piątek, 29 maja 2015

Grzybica jamy ustnej

Grzybica (inaczej drożdżyca lub kandydoza), powstaje w wyniku zakażenia grzybem z grupy Candida. Zachorowaniu sprzyja między innymi:
  • niedobór witamin (głównie z grupy B)
  • zaburzenia odporności (np. po przebytej chorobie leczonej antybiotykami lub po chemioterapii) 
  • choroby ogólnoustrojowe (wśród nich cukrzyca, białaczka, gruźlica, choroba nowotworowa)
  • niedbałość o higienę jamy ustnej
  • noszenie protez zębowych
  • palenie tytoniu

grzybica jamy ustnej
W przypadku ostrej drożdżycy jamy ustnej dostrzec można białe plamki (np. na języku lub podniebieniu).


Leczenie grzybicy polega na zastosowaniu leków przeciwgrzybiczych - miejscowych lub o rozszerzonym spectrum działania (np. Nystatyny). Stosować je należy zgodnie z zaleceniem lekarza (zwykle kuracja nie trwa dłużej niż dwa tygodnie).

Leczenie w łagodnych przypadkach, gdy mamy do czynienia z pleśniawkami, może skoncentrować się na podawaniu bezpośrednio do jamy ustnej (lub przecieraniu błony śluzowej) zawiesiną leku przeciwgrzybiczego. W razie braku poprawy po 10 dniach, konieczne jest jednak sięgnięcie po silniejsze środki.

Choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, również popularne zajady mają podłoże grzybicze (występują w kącikach ust). Ich powstawaniu sprzyjają:

  • niedobory pokarmowe
  • awitaminoza (głównie niedobór witaminy B2) 
  • niedokrwistość

WAŻNE: grube białe plamy na języku i wewnętrznej stronie policzków, mogą wskazywać na leukoplakię, która jest stanem przedrakowym. Do rozpoznania zmiany konieczne jest zbadanie próbki nalotu. Taka procedura wykorzystywana jest również w przypadku łagodniejszych zmian, które pomimo zastosowania leków, nawracają - dokładne zbadanie próbki pozwala na dobranie jak najlepszego preparatu, który ułatwi powrót do zdrowia.

środa, 27 maja 2015

O wpływie papierosów na stan jamy ustnej - raz jeszcze

W jednym z naszych wpisów staraliśmy się rozważyć, które z papierosów (tradycyjne czy elektroniczne) są bezpieczniejsze dla kondycji jamy ustnej. Dzisiaj wspomnimy o skutkach palenia papierosów tradycyjnych i chorobach, na jakie narażają się palacze.

palacz


Nowotwory

U osób palących wystąpić może rak jamy ustnej (języka, okolicy podjęzykowej, podniebienia, a także czerwieni wargowej). W większości przypadków zmiany nowotworowe poprzedza występowanie białych plam na śluzówce, wokół których z czasem pojawia się czerwona obwódka. Jeśli pojawią się dolegliwości bólowe, wówczas zaobserwować można także powiększenie okolicznych węzłów chłonnych.

Zdarza się jednak, że nowotwór pojawia się na zdrowej śluzówce i jego komórki zaczynają przenikać do tkanki łącznej.

Złogi nazębne i powikłania

Palenie zwiększa ryzyko wystąpienia choroby przyzębia i zwiększenie szybkości odkładania się płytki nazębnej. Odnotowano też, że palacze częściej tracą zęby niż osoby, które papierosów nie palą. 

Komplikacje pojawiają się również po zabiegach wykonywanych wewnątrz jamy ustnej. Rany po ekstrakcji goją się u palaczy dłużej, mogą też pojawić się powikłania. Z tego też względu stomatolodzy zazwyczaj usiłują przekonać Pacjentów, do rezygnacji z palenia papierosów przynajmniej na czas wygojenia się rany.

Najlepiej jest rzucić

Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Warto jednak wysłuchać stomatologa i dowiedzieć się więcej o skutkach palenia, którym nałogowi palacze starają się zaprzeczać lub bagatelizować problem. Być może pierwsze negatywne oznaki pojawiające się właśnie w jamie ustnej, skłonią ich do przemyśleń i przynajmniej do podjęcia próby zerwania z nałogiem. Jeśli próba się powiedzie, korzyści dla Pacjenta będą znaczne - nie tylko w związku z higieną jamy ustnej, ale też dla całego organizmu.