środa, 23 maja 2018

Jak mądrze dbać o zęby?

Zdrowie jamy ustnej to coś więcej niż ładne zęby. Nierzadko za kondycją zdrowotną jamy ustnej stoją relacje interpersonalne, pewność siebie, przyjemność z jedzenia, a także szereg powiązań z ogólnym stanem zdrowia organizmu. Choroby dziąseł mogą zwiększać ryzyko pojawienia się cukrzycy i chorób układu krążenia, a niedostateczna higiena jamy ustnej może być nawet przyczyną nowotworów. Zatem odpowiednia dbałość o kondycję zębów i dziąseł nie tylko ochroni nas przed próchnicą i paradontozą, ale także przed wieloma chorobami ogólnoustrojowymi.

higiena jamy ustnej


Aby utrzymać jamę ustną w dobrej kondycji, należy przede wszystkim wyeliminować takie czynniki ryzyka, jak:

niezdrowa dieta

Warto zrezygnować ze słodkich przekąsek między posiłkami, a także słodkich napojów, w tym gazowanych „energetyków”. 

nadmierne spożywanie alkoholu

Kwaśny odczyn trunków wysokoprocentowych sprzyja rozwojowi bakterii i powstawaniu próchnicy w obrębie jamy ustnej. Co więcej, alkohol działa wysuszająco i drażniąco na błonę śluzową, może powodować bolesne podrażniania oraz niszczyć szkliwo zębów.

palenie tytoniu

Każdy palacz wie, jak trudno jest rzucić palenie, niemniej podjęcie tego wyzwania będzie miało zbawienny wpływ na zdrowie jamy ustnej i całego organizmu. 

niedostateczna higiena jamy ustnej

To jedna z głównych przyczyn rozwoju chorób w obrębie jamy ustnej, takich jak próchnica czy paradontoza. Trzeba podkreślić, że samo szczotkowanie zębów nie wystarczy. Aby skutecznie chronić jamę ustną przed działaniem bakterii, konieczne jest systematyczne usuwanie płytki nazębnej za pomocą nici dentystycznej oraz bezalkoholowych płynów do płukania ust. 

Jak mądrze zadbać o zdrowie jamy ustnej?

  • Ogranicz spożywanie cukrów, które są pożywką dla bakterii. Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, osoba dorosła nie powinna spożywać więcej niż 10-12 łyżeczek cukru w ciągu doby. Warto sprawdzać ile cukru zawarto w danym produkcie spożywczym, a także zrezygnować z dosładzania samodzielnie przygotowywanych potraw i napojów.
  • Nie lekceważ zmian w obrębie jamy ustnej, takich jak krwawienie i obrzęk dziąseł, plamki na powierzchni zębów, uczucie suchości w ustach, nadwrażliwość zębów, ruszające się zęby czy nieprzyjemny oddech.
  • Nie zapominaj o codziennych czynnościach higienizacyjnych. Wybierz optymalne dla Twoich potrzeb akcesoria do higieny jamy ustnej. Szczoteczka manualna czy elektryczna? Nić dentystyczna, irygator wodny, a może jedno i drugie? Przetestuj kilka rozwiązań i wybierz najlepsze. 
  • Regularnie odwiedzaj gabinet stomatologiczny, a nawet jeśli z jakichś powodów do tej pory omijałeś gabinet dentystyczny szerokim łukiem, pamiętaj, że nigdy nie jest za późno na podjęcie leczenia chorób jamy ustnej. Zdrowe zęby to prosta droga do odzyskania dobrego samopoczucia i pewności siebie! 


Jeśli borykają się Państwo z problemem natury stomatologicznej, zachęcamy do kontaktu z zespołem Endodental. Od lat zapewniamy naszym Pacjentom pełen zakres usług: od stomatologii zachowawczej, poprzez endodoncję mikroskopową, aż po implantologię i protetykę. Zapraszamy na http://endodental.pl/ 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz