poniedziałek, 12 marca 2018

5 pytań o piaskowanie zębów

Na czym polega piaskowanie zębów?

Jest to zabieg stomatologiczny, który ma na celu usunięcie z zębów osadu, przebarwień oraz resztek kamienia nazębnego. Kawa, herbata, niektóre produkty żywnościowe, a także papierosy i leki mogą być przyczyną pojawienia się nieestetycznych przebarwień na powierzchni zębów. Aby skutecznie rozprawić się z nalotami i osadami na zębach, warto poddać się zabiegowi piaskowania zębów, gdyż samo szczotkowanie może okazać się niewystarczające. Usunięcie osadów z powierzchni zębowych zmniejsza ryzyko rozwoju bakterii, a zęby zyskują gładkość i jaśniejszy odcień. 

Jaki jest przebieg zabiegu piaskowania zębów?

Sam zabieg trwa zwykle 20-30 minut. Stomatolog lub higienistka stomatologiczna starannie usuwa płytkę nazębną i wszelkiego typu naleciałości przy użyciu tzw. piaskarki stomatologicznej. Drobny proszek rozpylony pod ciśnieniem w jamie ustnej Pacjenta dokładnie oczyszcza nawet trudno dostępne przestrzenie międzyzębowe, do których nie dociera szczoteczka. Zabieg piaskowania zębów jest bezbolesny i w pełni bezpieczny dla zdrowia.

Jakie są zalecenia po zabiegu?

Kilka godzin po zabiegu Pacjent powinien unikać picia kawy i herbaty. Powinien również wstrzymać się z zapaleniem papierosa, gdyż zęby są wtedy szczególnie narażone na pojawienie się nowych przebarwień. Bardzo ważna jest dbałość o higienę jamy ustnej i stosowanie się do zaleceń stomatologa. Wskazana jest tzw. biała dieta, czyli wyeliminowanie z jadłospisu produktów barwiących (np. kolorowe napoje, niektóre soki). Po przeprowadzeniu piaskowania zębów warto rozważyć zastosowanie fluoryzacji, która wzmacnia szkliwo.

Kto może skorzystać z zabiegu piaskowania?

Zabieg piaskowania zębów może być przeprowadzany u każdego, o ile lekarz nie stwierdził stanu zapalnego jamy ustnej, zapalenia dziąseł lub uszkodzenia błony śluzowej jamy ustnej. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest także alergia na sodę, pylica lub astma.

Piaskowanie jest zalecane przede wszystkim osobom, które:
  • piją duże ilości kawy i/lub herbaty
  • palą papierosy
  • noszą aparaty ortodontyczne
  • planują wybielanie zębów
  • mają tzw. zęby stłoczone
  • są podatne na pojawienie się przebarwień na powierzchni zębów.

aparat ortodontyczny

Jak często należy poddawać się zabiegowi piaskowania zębów?

Standardowo zaleca się piaskować zęby 1-2 razy w roku. Pacjenci, którzy noszą aparaty ortodontyczne, a także osoby, których zęby są wyjątkowo podatne na przebarwienia powinny poddawać się zabiegowi częściej, nawet 3-4 razy w roku. 

Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą gabinetu Endodental: http://endodental.pl/oferta

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz