piątek, 26 października 2018

Czy leki mogą niszczyć zęby?

Zdecydowana większość z nas stosuje leki, antybiotyki, czy choćby zwykłe suplementy diety. Według statystyk, Polacy chętnie sięgają po środki farmaceutyczne – zwłaszcza te, wydawane bez recepty (dane IMS Health, 2013). Badania potwierdzają, że większość pacjentów nie czyta ulotek i sięga po pigułki nie do końca zdając sobie sprawę z ich działania. Jeśli wybrany w aptece środek przyniesie nam ulgę – świetnie! Jeśli nie, wznawiamy poszukiwania i dokupujemy dodatkowe medykamenty. Tymczasem testowanie różnych preparatów farmaceutycznych w sytuacji, gdy nie jest to konieczne, może negatywnie wpłynąć na kondycję zdrowotną organizmu. Warto pamiętać, że niektóre leki szkodzą zdrowiu jamy ustnej, a o tym nie zawsze przeczytamy na załączonej ulotce.

tabletki na dłoni


Wpływ leków na zęby

Niektóre preparaty farmaceutyczne mogą przyspieszać rozwój chorób jamy ustnej, takich jak:
 • próchnica
 • zapalenie dziąseł
 • przebarwienia zębów
 • kamień nazębny
 • grzybica jamy ustnej
 • owrzodzenia, afty, nadżerki
 • suchość jamy ustnej (kserostomia)
 • zaburzenia smaku


W grupie leków „podwyższonego ryzyka” znajdziemy środki dedykowane alergikom, astmatykom i osobom cierpiącym na depresję. Preparaty te bardzo często negatywnie oddziałują na florę bakteryjną jamy ustnej. Niektóre leki przyjmowane z użyciem inhalatora obniżają pH w ustach, a co za tym idzie, wpływają na rozwój bakterii próchnicotwórczych. Co więcej, w lekach uspokajających, przeciwdepresyjnych, a także w specyfikach stosowanych w terapii Alzheimera i Parkinsona,  znaleźć można substancje, które powodują suchość i pieczenie jamy ustnej.

Afty, drożdżyce, bolesne owrzodzenia – nierzadko tego typu schorzenia spowodowane są przyjmowaniem antybiotyków zawierających ampicylinę, linkomycynę lub cafamandol. Skutkiem ubocznym niektórych leków wziewnych i suplementów diety jest kruchość zębów oraz erozja szkliwa. Niekorzystny wpływ na zęby mają również preparaty przeciwdziałające zgadze oraz te, zawierające dużą dawkę fluoru. 

Wśród produktów próchnicotwórczych tego rodzaju, wymienić należy m.in. słodkie zawiesiste syropy na kaszel, cukierki i pastylki na gardło, a także lubiane przez najmłodszych żelki i gumy do żucia z witaminami. 

Stosowanie leków a przebarwienia na zębach

Przebarwienia na zębach mogą się pojawić w wyniku dłuższego przyjmowania niektórych antybiotyków na bazie tetracykliny, stosowanych w leczeniu chorób laryngologicznych i trądziku. Nieestetyczne szaro-brązowe lub żółte plamki są niezwykle trudne do usunięcia. Aby się ich pozbyć, konieczne jest przeprowadzenie profesjonalnego zabiegu wybielania zębów. Co więcej,  przebarwienia na zębach mogą być spowodowane przyjmowaniem środków zawierających chloroheksydynę (działanie antyseptyczne), cyprofloksacynę (działanie bakteriobójcze) oraz kombinację amoksycyliny i kwasu klawulanowego. 

Czy można zapobiegać schorzeniom jamy ustnej spowodowanym przyjmowaniem leków?

Możemy zapobiec uszkodzeniom w obrębie jamy ustnej lub przynajmniej złagodzić ich negatywne oddziaływanie. Warto zwrócić uwagę na kilka kwestii:
 • jeśli to możliwe, należy szukać alternatywy dla leku, który zagraża zdrowiu jamy ustnej
 • po przyjęciu leku zaleca się płukanie ust sporą ilością wody 
 • niektóre preparaty można przyjmować za pomocą słomki (np. słodkie syropy)
 • podczas antybiotykoterapii należy pamiętać o lekach osłonowych
 • w trakcie stosowania leków, które niszczą zęby, wskazane jest regularne odwiedzanie gabinetu stomatologicznego (nawet co 2-3 miesiące).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz