piątek, 24 lipca 2015

Protetyka

Protetyka od lat odgrywa istotną rolę w stomatologii. Pozwala nie tylko na poprawę wyglądu uzębienia, ale też na zachowanie siły żucia, a zatem na swobodne odżywianie się - zgodnie z upodobaniami Pacjenta.

proteza


Utrata zęba stałego zniszczonego przez chorobę i usuniętego, uszkodzonego w wyniku urazu mechanicznego lub po prostu - straconego z wiekiem - nie wiąże się już z koniecznością zrezygnowania z dotychczasowego trybu życia. Nie musi też oznaczać stresu czy utraty pewności siebie. Wszystko to właśnie dzięki protetyce, która pozwala zachować dotychczasowy wygląd jamy ustnej, a czasem nawet go poprawić.


W protetyce wykorzystywane są głównie:
  • licówki
  • mosty porcelanowe
  • nakłady porcelanowe i kompozytowe
  • korony bez metalu i cyrkonowe
  • protezy ruchome 
  • oraz uzupełnienia na implantach

Zastosowanie konkretnego materiału uzależnione jest zarówno od rozległości uszkodzenia (czyli od tego, jaką ilość zębów utracił Pacjent) oraz preferencji Pacjenta. 

Warto zauważyć, że dzięki uzupełnieniu ubytków w uzębieniu (z wykorzystaniem dowolnej z wyżej wymienionych metod), poprawia się również stan tych zębów, które pozostały w jamie ustnej. 

Koszty leczenia protetycznego uzależnione są od wybranego materiału oraz od tego, jak wiele zębów należy zastąpić przy ich wykorzystaniu. Jednak możliwość zachowania dotychczasowego wyglądu i trybu życia, jest dla większości Pacjentów najistotniejsze. Dodatkowe wskazania zdrowotne, również nie są bez znaczenia. Dlatego też w przypadku utraty zęba/zębów, warto skonsultować się ze swoim stomatologiem i rozważyć opcje rekonstrukcyjne, jakie oferuje współczesna protetyka.

piątek, 17 lipca 2015

Dlaczego warto leczyć zęby pod mikroskopem?

Wykorzystanie mikroskopu przy leczeniu zębów jest coraz popularniejsze, choć jeszcze nie powszechne. Nie wszystkie gabinety stomatologiczne dysponują tym sprzętem, a ma on kluczowe znaczenie przy wykonywaniu zabiegów dentystycznych.

mikroskop wykorzystywany w leczeniu zębów
Mikroskop wykorzystywany w gabinecie stomatologicznym Endodental w Łodzi

Dlaczego mikroskop jest tak ważny?

Dzięki korzystaniu z niego, stomatolog ma możliwość precyzyjnego wykonywania zabiegów, co jest kluczowe zwłaszcza w endodoncji i chirurgii (w dużym powiększeniu, lekarz może wykonywać niezwykle dokładne działania w polu zabiegowym, mającym na przykład wielkość 1x1 mm). 

Ząb wymagający leczenia kanałowego, kiedyś był najczęściej usuwany (ponieważ jego kanałów nie można było dostrzec "gołym okiem"). Dzisiaj, wykorzystując mikroskop, dentysta może swobodnie obejrzeć wszystkie kanały i dokładnie je oczyścić i wypełnić. A jest to bardzo ważna kwestia, od której zależy powodzenie leczenia kanałowego i uchronienie zęba przed ekstrakcją.

Nie tylko endodoncja

Dzięki mikroskopowi łatwiej jest także wykonywać nawet te najpopularniejsze zabiegi, związane choćby z profilaktyką czy też leczeniem próchnicy. W dużym powiększeniu łatwiej jest ocenić rozmiar zmian i usunąć tylko te, które faktycznie wymagają ingerencji, oszczędzając wszystkie zdrowe tkanki.

Warto też zauważyć, że mikroskop służy stomatologowi również do dokładnej oceny ran poekstrakcyjnych, a także w dużym stopniu ułatwia obejrzenie złamanych bądź ukruszonych fragmentów zębów i odpowiednio je uzupełnić.

Czy to się opłaca?

Zdecydowanie tak. Leczenie pod mikroskopem wciąż jest tańsze niż usunięcie zęba i zastąpienie go implantem, a ponad to pozwala na to, co jest najistotniejsze - na wyleczenie chorego zęba.