czwartek, 8 listopada 2018

Czym jest starzenie dentalne?


Wraz z wiekiem nasze zęby ulegają naturalnemu procesowi starzenia, podobnie jak włosy czy skóra. U jednych proces ten przebiega wolniej, u innych szybciej, ale jedno jest pewne: prędzej czy później każdy z nas zaobserwuje u siebie pierwsze oznaki starzenia dentalnego. 

starsza kobieta myjąca zęby

Co zrobić, aby jak najdłużej cieszyć się pięknym uśmiechem i nawet w podeszłym wieku mieć zdrowe zęby? Bo tak, jest to możliwe! 

O tym i kilku innych ważnych kwestiach można przeczytać w niniejszym artykule. Zachęcamy do lektury!

Skutki starzenia dentalnego

Zniszczone zęby mogą postarzać nawet o kilkanaście lat. Widać to zwłaszcza u osób młodych, w wieku 30-40 lat, które zmagają się z zaawansowanymi chorobami jamy ustnej, lub u których występują znaczne braki w uzębieniu. Na taki stan rzeczy ma wpływ wiele czynników, a wśród nich m.in.:
 • poważne zaniedbania w zakresie higieny jamy ustnej i zbyt rzadkie wizyty u stomatologa
 • długotrwały stres, który skutkuje zgrzytaniem zębów, obgryzaniem paznokci czy gryzieniem długopisów (tego rodzaju nawyki mają negatywny wpływ na zdrowie zębów i dziąseł)
 • nieleczone wady ortodontyczne (pamiętajmy, że aparaty ortodontyczne nie są zarezerwowane wyłącznie dla dzieci i młodzieży!)
 • przyjmowanie niektórych leków wpływających niekorzystnie na kondycję i estetykę zębów
 • urazy mechaniczne w wyniku których dochodzi do złamania bądź ukruszenia zęba

Czym objawia się starzenie dentalne?
 • zmianą koloru szkliwa, które przybiera nieco ciemniejszy odcień
 • pojawieniem się przebarwień na powierzchni zębów
 • fizjologicznym lub patologicznym starciem zębów
 • utratą zębów spowodowaną chorobami próchnicowymi
 • „wykrzywianiem” i przesuwaniem się zębów w łuku

A także:
 • pojawieniem się zmarszczek na twarzy i bruzd w okolicy ust w wyniku wiotczenia skóry oraz całkowitej utraty zębów

Lifting twarzy u stomatologa?

Na powyższe problemy jest tylko jedna rada: poddać swój uśmiech kompleksowym zabiegom stomatologicznym. Warto pamiętać, że w znacznym stopniu sami jesteśmy w stanie przyspieszyć lub opóźnić procesy starzenia się zębów. Współczesna stomatologia estetyczna pozwala naprawić to, co zostało zaniedbane w latach wczesnej młodości. Czasem wystarczy drobna zmiana - wymiana starych wypełnień (plomb) czy też wykonanie zabiegu wybielającego zęby.

Terapia anti-aging w gabinecie dentystycznym to szereg specjalistycznych zabiegów, mających na celu przywrócenie pięknego uśmiechu, a co za tym idzie, poprawienie konturu twarzy. Zdrowe, białe zęby, uznawane za atrybut młodości, mogą być naszą ozdobą przez całe życie. W gabinecie Endodental wykonywane są mało inwazyjne zabiegi, takie jak skaling, piaskowanie, licówki czy wybielanie zębów. Z pomocą przychodzą również uzupełnienia protetyczne, korony i mosty porcelanowe, implanty, leczenie ortodontyczne oraz zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej (m.in. wydłużenie korony klinicznej zęba, unieruchomienie zębów chwiejących się). Szczegóły oferty znajdą Państwo na stronie http://endodental.pl/. W przypadku pytań, zachęcamy do kontaktu z zespołem Endodental!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz