piątek, 24 lipca 2015

Protetyka

Protetyka od lat odgrywa istotną rolę w stomatologii. Pozwala nie tylko na poprawę wyglądu uzębienia, ale też na zachowanie siły żucia, a zatem na swobodne odżywianie się - zgodnie z upodobaniami Pacjenta.

proteza


Utrata zęba stałego zniszczonego przez chorobę i usuniętego, uszkodzonego w wyniku urazu mechanicznego lub po prostu - straconego z wiekiem - nie wiąże się już z koniecznością zrezygnowania z dotychczasowego trybu życia. Nie musi też oznaczać stresu czy utraty pewności siebie. Wszystko to właśnie dzięki protetyce, która pozwala zachować dotychczasowy wygląd jamy ustnej, a czasem nawet go poprawić.


W protetyce wykorzystywane są głównie:
  • licówki
  • mosty porcelanowe
  • nakłady porcelanowe i kompozytowe
  • korony bez metalu i cyrkonowe
  • protezy ruchome 
  • oraz uzupełnienia na implantach

Zastosowanie konkretnego materiału uzależnione jest zarówno od rozległości uszkodzenia (czyli od tego, jaką ilość zębów utracił Pacjent) oraz preferencji Pacjenta. 

Warto zauważyć, że dzięki uzupełnieniu ubytków w uzębieniu (z wykorzystaniem dowolnej z wyżej wymienionych metod), poprawia się również stan tych zębów, które pozostały w jamie ustnej. 

Koszty leczenia protetycznego uzależnione są od wybranego materiału oraz od tego, jak wiele zębów należy zastąpić przy ich wykorzystaniu. Jednak możliwość zachowania dotychczasowego wyglądu i trybu życia, jest dla większości Pacjentów najistotniejsze. Dodatkowe wskazania zdrowotne, również nie są bez znaczenia. Dlatego też w przypadku utraty zęba/zębów, warto skonsultować się ze swoim stomatologiem i rozważyć opcje rekonstrukcyjne, jakie oferuje współczesna protetyka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz