wtorek, 19 grudnia 2017

Martwy ząb – rozpoznanie i leczenie

Ząb pozbawiony żywej miazgi potocznie nazywamy „martwym”. Obumarcie miazgi może być związane z urazem mechanicznym lub zaawansowaną próchnicą. Jakie są objawy chorób miazgi i dlaczego nie warto ich lekceważyć? Zachęcam do lektury!

martwy ząb

Etapy obumierania miazgi zębowej

Miazga pełni funkcję odżywczą oraz regeneracyjną. Z uwagi na mocne unerwienie, spełnia także funkcję czuciową. Otoczona jest przez tkanki twarde szkliwa oraz zębiny, ale gdy dojdzie do głębokiego ubytku próchnicowego, szkodliwe drobnoustroje przedostają się w głąb zęba powodując nieodwracalne zmiany.

Bakterie bytujące w jamie ustnej produkują wiele toksycznych substancji. W pierwszym stadium zapalenia miazgi możliwe jest szybkie zahamowanie rozwoju choroby. Dentysta oczyszcza ząb i - w zależności od potrzeb - rozpoczyna leczenie biologiczne z użyciem specjalnych preparatów bądź zakłada wypełnienie stałe.

W niektórych przypadkach może jednak dojść do nieodwracalnych zmian chorobowych - zwłaszcza gdy mamy do czynienia z głębokim ubytkiem próchnicowym. Wówczas pacjent skarży się na mocny, pulsujący ból nasilający się w godzinach nocnych. Ząb jest wyjątkowo wrażliwy na dotyk i boli przy nagryzaniu.

Obumarcie zęba spowodowane urazem mechanicznym

Uraz mechaniczny to częsta przyczyna obumierania miazgi. W wyniku uderzenia lub upadku może dojść do zaburzenia przepływu krwi w miazdze zębowej. W efekcie do wnętrza zęba nie docierają substancje odżywcze oraz tlen, a w dalszej perspektywie dochodzi do martwicy miazgi.

Objawy chorób miazgi

Warto podkreślić, że w wielu przypadkach martwica miazgi na początkowym etapie nie daje wyraźnych objawów. We wnętrzu zęba stopniowo dochodzi do rozkładu martwej tkanki i pojawia się zgorzel. Ząb traci połysk i ciemnieje. Miazga w tak zaawansowanym stadium zapalnym powinna być jak najszybciej usunięta przez stomatologa. Konieczne jest więc przeprowadzenie leczenia kanałowego.

Przebarwienie martwego zęba

Ząb w przypadku którego doszło do martwicy miazgi, może zmienić barwę nawet kilka lat po przeprowadzonym leczeniu stomatologicznym. Zmiana koloru zęba to dla pacjenta spory dyskomfort – zwłaszcza gdy w grę wchodzi ząb przedni. Warto wówczas zastanowić się nad profesjonalnym zabiegiem wybielenia. Dzięki temu ząb nie będzie już wyróżniał się nieestetyczną barwą. W razie potrzeby zabieg można powtórzyć.

Martwy ząb a zdrowie organizmu

Co istotne, nieleczony martwy ząb jest groźny dla naszego zdrowia. Może dojść do zapalenia okostnej, powstania ropnia czy torbieli. Bakterie, które przedostały się do krwiobiegu mogą wywołać choroby ogólnoustrojowe, w tym zapalenie mięśnia sercowego, sepsę czy ropień mózgu. Nie lekceważmy tego. Nie czekajmy do momentu, aż ząb sam da o sobie znać. Tu czas działa na naszą niekorzyść. Im szybciej udamy się do stomatologa i wykonamy prześwietlenie RTG zęba, tym większa szansa, że w przyszłości unikniemy nieprzyjemnych powikłań zdrowotnych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz