czwartek, 22 października 2015

Wpływ chorób jamy ustnej na kondycję zdrowotną organizmu (i odwrotnie)

Pewne dysfunkcje w obrębie jamy ustnej mogą negatywnie odbić się na zdrowiu całego organizmu.

chore zęby

Poważnym problemem może być zaburzenie procesu trawiennego. W sytuacji, gdy osoba ma poważną wadę zgryzu lub jest bezzębna, pierwszy etap trawienia pokarmów nie przebiega prawidłowo. Niemożność dostatecznego rozdrobnienia kęsów sprawia, że wydziela się niewystarczająca ilość enzymów trawiennych zawartych w ślinie. W rezultacie do żołądka trafiają zbyt duże kawałki jedzenia. Podobnie dzieje się w przypadku, gdy jemy za szybko i zbyt łapczywie. Pokarm, który zalega w żołądku stymuluje wydzielanie kwasu solnego. Jest on niezbędny w procesie trawienia. Wytwarzana ilość kwasu trawiennego zależy od rodzaju przyjętego pokarmu. Natomiast jego nadmiar może mieć poważne skutki dla organizmu – m.in. nadkwasota żołądka, zgaga, choroba refluksowa. 

Nie bez znaczenia jest również dieta. Niektóre pokarmy (zwłaszcza te bogate w tłuszcze i cukry) nadmiernie stymulują wydzielanie kwasu solnego. Zaburzenia gastryczne, choroba refluksowa czy też bulimia mogą przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia jamy ustnej. Częste zwracanie kwaśnych pokarmów wpływa na szybszy rozwój próchnicy. Ponadto pojawia się przykry oddech, a nawet stany zapalne błony śluzowej jamy ustnej. 

Aby zapobiec przykrym dolegliwościom żołądkowym należy wyeliminować wadę zgryzu, a tam, gdzie jest to wskazane założyć uzupełnienia protetyczne. Konieczna jest także zmiana trybu życia. Pośpiech nie sprzyja prawidłowemu procesowi trawiennemu. Warto dokonać korekty w zakresie diety (wyeliminować napoje gazowane, cukier, używki, mocną kawę i herbatę – zwłaszcza pitą na czczo). 

Choroby spowodowane złym stanem zębów

Dzięki współpracy specjalistów z różnych dziedzin medycyny możliwe stało się określenie, w jakim stopniu choroby zębów wpływają na ogólną kondycję zdrowotną pacjenta, a także w jaki sposób zaburzenia ogólnoustrojowe odbijają się na stanie zdrowia jamy ustnej. 

Ból głowy może być nie tylko efektem „promieniującego” bólu zęba (co się niezwykle często zdarza), ale także wszelkich stanów zapalnych w obrębie twarzoczaszki. Bóle głowy mogą być ponadto spowodowane nieprawidłowym przeprowadzeniem leczenia protetycznego, nieleczoną wadą zgryzu, a nawet zbyt wysokim wypełnieniem ubytku. 
Warto również podkreślić, że przewlekła choroba zatok oraz zapalenie ucha mogą przyczynić się do powstawania dolegliwości w jamie ustnej (stany ropne, infekcje). Dlatego tak ważne jest prawidłowe postawienie diagnozy i wskazanie prawdziwej przyczyny choroby.

Śmiech to zdrowie

Mówi się, że wystarczy szczery uśmiech, aby poprawić humor sobie i innym. Raczej nie zastanawiamy się w jaki sposób emocje wpływają na nasze zdrowie, a już na pewno mało kto zdaje sobie sprawę, iż różne stany emocjonalne mogą rzutować na zdrowie jamy ustnej. 

Dla przykładu, kiedy jesteśmy źli, smutni lub czegoś się boimy zaciskamy szczękę i zgrzytamy zębami, co może uszkodzić szkliwo. Szczękościsk oraz bruksizm mogą być przyczyną osłabienia zębów (ich rozchwiania, ukruszenia, wady zgryzu), a nawet wpłynąć na nieprawidłowe funkcjonowanie stawów skroniowo-żuchwowych i odcinka szyjnego kręgosłupa. Natomiast gdy odczuwamy radość i częściej się śmiejemy sprawiamy sobie gimnastykę twarzy (w tym przede wszystkim stawów skroniowo-żuchwowych), poprawiamy krążenie i przyspieszamy regenerację tkanek (szeroki uśmiech nie służy nam jedynie wtedy, kiedy walczymy z opryszczką). 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz