piątek, 27 lutego 2015

Nadwrażliwość zębów

Słyszymy o niej w reklamach, a nie raz sami jej doświadczamy. Czy jednak rzeczywiście odpowiedzialne za nią są gorące lub zbyt zimne napoje i kwaśne potrawy, a rozwiązanie przyniesie zmiana pasty do zębów?

nadwrażliwość zębów
Nadwrażliwości zębów nie należy ignorować

Warto zauważyć, że nadwrażliwość zębów wynika zwykle z problemów ze szkliwem. Wpis poświęcony jego erozji znaleźć można tutaj. Jednak rozwiązaniem problemów nie musi być wcale, jak sugeruje reklama, zmiana pasty. Zmienić musimy przede wszystkim swoje przyzwyczajenia.

1. Słodkie i gazowane napoje, kwaśne potrawy i soki - nie musimy wykreślać ich z diety! Wystarczy, że z myciem zębów odczekamy przynajmniej 30 minut od spożycia któregokolwiek z kwaśnych lub słodkich produktów.
2. Niektóre pasty wybielające działają destrukcyjnie na szkliwo, jeśli stosujemy je w nadmiarze. Jeśli koniecznie chcemy samodzielnie wybielać swoje zęby, skonsultujmy się ze stomatologiem, który wyjaśni nam jak to robić, by sobie pomóc - a nie zaszkodzić.
3. Bruksizm lub nieleczone choroby zębów - również one mogą doprowadzić do "zdarcia" bariery ochronnej, jaką jest szkliwo.
4. Nieprawidłowe mycie zębów - stosowanie zbyt dużego nacisku na zęby, zwłaszcza przy wykorzystaniu twardej szczoteczki, niewątpliwie usunie osad i resztki jedzenia, ale przy okazji uszkodzi szkliwo. Jeśli nie wiesz jak prawidłowo myć zęby, poproś o radę stomatologa przy najbliższej kontroli.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz