wtorek, 17 listopada 2015

Kamień nazębny

Kamień nazębny tworzy się niezależnie od tego, jak bardzo dbamy o higienę jamy ustnej. Możemy stosować najlepsze pasty do zębów, nici dentystyczne i płyny do płukania ust, ale trudno jest całkowicie wyeliminować odkładanie się płytki nazębnej, która z czasem twardnieje i jest niebezpieczna dla zdrowia jamy ustnej.

kamień na zębny

Jak powstaje kamień nazębny?

Co ciekawe, proces tworzenia się kamienia rozpoczyna się niedługo po umyciu zębów. Wówczas powstaje niewidoczna błonka z białka, na której gromadzą się resztki pokarmów i bakterie. Po upływie około dwóch godzin osad można już wyczuć językiem. Taka nieusunięta płytka nazębna ulega stopniowej mineralizacji. Staje się znacznie twardsza i trudniejsza do usunięcia. Kamień naddziąsłowy zwykle tworzy się na dolnych przednich zębach i na górnych trzonowcach. Natomiast kamień poddziąsłowy trudno zobaczyć gołym okiem. Osadza się na zębach w mniej widocznych miejscach przez co trudniej go usunąć. Z czasem gładka powierzchnia szkliwa staje się szorstka i chropowata w wyniku czego bakterie łatwiej osadzają się na zębach.


Co sprzyja powstawaniu kamienia?

Przede wszystkim tryb życia, dieta i niewystarczająca higiena jamy ustnej (w tym zbyt rzadkie przeprowadzanie profesjonalnego zabiegu usuwania kamienia nazębnego). Kamień szybciej będzie się osadzał u osób pijących duże ilości kawy i ciemnej herbaty, a także u palaczy. Niektórzy mają większe predyspozycje do odkładania się złogów na zębach. Przyczyną mogą być uwarunkowania genetyczne. Znaczenie może mieć chociażby usytuowanie zębów w łukach zębowych.  Jeśli zęby są nierówne lub „ściśnięte” znacznie trudniej dokładnie je oczyścić, przez co kamień powstaje szybciej.

Kamień nazębny negatywnie wpływa na zdrowie całej jamy ustnej. Nieusuwany może przyczynić się do:
  • powstawania próchnicy
  • chorób dziąseł oraz przyzębia (np. paradontoza)
  • stanów zapalnych
  • krwawienia dziąseł 
  • przykrego zapachu z ust
  • większej wrażliwości na gorące i zimne pokarmy
  • powstawania nieestetycznych przebarwień

Jak zapobiec powstawaniu kamienia nazębnego?

Po pierwsze – odpowiednia higiena jamy ustnej. Warto od czasu do czasu sięgnąć po produkty z fluorem. Po drugie – profesjonalne zabiegi stomatologiczne, takie jak skaling i piaskowanie. Zabieg oczyszczania zębów z osadu i kamienia należy przeprowadzać 1-2 razy w roku w zależności od potrzeb pacjenta. Warto także zdecydować się na lakierowanie.

Zabieg lakierowania dostarcza zębom stężoną dawkę fluoru, której nie jesteśmy w stanie przyjąć podczas zwykłego szczotkowania specjalnymi pastami, czy płukania jamy ustnej płynami do fluoryzacji. Najlepsze efekty uzyskamy lakierując zęby po wcześniejszym skalingu. Stomatolog aplikuje na łuki zębowe odpowiednią dawkę szybkoschnącego lakieru fluorowego, który niejako spaja się z powierzchnią szkliwa. Lakierowanie można przeprowadzić u pacjentów w każdym wieku, zarówno na zębach stałych, jak i mlecznych (również u osób noszących aparaty ortodontyczne). Jest to zabieg profilaktyczny, który ma za zadanie wzmacniać strukturę szkliwa oraz zapobiegać powstawaniu próchnicy.