wtorek, 4 marca 2014

Resekcja korzenia

Zabieg ten, choć wykonywany jest coraz rzadziej (głównie z uwagi na większe możliwości przeprowadzenia leczenia z wykorzystaniem metod alternatywnych), w niektórych przypadkach wciąż może okazać się konieczny. Polega na chirurgicznym usunięciu wierzchołka korzenia zęba, który dotknięty jest zmianami zapalnymi, ma również na celu zapobieżenie powstawania takich zmian w przyszłości. Warto też zauważyć, że dzięki resekcji możliwe jest uchronienie zęba przed zabiegiem ekstrakcji, a zatem - mówiąc w uproszczeniu -pozwala uratować ząb przed usunięciem.

Kiedy wskazana jest resekcja?
  • gdy inne metody leczenia nie są w stanie zlikwidować stanu zapalnego;
  • gdy nie ma możliwości przeprowadzenia leczenia kanałowego;
  • gdy chcemy uniknąć ekstrakcji.

chirurgiczne leczenie zęba

Jak wygląda zabieg?

Jeszcze przed przystąpieniem do resekcji należy wykonać zdjęcie RTG. Zbieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent nie odczuwa bólu. Stomatolog usuwa objętą stanem zapalnym część korzenia, poprzez nacięcie śluzówki. Po usunięciu odpowiedniego fragmentu, następuje wsteczne opracowanie kanału korzeniowego specjalnymi narzędziami ultradźwiękowymi. Dzięki stosowaniu mikroskopu zabiegowego, wsteczne wypełnienie kanału specjalnym cementem MTA jest bardzo precyzyjne. Następnie rana jest zaszywana (zdjęcie szwów możliwe jest zwykle w 7 do 10 dni po zabiegu).

Powikłania

Zazwyczaj pacjent po resekcji korzenia otrzymuje środki przeciwbólowe i antybiotyki, które mają na celu przyspieszenie gojenia się rany. Gdy jednak dolegliwości bólowe nie ustają, a opuchlizna po zabiegu utrzymuje się dłużej niż kilka dni bądź pojawia się gorączka, konieczne jest zgłoszenie się do stomatologa w celu sprawdzenia przyczyn takiego stanu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz