czwartek, 27 sierpnia 2015

Profilaktyka w stomatologii

Dzięki profilaktycznym zabiegom stomatologicznym można znacznie dłużej cieszyć się zdrowymi zębami wolnymi od próchnicy i innych chorób (w tym także schorzeń przyzębia), jak również pięknym uśmiechem pozbawionym przebarwień. 

piękny uśmiech

Do zabiegów profilaktycznych zaliczamy:

  • skaling
  • lakierowanie
  • lakowanie. 

Właściwa metoda profilaktyki powinna być wybrana wspólnie ze stomatologiem i uzależniona jest głównie od wieku pacjenta, stanu jego uzębienia i jamy ustnej oraz od indywidualnej podatności na próchnicę.

Skaling to zabieg polegający na usunięciu kamienia nazębnego z całej powierzchni zębów przy użyciu urządzenia wytwarzającego ultradźwięki. Zabieg ten jest wyjątkowo dokładny, nie powoduje uszkodzenia szkliwa ani nie narusza dziąseł. 

Lakierowanie z kolei to zabieg polegający na nakładaniu na powierzchnię zębów za pomocą pędzelków specjalnych lakierów z fluorem, które przez jakiś czas utrzymują się na zębach uwalniając jony fluorowe. Podczas tego zabiegu podaje się fluor w niezwykle dużych dawkach, co jest niemożliwe do przeprowadzenia chociażby podczas domowej fluoryzacji (nawet z zastosowaniem profesjonalnych preparatów). Warto pamiętać, iż fluor zwiększa odporność zębów na kwasy produkowane przez bakterie próchnicowe, a dzięki temu zabiegowi redukuje się występowanie próchnicy nawet o 40%.  

Stomatolodzy w przypadku np. nadwrażliwości zębów często zalecają także przeprowadzanie fluoryzacji kontaktowej (wcieranie w powierzchnię zębów preparatów z fluorem lub okłady z żelu zawierającego fluor), albo fluoryzacji metodą szczoteczkową polegającą na szczotkowaniu zębów preparatem z fluorem. 

Lakowanie polega na uszczelnianiu bruzd i szczelin zębowych (gdzie w przyszłości mogłaby rozwinąć się próchnica) za pomocą  światłoutwardzalnego laku. Zabieg ten przeprowadzany jest głównie u dzieci ze względu na fakt, iż lakuje się wyłącznie zęby zaraz po wyrżnięciu. Zaleca się nawet lakowanie zębów mlecznych, ze względu na niezbyt dokładną higienę jamy ustnej u najmłodszych. Lakuje się tylko zęby z powierzchniami żującymi, czyli przedtrzonowe i trzonowe, muszą one też być całkowicie zdrowe. Zabieg lakowania hamuje rozwój próchnicy nawet do 90%.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz