wtorek, 10 kwietnia 2018

Próchnica niszczy nie tylko zęby

Wyniki badań przeprowadzonych w 2014 r. na zlecenie ogólnoświatowej organizacji pożytku publicznego  Alliance for a Cavity-Free Future (ACFF) nie pozostawiają złudzeń. Świadomość Polaków w kontekście profilaktyki i leczenia próchnicy wciąż jest niewystarczająca. Aż 60% respondentów twierdzi, że „psucie się zębów” to proces nieunikniony, który prędzej czy później dotknie każdego. Zdaniem 20% Polaków, próchnicy można zapobiegać tylko w dzieciństwie – później pozostaje nam pogodzić się z chorobą. 85% respondentów poinformowało, że wie jak należy dbać o zęby, jednak aż 73% osób przyznało, że robi niewiele w kierunku zapobieżenia choroby próchnicowej.

próchnica


Gorzka prawda o słodyczach

Respondenci wskazali, że najważniejszym obszarem do poprawy w zakresie dbania o zdrowie zębów jest ograniczenie spożycia słodyczy (38%). I rzeczywiście, cukier zawarty w pokarmach to pożywka dla bakterii. Produkowane przez nie kwasy niszczą szkliwo zębów i są przyczyną powstawania ubytków. 

Z raportu World Health Organization (2003) wynika, że próchnica dotyka blisko 80% populacji świata. Mimo że na przestrzeni ostatnich 30 lat nastąpiła znaczna poprawa w zakresie profilaktyki chorób jamy ustnej, problem próchnicy w Europie Środkowo-Wschodniej wciąż jest poważny. Sprawa jest o tyle istotna, że próchnica to nie tylko „dziura w zębie” i nieznośny ból wymagający interwencji lekarza stomatologa. Społeczeństwo w niewielkim stopniu zdaje sobie sprawę z tego, że nieleczona próchnica może powodować nieodwracalne zmiany chorobowe nie tylko w obrębie jamy ustnej, ale całego organizmu.

Groźne powikłania

Zbagatelizowanie problemu próchnicy może być przyczyną pojawienia się wielu poważnych dolegliwości oraz chorób ogólnoustrojowych. Wraz z rozwojem próchnicy zwiększa się ryzyko:

  • paradontozy i różnego typu infekcji jamy ustnej
  • chorób serca, w tym zawału lub udaru
  • chorób nerek
  • cukrzycy
  • wrzodów żołądka
  • stanów zapalnych stawów
  • halitozy, czyli nieprzyjemnego zapachu z ust
  • stanów zapalnych zatok szczękowych
  • stanów zapalnych migdałków podniebiennych i gardła
  • powikłań w trakcie ciąży
  • sepsy


Warto podkreślić, że objęte chorobą próchnicową zęby, a co za tym idzie mało atrakcyjny wygląd uzębienia mogą niekorzystnie wpływać na nasze samopoczucie i skutecznie obniżać poczucie własnej wartości. 

Co robić, by nie dać się próchnicy?

Przyszłość bez ubytków próchnicowych jest możliwa. Aby utrzymać dobrą kondycję zębów oraz dziąseł należy konsekwentnie przestrzegać podstawowych zasad higieny jamy ustnej i odwiedzać gabinet stomatologiczny co najmniej dwa razy w roku. Warto również przyjrzeć się swojej diecie i ograniczyć spożywanie słodyczy. W zachowaniu zdrowia zębów pomogą nam również specjalistyczne zabiegi higienizacyjne, takie jak fluoryzacja czy piaskowanie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz