środa, 27 maja 2015

O wpływie papierosów na stan jamy ustnej - raz jeszcze

W jednym z naszych wpisów staraliśmy się rozważyć, które z papierosów (tradycyjne czy elektroniczne) są bezpieczniejsze dla kondycji jamy ustnej. Dzisiaj wspomnimy o skutkach palenia papierosów tradycyjnych i chorobach, na jakie narażają się palacze.

palacz


Nowotwory

U osób palących wystąpić może rak jamy ustnej (języka, okolicy podjęzykowej, podniebienia, a także czerwieni wargowej). W większości przypadków zmiany nowotworowe poprzedza występowanie białych plam na śluzówce, wokół których z czasem pojawia się czerwona obwódka. Jeśli pojawią się dolegliwości bólowe, wówczas zaobserwować można także powiększenie okolicznych węzłów chłonnych.

Zdarza się jednak, że nowotwór pojawia się na zdrowej śluzówce i jego komórki zaczynają przenikać do tkanki łącznej.

Złogi nazębne i powikłania

Palenie zwiększa ryzyko wystąpienia choroby przyzębia i zwiększenie szybkości odkładania się płytki nazębnej. Odnotowano też, że palacze częściej tracą zęby niż osoby, które papierosów nie palą. 

Komplikacje pojawiają się również po zabiegach wykonywanych wewnątrz jamy ustnej. Rany po ekstrakcji goją się u palaczy dłużej, mogą też pojawić się powikłania. Z tego też względu stomatolodzy zazwyczaj usiłują przekonać Pacjentów, do rezygnacji z palenia papierosów przynajmniej na czas wygojenia się rany.

Najlepiej jest rzucić

Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Warto jednak wysłuchać stomatologa i dowiedzieć się więcej o skutkach palenia, którym nałogowi palacze starają się zaprzeczać lub bagatelizować problem. Być może pierwsze negatywne oznaki pojawiające się właśnie w jamie ustnej, skłonią ich do przemyśleń i przynajmniej do podjęcia próby zerwania z nałogiem. Jeśli próba się powiedzie, korzyści dla Pacjenta będą znaczne - nie tylko w związku z higieną jamy ustnej, ale też dla całego organizmu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz