czwartek, 30 sierpnia 2018

Kilka faktów o fluoryzacji

Fluor to pierwiastek chemiczny, który w niewielkich ilościach jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu człowieka. Fluor występuje w wodzie pitnej, żywności (m.in. w rybach, herbacie, artykułach zbożowych) oraz produktach do higieny jamy ustnej (pasty do zębów, płyny do higieny jamy ustnej). Niedobór fluoru ma niekorzystny wpływ na kondycję zębów i kości, dlatego jego brak warto uzupełnić wykonując zabieg fluoryzacji. Zyskamy dzięki niemu nie tylko zdrowsze, ale i piękniejsze zęby!

piękny uśmiech


Fluorowe szaleństwo, czyli krótka historia fluoru

Niemiecki lekarz Georgius Agricola w XVI wieku jako pierwszy opisał działanie fluorku wapnia, czyli fluorytu. W XVIII wieku odkryto jego właściwości kwasowe oraz silną aktywność chemiczną. Jednak dopiero w 1886 r. francuski chemik Henri Moissan otrzymał fluor poprzez elektrolizę fluorowodoru, za co w 1906 r. został laureatem Nagrody Nobla.

Jednocześnie trzeba podkreślić, że pierwiastek ten nie zawsze cieszył się dobrą sławą. W XX wieku zaczęto eksperymentować z fluorem. Swego czasu był on kluczowym składnikiem trutki na szczury i insekty. Co więcej, amerykańscy naukowcy zaplanowali masową produkcję fluoru w celu skonstruowania bomby atomowej. Wykorzystywano go również w farmacji – do dziś dodaje się go do niektórych leków psychotropowych.

Skutki niedoboru fluoru

Toksyczność fluoru przyjmowanego w nadmiarze, a także nie do końca etyczne wykorzystywanie tego pierwiastka przez koncerny farmaceutyczne oraz władze totalitarne w XX wieku sprawiło, że społeczeństwo zaczęło bojkotować wszystkie kampanie promujące produkty z jego zawartością. Krzywdząca opinia o jednoznacznej szkodliwości fluoru obiegła cały świat. Z jednej skrajności popadnięto w drugą. Tymczasem, jak w wielu podobnych przypadkach, należy pamiętać o zasadzie złotego środka. Niedobór, tak samo jak przedawkowanie fluoru niekorzystnie wpływa na organizm, a w szczególności na stan kości oraz uzębienia.

Skutki niedoboru fluoru:

  • zaburzenia procesu mineralizacji zębów i kości
  • obniżona twardość szkliwa, a co za tym idzie szybciej rozwijająca się próchnica, łamliwość i kruchość zębów
  • osteoporoza


Fluoryzacja zębów w gabinecie stomatologicznym

Istnieje kilka metod fluoryzacji zębów. Zwykle stosuje się specjalne żele, lakiery lub pianki o odpowiednim stężeniu fluoru. Zabieg poprzedzony jest dokładnym oczyszczeniem jamy ustnej z wszelkich zanieczyszczeń. Wcześniej warto wykonać skaling zębów, dzięki czemu usunięty zostanie kamień nazębny. Następnie lekarz przy użyciu specjalnego pędzelka pokrywa powierzchnię zębów substancją z fluorem. Jony fluoru są stopniowo uwalniane do szkliwa, wzmacniając jego strukturę. Po wykonanym zabiegu zaleca się nie jeść i nie pić przez około 2 godziny. Zabieg może być przeprowadzany u osób w każdym wieku, również u kobiet w ciąży. 

Zalety fluoryzacji zębów:

  • szybka remineralizacja szkliwa
  • leczenie początkowych zmian próchnicowych
  • zminimalizowanie ryzyka wystąpienia próchnicy 
  • zmniejszenie nadwrażliwości zębów


Jeśli mają Państwo pytania dotyczące zabiegów higienizacyjnych, gorąco zachęcamy do kontaktu z naszym gabinetem http://endodental.pl/.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz