czwartek, 13 grudnia 2018

Ciekawostki stomatologiczne cz. II


Oto kolejna garść ciekawostek stomatologicznych!

Ohaguro i czarne zęby

Podczas gdy w europejskim kanonie piękna ważne miejsce zajmowały ładne, białe zęby, w kulturze japońskiej praktykowano zwyczaj zwany Ohaguro. Na czym on polegał? Od VIII aż do XX wieku zamężne Japonki malowały zęby na czarno, co w zestawieniu z białą, porcelanową twarzą dawało niesamowity kontrast. Czarne zęby były postrzegane jako piękne i zadbane (ponoć mikstura, którą czerniono uzębienie miała właściwości przeciwpróchnicze). Czarne zęby świadczyły o statusie kobiety dumnie pełniącej rolę żony i matki.

ohaguro
źródło: podrozekosmetyczne

Praktykę czernienia zębów kontynuowano aż do końca XIX wieku. Później zwyczaj powoli zanikał. Jednak co ciekawe, jeszcze dziś przy odrobinie szczęścia można spotkać współczesną gejszę o porcelanowej cerze, krwistoczerwonych ustach i czarnych zębach. Ohaguro było znane również w niektórych rejonach Chin, Wietnamie, a także na wyspach Pacyfiku.

Piłowanie, ciosanie, wybijanie

W niektórych zakątkach świata powiedzenie „ostrzyć sobie zęby” nabiera zupełnie innego znaczenia. Na wyspie Bali ostrzenie dolnych zębów to swoisty rytuał wejścia w dorosłość. W niektórych grupach etnicznych zamieszkujących Amerykę Południową, Afrykę i Australię, zęby u dzieci są szlifowane tak długo, aż uzyskają trójkątny, podłużny kształt. Zdarza się, że zęby są specjalnie usuwane lub wręcz przeciwnie – dodatkowo zdobione drogocennymi minerałami i złotem.

Okazuje się, że są jeszcze takie miejsca na ziemi, gdzie zawód ortodonty na nic się zdaje. Warto wspomnieć o japońskiej praktyce zwanej yaeba. Jest to celowe wykrzywianie przednich zębów w taki sposób, aby nakładały się na siebie. Zdaniem Japończyków, wyeksponowanie „wampirzych kłów” odmładza wygląd twarzy i jest szalenie atrakcyjne.

Zęby w ścianie

W październiku 2018 r., w mieście Valdosta (stan Georgia) dokonano niezwykłego odkrycia. Ze ściany jednego z domów, w którym przeprowadzano remont, wysypały się setki ludzkich zębów. Skąd się tam wzięły? Jak się okazało, w budynku przez ponad 100 lat mieściły się gabinety dentystyczne. Najwidoczniej ówcześni dentyści po przeprowadzeniu zabiegu ekstrakcji chowali zęby w ścianie. Żeby tego było mało, miasto oferuje 100$ każdemu, kto odgadnie ile dokładnie zębów odnaleziono. Szczegóły znaleźć można na: https://abc7.com/health/nearly-1000-teeth-found-in-walls-of-building/4610401/.

Zepsute zęby a trądzik

Stosujesz rozmaite kosmetyki i leki, a stan Twojej cery nadal pozostawia wiele do życzenia? Udaj się do stomatologa! O tym, że kondycja uzębienia ma ogromny wpływ na zdrowie całego organizmu pisaliśmy już wiele razy. Warto jednak podkreślić, że nieleczona próchnica może skutkować pojawieniem się nieestetycznych wyprysków oraz krost w okolicy brody i ust. Wszystkiemu winne bakterie gnieżdżące się w zepsutych zębach czy też nieusuniętych korzeniach zębowych. Zatem w przypadku problemów z cerą, warto odwiedzić nie tylko dermatologa, ale także dentystę.

Hipnoza zamiast znieczulenia

American Dental Association oficjalnie przyjęła hipnozę jako jedną z technik niwelujących ból u pacjentów podczas zabiegów stomatologicznych. Ponoć trans hipnotyczny redukuje stres związany z wizytą u dentysty. Techniki relaksacyjne są bardzo różne. W USA odbywają się specjalne warsztaty dla stomatologów pragnących zgłębić tajniki hipnozy. Zabieg stomatologiczny z zastosowaniem hipnozy jest 10 razy droższy od tradycyjnego. Mimo to dentyści nie narzekają na brak pacjentów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz