środa, 2 lipca 2014

Podcięcie wędzidełka

Choć zwykle zabieg ten kojarzy się ze stomatologią dziecięcą, bardzo często wykonywany jest u osób pełnoletnich, także u seniorów!

Czym jest wędzidełko?

Najprościej mówiąc, jest to fałd błony śluzowej łączący ze sobą dwa elementy ciała i ograniczający ich ruchomość. W przypadku jamy ustnej, są to:
  • wędzidełko języka (łączy ono dolną powierzchnię języka z dnem jamy ustnej)
  • wędzidełko wargi górnej (łączy wewnętrzną część wargi z zewnętrzną powierzchnią tego fragmentu kości szczęki, w której osadzonej są zęby)

kontrola jamy ustnej
Aby określić czy wędzidełko ma prawidłową budowę, wystarczy poddać się zwykłej kontroli stomatologicznej

Wskazania do przeprowadzenia zabiegu

Podcięcie wędzidełka języka wykonywane jest zwykle ze względów logopedycznych (ograniczone ruchy języka mogą powodować szereg problemów z wymową). Zdarza się jednak, że zbyt krótkie wędzidełko nie pozwala na prawidłowe ułożenie języka w czasie "spoczynku" (opada on na dno jamy ustnej, zamiast unieść się lekko w górę tak, by jego czubek dotykał podniebienia). To prowadzić może m.in. do ślinotoku, nieestetycznego wyglądu narządów mowy i przestawienia organizmu na tzw. ustny tor oddechowy.

Zabieg podcięcia wędzidełka wargi górnej przeprowadzany jest z kolei z przyczyn:

  • logopedycznych (problemy z prawidłową wymową)
  • ortodontycznych/estetycznych (gdy z uwagi na zbyt grube wędzidełko powstaje diastema, czyli przerwa pomiędzy "jedynkami", o szerokości przekraczającej 2 milimetry)
  • periodontologicznych (zbyt duże wędzidełko powoduje odsłonięcie korzeni zębów)
  • protetycznych (problemy z utrzymaniem w prawidłowej pozycji górnej protezy)

Jak przeprowadzany jest zabieg?

Zazwyczaj wędzidełko podcinane jest skalpelem lub nożyczkami chirurgicznymi, przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Wykorzystanie rozpuszczalnych szwów sprawia, że przy prawidłowej higienie jamy ustnej, nie występują żadne problemy związane z gojeniem się przeciętego wędzidełka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz