środa, 27 czerwca 2018

6 najczęściej popełnianych błędów przy higienie jamy ustnej

Pośpiech, chwila nieuwagi, zmęczenie, brak odpowiedniej wiedzy – czynniki, które wpływają na jakość samodzielnie przeprowadzanych zabiegów higienizacyjnych w obrębie jamy ustnej można mnożyć. Dziś pod lupę bierzemy najczęściej popełniane błędy, które mają niekorzystny wpływ na kondycję jamy ustnej. Zatem do dzieła!

szczotkowanie zębów


1. Mycie samych zębów

Często zdarza się, że całą swą uwagę skupiamy na dokładnym wyczyszczeniu zębów, zapominając o języku i dziąsłach, na których również znajdują się bakterie. Do czyszczenia języka warto używać specjalnej skrobaczki. W przypadku dziąseł ważna jest delikatność, dlatego zaopatrzmy się w miękką szczoteczkę, która ich nie podrażni, a wręcz przeciwnie – zadziała jak masaż.

2. Szorowanie zębów zamiast szczotkowania

Może się wydawać, ze skrupulatne szorowanie zębów da lepsze efekty niż delikatne szczotkowanie. Tymczasem nie trzeba wkładać dużej siły w czyszczenie zębów, aby skutecznie pozbyć się płytki nazębnej. Zła technika szczotkowania zębów może mieć bardzo negatywny wpływ na stan naszych zębów. Jak zatem czyścić zęby szczoteczką manualną, aby nie uszkodzić szkliwa i dziąseł? Należy stosować ruchy okrężno-wymiatające, obejmujące jednocześnie 2-3 zęby. W przypadku szczoteczki elektrycznej, delikatnie przesuwajmy szczoteczkę wzdłuż linii dziąseł i unikajmy nadmiernego nacisku na zęby.

3. Ograniczanie się do szczoteczki i pasty do zębów

Pacjenci rzadko kiedy przyznają, że nie używają nici dentystycznej. Jednak trzeba pamiętać, że samo szczotkowanie zębów, nawet przy użyciu najlepszej pasty, może być niewystarczające. Używanie nitki dentystycznej pozwala usunąć zanieczyszczenia w trudno dostępnych miejscach i na linii dziąseł. 

4. Brak systematyczności

Należy czyścić zęby co najmniej 2 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Regularne usuwanie płytki nazębnej uchroni zęby przed próchnicą. Niestety, brak systematyczności dotyczy nie tylko codziennej higieny jamy ustnej, ale także wizyt kontrolnych. Jeśli Pacjent nie odczuwa żadnych przykrych dolegliwości, to na ogół odwleka wizytę u dentysty. A czasem potrzeba tak niewiele, aby zapobiec rozwojowi chorób jamy ustnej.

5. Wybielanie zębów domowymi sposobami

Soda oczyszczona, plaster cytryny, węgiel – domowych metod na wybielenie zębów jest sporo, jednak nie zawsze ich stosowanie kończy się „happy endem”. Podrażnione dziąsła i osłabione szkliwo, to tylko niektóre z nieprzyjemnych konsekwencji wybielania zębów na własną rękę. Nie oznacza to jednak, że należy porzucić marzenie o pięknym, białym uśmiechu. Istnieje wiele profesjonalnych technik wybielania zębów, które są skuteczne, a przede wszystkim bezpieczne dla zdrowia. 

6. Niewłaściwa dieta

To, co jemy, ma ogromny wpływ na kondycję naszego uzębienia. Kleiste, słodkie, łatwo fermentujące produkty spożywcze mogą wzmagać rozwój bakterii odpowiedzialnych za próchnicę. Podjadanie między posiłkami obniża pH w ustach, a tym samym stwarza dogodne warunki dla rozwoju szkodliwych mikroorganizmów. Kolejny problem to używki, takie jak alkohol czy papierosy, których stosowanie może mieć opłakane skutki dla zdrowia całego organizmu, w tym jamy ustnej. Jeśli chcemy cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem przez wiele lat, warto przyjrzeć się swojej diecie, urozmaicić jadłospis i usunąć z niego to, co ma negatywny wpływ na kondycję zębów i dziąseł. 

Kwestie związane z higieną jamy ustnej zawsze warto skonsultować ze stomatologiem. Mają Państwo pytania lub wątpliwości? Zachęcamy do kontaktu z naszym gabinetem: http://endodental.pl/ 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz