piątek, 18 lipca 2014

Pokaż mi swój język, a powiem co Ci dolega...

Wizyty u stomatologa kojarzą się raczej z leczeniem zębów. Mało który pacjent zwraca uwagę na to, że przed przystąpieniem do pracy, stomatolog dokonuje przeglądu nie tylko uzębienia, ale całej jamy ustnej. Sławetne "Proszę pokazać język" kojarzy się raczej z wizytą u internisty, tymczasem to właśnie dentysta ma doskonałe możliwości dokonania dokładnych oględzin języka.

oględziny jamy ustnej
Stomatolog dokonuje przeglądu jamy ustnej

Po co?

Dobry stomatolog, to przede wszystkim dobry lekarz - nic zatem dziwnego, że interesuje go stan naszego zdrowia, wykraczający daleko poza próchnicę czy kamień nazębny. A język to świetne źródło informacji, dzięki którym dentysta nie tylko jest w stanie określić nasze przypadłości, ale także skierować nas na dalsze leczenie do lekarza innej specjalizacji.

Co można "wyczytać" z języka?

Wyjątkowo dużo! Wystarczy uważniej spojrzeć na język, by określić co może dziać się w organizmie jego właściciela:

  • Czerwone plamki w połączeniu z zaczerwienionym koniuszkiem języka świadczą najczęściej 
    o niedoborach witamin z grupy B. Często można zauważyć takie objawy u osób z nerwicą i depresją, których organizm rzeczywiście jest zwykle ubogi w witaminy B czy magnez.
  • Silnie zaczerwieniona powierzchnia języka może oznaczać kłopoty z pęcherzykiem żółciowym. Warto więc od stomatologa wybrać się do... gastrologa.
  • Język blady, szary może świadczyć o niedoborach żelaza w organizmie i zwiastować początku anemii. Morfologia po badaniu, jak najbardziej wskazana!
  • Siny język to oznaka problemów z krążeniem.
  • Równomiernie rozłożony na języku biały nalot oraz jego chropowata powierzchnia, sugeruje infekcję bakteryjną (w tym również anginę).
  • Biały i grudkowaty nalot oznaczać może grzybicę (czyli po prostu zakażenie drożdżakami, często występujące po długotrwałym przyjmowaniu antybiotyków).
  • Nalot szary w połączeniu z występującymi na powierzchni języka pęcherzykami, świadczyć może o stanie zapalnym, wywołanym przez wirus opryszczki.
  • Z kolei język suchy, z niewielkimi, ale licznymi pęknięciami, często jest symptomem cukrzycy.

Nie stawiaj diagnozy samodzielnie!

Choć warto obserwować swój język np. przy okazji codziennej higieny jamy ustnej, nie należy na widok "odchyleń od normy" wpadać w panikę. Zabarwienie języka może być spowodowane posiłkami i napojami, które spożyliśmy w ciągu dnia, a lekko nabrzmiały język może być wynikiem lekkiej reakcji alergicznej (np. po spożyciu niezbyt dokładnie umytego owocu).

Diagnozę zostawmy więc lekarzowi. Warto wręcz poprosić go od czasu do czasu, by przyjrzał się naszemu językowi i wyczytał z niego stan naszego zdrowia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz