czwartek, 19 lutego 2015

Zapalenie przyzębia


Myjąc zęby rzadko zastanawiamy się, czy zabieg ten przeprowadziliśmy dokładnie. Tymczasem niedbałe szczotkowanie zębów sprzyja powstawaniu tzw. płytki nazębnej. Najczęściej zalega ona wzdłuż linii dziąseł, a zatem w miejscu, które odruchowo myjemy raczej delikatnie, w obawie o ich uszkodzenie. Taka praktyka prowadzi niestety do nagromadzania się w tym miejscu chorobotwórczych bakterii i wywołania stanu zapalnego. Z czasem możemy zaobserwować:
  • nadwrażliwość dziąseł
  • ich opuchnięcie
  • i najbardziej nieprzyjemny skutek własnych zaniedbań - krwawienie w czasie mycia zębów
Płytka nazębna może prowadzić także do powstania powikłań w postaci zapalenia przyzębia. Tej chorobie sprzyja nawarstwianie się kamienia nazębnego. Zignorowane zapalenie może być przyczyną przykrych konsekwencji - od rozchwiania do utraty zębów włącznie. Szybka interwencja pozwala stomatologowi na usunięcie kamienia, jeśli jednak zbyt długo zwlekamy z wizytą może się okazać, że konieczne będzie dodatkowo usuwanie bakterii z kieszonek przyzębnych, skorygowanie wypełnień, a w razie potrzeby także unieruchomienie zębów.

leczenie zapalenia przyzębia


Jeśli dopuściliśmy do rozwoju infekcji, mogą pojawić się dodatkowe dolegliwości, takie jak ropień zęba, o którym pisaliśmy już w odrębnym artykule. Bez względu na stopień infekcji, zaniedbanie problemu jakim jest zapalenie przyzębia obligować będzie nas do przynajmniej kilku wizyt u stomatologa. Nawet jeśli dokuczliwe objawy ustąpią, nie możemy zrezygnować z zaleconej przez lekarza wizyty kontrolnej. Dopiero, gdy potwierdzi on, że wszystko jest w porządku, możemy powrócić do regularnych przeglądów stanu uzębienia (najlepiej raz na 6 miesięcy).

WAŻNE: dolegliwości związane zarówno z powstawaniem płytki nazębnej jak i zapalenia przyzębia, są mniej widoczne u palaczy. Nie oznacza to, że osoby te nie chorują, wręcz przeciwnie - po prostu toksyny dymu papierosowego, a także temperatura w ustach podczas palenia, doprowadzają do zmniejszenia ukrwienia i uszkadzają system odpornościowy, co prowadzi do agresywniejszego postępowania procesu zapalnego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz