wtorek, 29 września 2015

Bezpieczne wybielanie zębów

Kompleksy wynikające z niekorzystnego wyglądu naszego uzębienia stanowią główny powód, dla którego decydujemy się na profesjonalne zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej. 

wybielone zęby


Jednym z nich jest wybielanie zębów, cieszące się ogromną popularnością. Przyczyn powstawania przebarwień może być wiele. Po pierwsze – wszelkiego typu używki (kawa, herbata, wino, napoje zawierające barwniki, papierosy, substancje psychoaktywne). Po drugie – niektóre leki (przyjmowanie antybiotyków tetracyklinowych może skutkować tworzeniem się przebarwień, przy czym problem ten dotyczy głównie dzieci, których zęby w pełni się nie rozwinęły). Po trzecie – choroby (np. niedoczynność lub nadczynność tarczycy, fluoroza, zaawansowana próchnica). Zdarza się, że ciemniejszy odcień zębów jest uwarunkowany genetycznie. Trzeba również pamiętać, że zęby w sposób naturalny ciemnieją wraz z wiekiem. 

Metody wybielania zębów

Istnieje kilka sposobów, które mają pomóc w uzyskaniu pożądanego odcienia zębów. Producenci past  prześcigają się w opracowywaniu coraz to nowych formuł mających na celu ekspresowe rozjaśnienie koloru uzębienia. Te o właściwościach ścierających powinny być stosowane co najmniej tydzień, aby zobaczyć pierwsze rezultaty. Niestety istnieje duże ryzyko mechanicznego uszkodzenia szkliwa. Na rynku dostępne są również pasty, które optycznie wybielą zęby o kilka odcieni w dość szybkim czasie. Niestety minus takiego rozwiązania jest taki, że jaśniejszy odcień nie utrzyma się długo (na ogół znika po pierwszym większym posiłku). 

Inną metodą pozbycia się przebarwień są paski wybielające nasączone specjalnym żelem. Stosowanie takich pasków w warunkach domowych wymaga jednak dużej dozy ostrożności. Nietrudno bowiem doświadczyć skutków ubocznych domowego zabiegu. Trzymanie pasków za długo lub zakładanie ich zbyt często może nieodwracalnie zniszczyć szkliwo. Wyraźny dyskomfort odczują zwłaszcza te osoby, które na co dzień borykają się z nadwrażliwością zębów lub chorobami dziąseł. Podobnie jak w przypadku past wybielających, efekty stosowania pasków również nie są spektakularne i nie utrzymują się długo (konieczne jest cykliczne powtarzanie serii zabiegów). Natomiast sięgnięcie od czasu do czasu po paski wybielające może być pomocne, jeśli chcemy zachować biel zębów po przeprowadzeniu profesjonalnego zabiegu wybielania u stomatologa.

Wybielanie nakładkowe w gabinecie Endodental

Ta metoda wybielania jest jedną z najbardziej bezpiecznych i skutecznych sposobów na uzyskanie jaśniejszego odcienia zębów. Przygotowując się do zabiegu należy pamiętać, że nie wystarczy jedna wizyta w gabinecie, aby cieszyć się śnieżnobiałym uśmiechem. Zabieg wybielania składa się z kilku etapów:
  • oczyszczenie zębów z kamienia i osadu, wypełnienie ewentualnych ubytków
  • pobranie wycisków, na podstawie których zostaną przygotowane nakładki (szyny) wybielające 
  • Pacjent otrzymuje gotowe szyny, żel wybielający oraz instrukcję stosowania
  • Pacjent nosi nakładki wybielające określoną ilość godzin dziennie przez kilka lub kilkanaście dni, aż do uzyskania zadowalającego odcienia (trzeba podkreślić, że w trakcie wybielania możemy odczuwać zwiększoną wrażliwość zębów przy spożywaniu zimnych lub gorących pokarmów)


Powinniśmy bardzo dokładnie zapoznać się z instrukcją stosowania nakładek. Ściśle trzymając się zaleceń stomatologa unikniemy nieprzyjemnych powikłań.

Zalecenia po wykonaniu zabiegu wybielania
  • przestrzeganie białej diety (nie należy spożywać produktów, które zawierają barwniki, np. kawa, herbata, cola, buraczki, jagody, sos sojowy)
  • należy unikać palenia tytoniu
  • warto zaopatrzyć się w łagodną pastę do zębów i systematycznie usuwać powierzchowne przebarwienia oraz osady
  • należy unikać bardzo gorących lub zimnych pokarmów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz