wtorek, 16 października 2018

Kamień nazębny, o czym warto wiedzieć?

Jakie są przyczyny powstawania kamienia nazębnego?

Kamień nazębny w mniejszym lub większym stopniu pojawia się u każdego człowieka. Jego przyczyną jest najczęściej nieprzestrzeganie zasad higieny jamy ustnej, ale nie tylko. Do powstawania kamienia nazębnego może się przyczynić niewłaściwa dieta - zwłaszcza ta bogata w węglowodany proste i produkty kwasotwórcze (np. cola, kawa, nabiał, tłuszcze trans). Na odkładanie się złogów kamienia wpływa także palenie papierosów i picie alkoholu.

kamień nazębny


Inne czynniki, które mogą mieć związek z przyspieszonym powstawaniem kamienia nazębnego, to niedobór witamin i minerałów w diecie, a w szczególności:
  • niedobór magnezu i wapnia
  • niedobór witaminy C, a także witamin z grupy B, żelaza i cynku, które są niezbędne do prawidłowego wchłaniania magnezu i wapnia.


Jak powstaje kamień nazębny?

Kamień nazębny powstaje w wyniku mineralizacji odkładającej się płytki nazębnej, która mocno przylega do powierzchni zębów. Proces powstawania płytki rozpoczyna się zaledwie kilka minut po spożyciu posiłku. Warto jednak zaznaczyć, że nawet gdy wyczyścimy zęby szczoteczką, bakterie znajdujące się w ślinie, których nie jesteśmy w stanie całkowicie usunąć, będą stopniowo osadzać się na zębach. 

O ile płytka nazębna jest miękka i można się jej pozbyć za pomocą zwykłej szczoteczki do zębów, o tyle twardy, zmineralizowany już osad bardzo trudno usunąć w domowych warunkach. Zdarza się, że pacjenci próbują na własną rękę rozprawić się z kamieniem nazębnym, co zwykle kończy się niepotrzebnym podrażnieniem i krwawieniem dziąseł, a kamień jak był, tak pozostał. 

W jaki sposób kamień nazębny wpływa na zdrowie jamy ustnej?

Kamień nazębny to siedlisko bakterii, które niszczą szkliwo i powodują próchnicę. Ponadto kamień nazębny może być przyczyną zapalenia dziąseł, które w dalszej perspektywie przekształca się w zapalenie przyzębia i paradontozę. 

Jak wygląda profesjonalne usuwanie kamienia nazębnego?

W gabinecie stomatologicznym przeprowadza się efektywne zabiegi higienizacyjne, takie jak piaskowanie i skaling zębów. Kamień nazębny można usunąć mechanicznie lub przy pomocy specjalnych urządzeń ultradźwiękowych. Skaling naddziąsłowy polega na usunięciu złogów kamienia z koron zębowych. Skaling poddziąsłowy to metoda polegająca na oczyszczeniu z kamienia miejsc znajdujących się poniżej linii dziąsła. 

Jeśli kamienia nazębnego nie jest dużo, zaleca się wykonanie zabiegu piaskowania zębów. Przy użyciu tzw. piaskarki stomatolog usuwa wszelkie osady i przebarwienia nazębne. Piaskowanie wykonuje się również jako zabieg uzupełniający po skalingu. Obie metody znacznie minimalizują ryzyko pojawienia się chorób przyzębia. Po przeprowadzeniu zabiegu skalingu i/lub piaskowania, warto dodatkowo zabezpieczyć zęby przed rozwojem próchnicy, wykonując fluoryzację zębów. 

Jak często należy usuwać kamień nazębny?

Zaleca się usuwanie kamienia nazębnego 1-2 razy do roku, a jeśli zajdzie taka potrzeba, nawet częściej. Ze skalingu powinny zrezygnować osoby z problemami kardiologicznymi – jednak nie zawsze. Warto skonsultować tę kwestię z lekarzem dentystą. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz