niedziela, 16 sierpnia 2015

Piaskowanie zębów

Piaskowanie zębów polega na skierowaniu pod ciśnieniem i z dużą ilością wody strumienia piasku dentystycznego (przypominającego drobny proszek) na zęby. Dociera on do przestrzeni międzyzębowych i innych niedostępnych miejsc (jak np. bruzdy na zębach) usuwając z nich wszelkiego typu osady i nieestetyczne przebarwienia.

wybielone zęby


Zabieg ten pomaga również w walce z kamieniem nazębnym, jednakże tylko tym powierzchownym, dlatego też piaskowanie jest bardzo często uzupełnieniem innego zabiegu dentystycznego nazywanego skalingiem (kompleksowego usuwania kamienia nazębnego).

Piaskowanie zębów pomaga zapobiegać rozwojowi bakterii, jak również chorobom dziąseł i zębów, a ponadto zdecydowanie poprawia wygląd naszych zębów. Każdy z nas powinien regularnie poddawać się temu zabiegowi (najlepiej raz do roku) i traktować go jako profilaktykę chorób uzębienia i jamy ustnej, jednakże są grupy osób, które powinny go wykonywać zdecydowanie częściej (co kilka miesięcy). Chodzi tu przede wszystkim o:
  • palaczy oraz osoby pijące dużo herbaty lub kawy – ponieważ na ich zębach powstają często nieestetyczne przebarwienia;
  • osoby noszące aparaty ortodontyczne – z oczywistych względów dotarcie do wszystkich powierzchni zębów i elementów aparatu bywa trudne i nie zawsze jest tak dokładne jak powinno;
  • osoby z tzw. stłoczonymi zębami – drobny piasek czyści przestrzenie międzyzębowe trudno dostępne podczas regularnego czyszczenia.


O piaskowaniu powinny tez pamiętać osoby planujące wybielanie zębów.

Zabieg ten jest bezbolesny, jednakże niektórzy pacjenci mogą odczuwać dyskomfort ze względu na podrażnienie dziąseł – szczególnie jeśli są one u nich bardzo wrażliwe. Osoby które cierpią z powodu podrażnień i bólu błon śluzowych jamy ustnej powinny w ogóle zrezygnować z piaskowania. 

Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia tego zabiegu jest również:
  • stan zapalny jamy ustnej i dziąseł,
  • choroby wpływające na funkcjonowanie płuc, jak astma lub pylica,
  • alergia na sodę lub inne składniki stosowane podczas zabiegu.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz