czwartek, 20 lutego 2014

Czym jest hemisekcja?

Hemisekcja to zabieg polegający na usunięciu połowy zęba - zwykle części korony i korzenia, przeprowadzany w sytuacji stanu zapalnego. Gdy nie ma szans na powodzenie innego rodzaju leczenia, np. endodontycznego, wówczas zabieg hemisekcji jest jedyną szansą na utrzymanie fragmentu zęba.
zabieg stomatologiczny


Co może doprowadzić do konieczności poddania się hemisekcji? Destrukcyjne zmiany w korzeniach zębów trzonowych mogą być wynikiem urazów mechaniczych (np. złamań), zaawansowanej próchnicy, ale niestety również nieprawidłowego leczenia. W takiej sytuacji hemisekcja jest jedyną szansą na usunięcie przyczyny stanu zapalnego i jednoczesne zapobieżenie powiększaniu się patologicznych zmian.

Jak przeprowadzany jest zabieg?

Korzenie oddzielane są przy pomocy długiego wiertła, a następnie te, które tego wymagają, są usuwane. Ponieważ w trakcie hemisekcji usuwana jest część zęba, konieczna jest następnie jego odbudowa przy wykorzystaniu wkładów koronowo-korzeniowych. Do pełnego odtworzenia wyglądu zęba niezbędne jest poddanie się zabiegom protetycznym po kilkutygodniowym okresie gojenia się kości po zabiegu.


Czy są jakieś przeciwskazania?

Przeprowadzenie hemisekcji nie zawsze jest możliwe. Najczęstsze przypadki, w których nie można przeprowadzić tego zabiegu, to:

  • nieprawidłowości w budowie korzenia
  • paradontoza

Jeśli mają Państwo jakieś dodatkowe pytania, zachęcamy do kontaktu z naszym gabinetem stomatologicznym: http://endodental.pl/kontakt

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz