czwartek, 27 sierpnia 2015

Profilaktyka w stomatologii

Dzięki profilaktycznym zabiegom stomatologicznym można znacznie dłużej cieszyć się zdrowymi zębami wolnymi od próchnicy i innych chorób (w tym także schorzeń przyzębia), jak również pięknym uśmiechem pozbawionym przebarwień. 

piękny uśmiech

Do zabiegów profilaktycznych zaliczamy:

  • skaling
  • lakierowanie
  • lakowanie. 

Właściwa metoda profilaktyki powinna być wybrana wspólnie ze stomatologiem i uzależniona jest głównie od wieku pacjenta, stanu jego uzębienia i jamy ustnej oraz od indywidualnej podatności na próchnicę.

Skaling to zabieg polegający na usunięciu kamienia nazębnego z całej powierzchni zębów przy użyciu urządzenia wytwarzającego ultradźwięki. Zabieg ten jest wyjątkowo dokładny, nie powoduje uszkodzenia szkliwa ani nie narusza dziąseł. 

Lakierowanie z kolei to zabieg polegający na nakładaniu na powierzchnię zębów za pomocą pędzelków specjalnych lakierów z fluorem, które przez jakiś czas utrzymują się na zębach uwalniając jony fluorowe. Podczas tego zabiegu podaje się fluor w niezwykle dużych dawkach, co jest niemożliwe do przeprowadzenia chociażby podczas domowej fluoryzacji (nawet z zastosowaniem profesjonalnych preparatów). Warto pamiętać, iż fluor zwiększa odporność zębów na kwasy produkowane przez bakterie próchnicowe, a dzięki temu zabiegowi redukuje się występowanie próchnicy nawet o 40%.  

Stomatolodzy w przypadku np. nadwrażliwości zębów często zalecają także przeprowadzanie fluoryzacji kontaktowej (wcieranie w powierzchnię zębów preparatów z fluorem lub okłady z żelu zawierającego fluor), albo fluoryzacji metodą szczoteczkową polegającą na szczotkowaniu zębów preparatem z fluorem. 

Lakowanie polega na uszczelnianiu bruzd i szczelin zębowych (gdzie w przyszłości mogłaby rozwinąć się próchnica) za pomocą  światłoutwardzalnego laku. Zabieg ten przeprowadzany jest głównie u dzieci ze względu na fakt, iż lakuje się wyłącznie zęby zaraz po wyrżnięciu. Zaleca się nawet lakowanie zębów mlecznych, ze względu na niezbyt dokładną higienę jamy ustnej u najmłodszych. Lakuje się tylko zęby z powierzchniami żującymi, czyli przedtrzonowe i trzonowe, muszą one też być całkowicie zdrowe. Zabieg lakowania hamuje rozwój próchnicy nawet do 90%.

niedziela, 16 sierpnia 2015

Piaskowanie zębów

Piaskowanie zębów polega na skierowaniu pod ciśnieniem i z dużą ilością wody strumienia piasku dentystycznego (przypominającego drobny proszek) na zęby. Dociera on do przestrzeni międzyzębowych i innych niedostępnych miejsc (jak np. bruzdy na zębach) usuwając z nich wszelkiego typu osady i nieestetyczne przebarwienia.

wybielone zęby


Zabieg ten pomaga również w walce z kamieniem nazębnym, jednakże tylko tym powierzchownym, dlatego też piaskowanie jest bardzo często uzupełnieniem innego zabiegu dentystycznego nazywanego skalingiem (kompleksowego usuwania kamienia nazębnego).

Piaskowanie zębów pomaga zapobiegać rozwojowi bakterii, jak również chorobom dziąseł i zębów, a ponadto zdecydowanie poprawia wygląd naszych zębów. Każdy z nas powinien regularnie poddawać się temu zabiegowi (najlepiej raz do roku) i traktować go jako profilaktykę chorób uzębienia i jamy ustnej, jednakże są grupy osób, które powinny go wykonywać zdecydowanie częściej (co kilka miesięcy). Chodzi tu przede wszystkim o:
  • palaczy oraz osoby pijące dużo herbaty lub kawy – ponieważ na ich zębach powstają często nieestetyczne przebarwienia;
  • osoby noszące aparaty ortodontyczne – z oczywistych względów dotarcie do wszystkich powierzchni zębów i elementów aparatu bywa trudne i nie zawsze jest tak dokładne jak powinno;
  • osoby z tzw. stłoczonymi zębami – drobny piasek czyści przestrzenie międzyzębowe trudno dostępne podczas regularnego czyszczenia.


O piaskowaniu powinny tez pamiętać osoby planujące wybielanie zębów.

Zabieg ten jest bezbolesny, jednakże niektórzy pacjenci mogą odczuwać dyskomfort ze względu na podrażnienie dziąseł – szczególnie jeśli są one u nich bardzo wrażliwe. Osoby które cierpią z powodu podrażnień i bólu błon śluzowych jamy ustnej powinny w ogóle zrezygnować z piaskowania. 

Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia tego zabiegu jest również:
  • stan zapalny jamy ustnej i dziąseł,
  • choroby wpływające na funkcjonowanie płuc, jak astma lub pylica,
  • alergia na sodę lub inne składniki stosowane podczas zabiegu.