy wykonywać korekty na własną rękę, bo może to doprowadzić do całkowitego zniszczenia protezy, co wiąże się z koniecznością wykonania nowej.

Kilka wskazówek pielęgnacyjnych:

  • Materiał, z którego wykonywane są protezy ruchome wymagają systematycznego czyszczenia. Protezę należy myć po każdym posiłku za pomocą miękkiej szczoteczki i odrobiny pasty do zębów lub innego delikatnego preparatu. Następnie należy ją dokładnie wypłukać w czystej wodzie i osuszyć. Trzeba jednak uważać, żeby nie przesadzić z czyszczeniem – zbyt intensywne szorowanie może zniszczyć delikatną powierzchnię protezy.
  • Zaleca się, aby wyjmować protezę na noc i zdezynfekowaną przechowywać w szczelnym pojemniku. 
  • Do czyszczenia protez służą specjalne produkty o właściwościach bakteriobójczych. Dzięki nim usuniemy również przebarwienia po kawie czy herbacie. Dezynfekcję protezy przy użyciu specjalnych tabletek lub innych preparatów należy przeprowadzać średnio 2-3 razy w miesiącu i każdorazowo po przebytym stanie zapalnym jamy ustnej.
  • Ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny jamy ustnej - nawet przy całkowitym bezzębiu. Warto regularnie stosować płyny do płukania ust i mieszanki ziołowe, które zapobiegają rozwojowi stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej i odświeżają oddech.
  • Należy pamiętać o systematycznym usuwaniu kamienia nazębnego z protezy. W tym celu wskazane jest udanie się do stomatologa. 
  • Prawidłowa pielęgnacja protezy ruchomej wpływa na jej żywotność i wytrzymałość. Jeśli będziemy dobrze o nią dbać, zagwarantujemy sobie komfortowe użytkowanie przez lata. Zazwyczaj po upływie 5-7 lat konieczne jest wykonanie nowej protezy.

wtorek, 19 grudnia 2017

Martwy ząb – rozpoznanie i leczenie

Ząb pozbawiony żywej miazgi potocznie nazywamy „martwym”. Obumarcie miazgi może być związane z urazem mechanicznym lub zaawansowaną próchnicą. Jakie są objawy chorób miazgi i dlaczego nie warto ich lekceważyć? Zachęcam do lektury!

martwy ząb

Etapy obumierania miazgi zębowej

Miazga pełni funkcję odżywczą oraz regeneracyjną. Z uwagi na mocne unerwienie, spełnia także funkcję czuciową. Otoczona jest przez tkanki twarde szkliwa oraz zębiny, ale gdy dojdzie do głębokiego ubytku próchnicowego, szkodliwe drobnoustroje przedostają się w głąb zęba powodując nieodwracalne zmiany.

Bakterie bytujące w jamie ustnej produkują wiele toksycznych substancji. W pierwszym stadium zapalenia miazgi możliwe jest szybkie zahamowanie rozwoju choroby. Dentysta oczyszcza ząb i - w zależności od potrzeb - rozpoczyna leczenie biologiczne z użyciem specjalnych preparatów bądź zakłada wypełnienie stałe.

W niektórych przypadkach może jednak dojść do nieodwracalnych zmian chorobowych - zwłaszcza gdy mamy do czynienia z głębokim ubytkiem próchnicowym. Wówczas pacjent skarży się na mocny, pulsujący ból nasilający się w godzinach nocnych. Ząb jest wyjątkowo wrażliwy na dotyk i boli przy nagryzaniu.

Obumarcie zęba spowodowane urazem mechanicznym

Uraz mechaniczny to częsta przyczyna obumierania miazgi. W wyniku uderzenia lub upadku może dojść do zaburzenia przepływu krwi w miazdze zębowej. W efekcie do wnętrza zęba nie docierają substancje odżywcze oraz tlen, a w dalszej perspektywie dochodzi do martwicy miazgi.

Objawy chorób miazgi

Warto podkreślić, że w wielu przypadkach martwica miazgi na początkowym etapie nie daje wyraźnych objawów. We wnętrzu zęba stopniowo dochodzi do rozkładu martwej tkanki i pojawia się zgorzel. Ząb traci połysk i ciemnieje. Miazga w tak zaawansowanym stadium zapalnym powinna być jak najszybciej usunięta przez stomatologa. Konieczne jest więc przeprowadzenie leczenia kanałowego.

Przebarwienie martwego zęba

Ząb w przypadku którego doszło do martwicy miazgi, może zmienić barwę nawet kilka lat po przeprowadzonym leczeniu stomatologicznym. Zmiana koloru zęba to dla pacjenta spory dyskomfort – zwłaszcza gdy w grę wchodzi ząb przedni. Warto wówczas zastanowić się nad profesjonalnym zabiegiem wybielenia. Dzięki temu ząb nie będzie już wyróżniał się nieestetyczną barwą. W razie potrzeby zabieg można powtórzyć.

Martwy ząb a zdrowie organizmu

Co istotne, nieleczony martwy ząb jest groźny dla naszego zdrowia. Może dojść do zapalenia okostnej, powstania ropnia czy torbieli. Bakterie, które przedostały się do krwiobiegu mogą wywołać choroby ogólnoustrojowe, w tym zapalenie mięśnia sercowego, sepsę czy ropień mózgu. Nie lekceważmy tego. Nie czekajmy do momentu, aż ząb sam da o sobie znać. Tu czas działa na naszą niekorzyść. Im szybciej udamy się do stomatologa i wykonamy prześwietlenie RTG zęba, tym większa szansa, że w przyszłości unikniemy nieprzyjemnych powikłań zdrowotnych.