piątek, 7 lutego 2014

Stomatologia w pytaniach i odpowiedziach

Dzisiaj postaramy się udzielić odpowiedzi na kilka często powtarzających się pytań związanych z higieną jamy ustnej, wstydliwymi problemami (takimi jak halitoza, czyli nieprzyjemnym zapachem z ust) i obalimy kilka stomatologicznych mitów.

higiena jamy ustnej
Co, jak i dlaczego - stomatologia w pytaniach i odpowiedziach!

Czy można wyleczyć halitozę?

Wielu pacjentów cierpiących na halitozę, krępuje się podjąć temat tej przykrej dolegliwości nawet w gabinecie stomatologicznym. Niestety, powszechny jest jeszcze mit wedle którego nie ma możliwości wyeliminowania nieprzyjemnego zapachu z ust. Rozwojowi halitozy sprzyja wiele czynników. Są to: paradontoza, zapalenie dziąseł, zmniejszony przepływ śliny, nieleczona próchnica, palenie tytoniu, wzmożony stres, resztki pokarmowe w protezie zębowej, stosowanie niektórych leków, spożywanie alkoholu. Nieświeży oddech jest efektem działania lotnych związków siarki oraz komórek bakteryjnych znajdujących się na języku.

Jak poradzić sobie z tą dolegliwością? Przede wszystkim odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej. Poza regularnym szczotkowaniem zębów należy używać nici dentystycznej, codziennie czyścić język i stosować płyny do płukania ust, które eliminują nieprzyjemny zapach. Warto poddać swe zęby (i protezy zębowe) profesjonalnemu czyszczeniu u stomatologa. Pamiętajmy jednak, że w pełni zadowalające efekty uzyskamy w wyniku całkowitego wyleczenia ewentualnych chorób przyzębia i wymiany starych wypełnień.

Czy szczoteczki elektryczne niszczą szkliwo?

Szczoteczki elektryczne zanim pojawią się na rynku przechodzą szereg testów. Zostały one tak zaprojektowane, aby nie tylko nie niszczyć szkliwa, ale również nie działać szkodliwie na delikatne dziąsła. Gładko zakończone włosie szczoteczek elektrycznych nie różni się od włosia szczoteczek ręcznych. Najważniejsze jednak, aby regularnie wymieniać końcówkę.

Czy po leczeniu endodontycznym można odczuwać ból zęba?

Leczenie endodontyczne polega na dokładnym oczyszczeniu kanałów zębowych i ich szczelnym zamknięciu. Pomimo zakończenia zabiegu stan zapalenia może się utrzymywać jeszcze przez kilka dni. Do tego czasu leczony ząb czasem pobolewa (zwłaszcza przy nagryzaniu). Wskazane jest wówczas stosowanie zwykłych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Zdarza się, że stomatolog przepisuje pacjentowi antybiotyk.

Czy hiperdoncja może powodować psucie się zębów?

Hiperdoncja, czyli nadmierna ilość zębów to zaburzenie rozwojowe, które częściej dotyka mężczyzn i zazwyczaj dotyczy górnej szczęki. Zęby nadliczbowe poprzez swe położenie i niestandardowy kształt, znacznie utrudniają przeprowadzanie podstawowych zabiegów higienizacyjnych. W efekcie jesteśmy bardziej narażeni na działanie próchnicy, która następnie szybko się rozprzestrzenia. Zaleca się zatem częstsze wizyty kontrolne u stomatologa oraz stosowanie takich preparatów jak płyny do płukania jamy ustnej oraz nić dentystyczną.

Jak poradzić sobie z panicznym strachem przed wizytą u stomatologa?

Strach przed dentystą (nazywany dentofobią lub dentalfobią) to fobia, która na ogół ma swe źródło w traumatycznych przeżyciach z dzieciństwa. Myśląc o wizycie u stomatologa przypominamy sobie wygląd i wyposażenie gabinetu sprzed kilkudziesięciu lat, które pozostawiało wiele do życzenia. Dziś, w dobie bezbolesnych znieczuleń, precyzyjnych urządzeń i wysokich kompetencji lekarzy, wizyta u dentysty nie powinna wzbudzać negatywnych emocji. Ponadto możliwe jest przeprowadzanie zabiegów pod całkowitą narkozą. Zaleca się także tzw. wizyty adaptacyjne podczas których lekarz proponuje optymalne rozwiązanie, przedstawia plan terapii stomatologicznej, jednym słowem „oswaja” pacjenta z gabinetem i stosowanymi metodami leczenia, zmniejszając tym samym jego dyskomfort psychiczny.

Jak pozbyć się diastemy?

Diastemę, czyli przerwę między zębami, można zamknąć poprzez założenie aparatu ortodontycznego lub za sprawą odpowiednio dobranej protezy. Po wykonaniu zdjęcia pantomograficznego lekarz ocenia ogólny stan uzębienia i układa optymalny plan leczenia.

Czy można całkowicie pozbyć się nadwrażliwości zębów?

Niestety nawet codzienne stosowanie specjalnych past i żeli  mających zapobiegać nadwrażliwości zębów nie gwarantuje szybkiej i długotrwałej ulgi u każdego. Natomiast warto poddać się zabiegowi fluoryzacji. Fluor znacznie wzmocni szkliwo, zahamuje rozwój bakterii i uodporni zęby na działanie kwasów płytki nazębnej.

Czy istnieją ograniczenia wiekowe w kwestii założenia aparatu ortodontycznego?

Nie ma górnej granicy wieku, do której można stosować aparat ortodontyczny. Leczenie przeprowadza się zarówno wśród dwudziestolatków jak i pięćdziesięciolatków. W trakcie każdej wizyty kontrolnej stomatolog wymienia elementy aparatu oraz zwiększa jego nacisk na zęby. Pacjent nosi aparat od 1 do 3 lat, pamiętając w tym czasie o właściwej higienie jamy ustnej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz